“Altum” izsniegtajiem aizdevumiem varēs pagarināt atmaksas termiņus

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

(0)

Valdība 28. aprīlī pieņēma vairākus Ministru kabineta noteikumu grozījumus*, kas paredz uzņēmējiem iespējas pagarināt dažādu “Altum” izsniegto aizdevumu atmaksas termiņus.

Līdz šim vairākiem “Altum” izsniegtajiem aizdevumiem bija iespējams tikai atlikt pamatsummas maksājumus, taču ne pagarināt kopējo aizdevuma termiņu, līdz ar to atliktie maksājumi kādā brīdī būtu jāveic biežāk vai lielākās summās. Kā minēts noteikumu projektu anotācijās, šī situācija “negatīvi ietekmē aizņēmējus, kuriem aizdevuma atmaksas termiņš ir 2020. gadā vai 2021. gada pirmajā pusgadā, kad Covid-19 izplatības dēļ ir būtiski samazinājušies saimnieciskās darbības ienākumi un aizdevuma līguma beigu termiņā aizņēmējs nevarēs atmaksāt aizdevumu.”

Taču tagad vairākiem aizdevumu veidiem (gan mikroaizdevumiem un starta aizdevumiem, gan aizdevumiem sīko (mikro), mazo un vidējo saimnieciskās darbības veicēju un lauksaimniecības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību attīstības veicināšanai, gan aizdevumiem saimnieciskās darbības uzsācējiem un komersantiem konkurētspējas uzlabošanai) paredzēta iespēja ne tikai līdz 12 mēnešiem atlikt aizdevuma pamatsummas atmaksu, bet arī par šādu pašu laika posmu pagarināt aizdevuma maksimālo termiņu. Šī norma tiks piemērota līdz 2020. gada beigām.

Vienlaikus tiek noteikts, ka, gadījumā, ja saimnieciskās darbības veicējam pagarina aizdevuma termiņu, tad no jauna jāizvērtē un jāpārbauda tā atbilstība de minimis atbalsta (vai valsts atbalsta regulējuma) nosacījumiem un jāveic subsīdijas ekvivalenta pārrēķināšanu.

Noteikumu projektos arī paredzēts, ka aizdevumu termiņu pagarināšanu “nevar apvienot ar atbalstu, kuru atbilstoši Eiropas Komisijas pieņemtajam lēmumam sabiedrība “Altum” sniedz saskaņā ar normatīvajiem aktiem par apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība, un par garantijām saimnieciskās darbības veicējiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība.”

* – pieņemtie noteikumu grozījumi:

“Grozījumi Ministru kabineta 2009.gada 15.septembra noteikumos Nr.1065 “Noteikumi par aizdevumiem sīko (mikro), mazo un vidējo saimnieciskās darbības veicēju un lauksaimniecības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību attīstības veicināšanai””

“Grozījumi Ministru kabineta 2016.gada 31.maija noteikumos Nr.328 “Noteikumi par mikroaizdevumiem un starta aizdevumiem””

“Grozījumi Ministru kabineta 2009.gada 17.februāra noteikumos Nr.164 “Noteikumi par aizdevumiem saimnieciskās darbības uzsācējiem un komersantiem konkurētspējas uzlabošanai””

 “Grozījumi Ministru kabineta 2011.gada 6.septembra noteikumos Nr.698 “Noteikumi par mikroaizdevumiem un grantiem Latvijas un Šveices sadarbības programmas individuālā projekta “Mikrokreditēšanas programma” ietvaros””

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)