0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESVai grāmatvedim jāparaksta gada pārskatu?

Vai grāmatvedim jāparaksta gada pārskatu?

Vai grāmatvedim ir jāparaksta uzņēmuma finanšu pārskati? Vai uzņēmumam tas jāparedz līgumā ar grāmatvedi?  Atbildes sniedz Arta Priede, maģistrs ekonomikā, Finanšu ministrijas Metodoloģijas un grāmatvedības politikas nodaļas vadītājas vietniece: Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums nosaka, ka finanšu pārskatu un konsolidēto finanšu pārskatu paraksta valde vai tās pilnvarotais valdes loceklis, kā arī grāmatvedis vai ārpakalpojumu grāmatvedis. Tātad ir parādījusies jauna prasība, ka gada pārskatu jāparaksta arī grāmatvedim. Valstiski ir noteikts, ka par grāmatvedības kārtošanu uzņēmumā atbild uzņēmuma vadītājs (kapitālsabiedrībā tā ir valde), savukārt uzņēmuma vadītājam ir jānoslēdz rakstveida līgums ar grāmatvedi vai ārpakalpojuma grāmatvedi, kurā tiek noteikti tiesības, pienākumi un atbildība. Ar…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Arta Priede 250Vai grāmatvedim ir jāparaksta uzņēmuma finanšu pārskati? Vai uzņēmumam tas jāparedz līgumā ar grāmatvedi? 

Atbildes sniedz Arta Priede, maģistrs ekonomikā, Finanšu ministrijas Metodoloģijas un grāmatvedības politikas nodaļas vadītājas vietniece:

Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums nosaka, ka finanšu pārskatu un konsolidēto finanšu pārskatu paraksta valde vai tās pilnvarotais valdes loceklis, kā arī grāmatvedis vai ārpakalpojumu grāmatvedis. Tātad ir parādījusies jauna prasība, ka gada pārskatu jāparaksta arī grāmatvedim. Valstiski ir noteikts, ka par grāmatvedības kārtošanu uzņēmumā atbild uzņēmuma vadītājs (kapitālsabiedrībā tā ir valde), savukārt uzņēmuma vadītājam ir jānoslēdz rakstveida līgums ar grāmatvedi vai ārpakalpojuma grāmatvedi, kurā tiek noteikti tiesības, pienākumi un atbildība. Ar šo līgumu uzņēmuma vadītājs ar savu atbildību pilnvaro grāmatvedi. Minētais līgums jāslēdz gan gadījumos, kad grāmatvedim ar uzņēmumu ir darba attiecības, gan tad, ja tiek veikts bezatlīdzības darbs. Līgumam parasti ir klāt amata apraksts, kurā noteikti grāmatveža pienākumi un kā viens no pienākumiem šajā gadījumā būs pienākums parakstīt finanšu pārskatu. Ja uzņēmumā ir vairāki grāmatveži, tad finanšu pārskatu paraksta tas grāmatvedis, kuram ar līgumu ir noteikts pienākums parakstīt sagatavoto finanšu pārskatu. Ja tiek izmantots ārpakalpojuma sniedzējs, tad finanšu pārskatā jāieraksta šī ārpakalpojuma sniedzēja uzņēmuma nosaukumu, konkrētas personas amata nosaukumu, vārdu un uzvārdu, parakstu. Tas nozīmē to, ka, pat ja pie gada pārskata sagatavošanas strādā vairāki grāmatveži, parakstīt to var tikai viens, kam būs uzticēts šis pienākums. Tas var būt arī uzņēmuma finanšu direktors.  

Ja par grāmatvedību juridiski atbild uzņēmuma vadītājs, kāpēc arī grāmatvedim jāparaksta gada pārskats?

Prasība gada pārskatu parakstīt arī grāmatvedim tika ieviesta tāpēc, lai Valsts ieņēmumu dienestam būtu informācija par to, kurš šo pārskatu ir sagatavojis, jo patlaban 80% gadījumu dienests to nezin. Tāpat svarīgi ir celt grāmatveža prestižu, apliecināt, ka grāmatvedis uzņēmumā ir svarīgs. Vēl viens iemesls ir papildus informācija, kas ļautu saprast, cik Latvijā ir aktīvu grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju. 

Jautājumi un atbildes no BILANCES AKADĒMIJAS 3. novembra semināra par būtiskāko Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un saistītajos ministru kabineta noteikumos, kas jāzina uzņēmuma grāmatvedim, sagatavojot gada pārskatu.