0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BRĪVBRĪDISAplūko dzimto zemi no Zilākalna skatu torņa!

Aplūko dzimto zemi no Zilākalna skatu torņa!

Valmieras novadā Zilākalnā 20. jūnijā atklāts jauns 38,3 metrus augstais skatu tornis. Zilaiskalns ar jauno skatu torni pēc relatīvā augstuma ir  104,3 m pāri apkārtnei, tā ir otra augstākā iespaidīgākā ainava pēc relatīvā augstuma Vidzemē. Iepriekš kalna virsotnē slējās 40 gadus senais uguns novērošanas tornis. Zilākalna virsotnē 2022. gada nogalē arheoloģiskajā priekšizpētē atrastas 73 apbedījuma vietas, kas saistāmas ar 16.-17. gadsimta kapsētu. Noslēdzoties izpētes darbiem, 2023. gada rudenī sākās vecā ugunsnovērošanas torņa demontāža.  Tas apmeklētājiem nebija pieejams un drošs. Drīz pēc torņa nojaukšanas 2024. gada sākumā, lieti pamati jaunajam…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centra publicitātes foto

Valmieras novadā Zilākalnā 20. jūnijā atklāts jauns 38,3 metrus augstais skatu tornis. Zilaiskalns ar jauno skatu torni pēc relatīvā augstuma ir  104,3 m pāri apkārtnei, tā ir otra augstākā iespaidīgākā ainava pēc relatīvā augstuma Vidzemē. Iepriekš kalna virsotnē slējās 40 gadus senais uguns novērošanas tornis.

Zilākalna virsotnē 2022. gada nogalē arheoloģiskajā priekšizpētē atrastas 73 apbedījuma vietas, kas saistāmas ar 16.-17. gadsimta kapsētu. Noslēdzoties izpētes darbiem, 2023. gada rudenī sākās vecā ugunsnovērošanas torņa demontāža.  Tas apmeklētājiem nebija pieejams un drošs. Drīz pēc torņa nojaukšanas 2024. gada sākumā, lieti pamati jaunajam skatu tornim. No tā augstākās platformas paveras skats uz dabas liegumu “Zilaiskalns” un tālāku apkārtni.

Skatu tornim izveidotas divas skatu platformas - viena 15,6 metru augstumā un otra 28,8 metru augstumā. Būvniecībā izmantota tērauda konstrukcija, kas darināta no ārpuses ar koka brusām. 

Līdz ar jauno torni apkārt Zilamkalnam izveidota arī Veselības taka, kas piemērota pastaigām un nūjošanai. Maršruts ir riņķveida 3,5 km garumā. Taka sākas pie Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centra, kur tālāk tā turpinās pa stāvo kalna reljefu, aizvedot atpūtniekus un interesentus līdz kalna virsotnei. Tālāk tā vijas lejup pa meža takām, ļaujot baudīt kalna lielākās vērtības, neskarto dabu - simtgadīgas egles un priedes, dižlazdas, akmeņus un priežu mežu ar mellenājiem. Veselības taka papildināta ar 12 kontrolpunktiem, kur katrā izlasāms kāds interesants fakts par Zilākalna kultūrvēsturi, floru un faunu, kā arī takā gājēji tiek aicināti izpildīt dažādus muskuļu un elpošanas vingrinājumus, lai pastaigu padarītu vēl enerģiskāku. Dažos takas punktos izvietoti koka veiklības un līdzsvara elementi, kā arī divas labiekārtotas piknika vietas, bez ugunskura ierīkošanas vietām. 

Apmeklējot jauno skatu torni un dodoties pastaigā pa jaunatklāto Veselības taku, ir iespēja paviesoties arī Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrā! Ekspozīcijā “Zilākalna stāsts”, kas iekārtota senajā ūdenstornī, atklāsi, kāds ir Zilākalna apkārtnes industriālais, kultūras un dabas mantojums, savukārt ar virtuālās realitātes palīdzību varēsi pacelties virs kūdras purviem, paceļot pa šaursliežu dzelzceļu un pavērties uz Zilokalnu no putna lidojuma. Savukārt, ja vēlies izbaudīt pārvietošanos pa šaursliežu dzelzceļu ne tikai virtuāli, tad piedāvājumā arī iespēja izbraukt ar īpašu pārvietošanās līdzekli - sliežu velosipēdu.  Pirms viesošanās Zillākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrā nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.  

Valmieras novada pašvaldība skatu torņa būvniecību veica, īstenojot Kohēzijas fonda projektu Nr. 5.4.3.2/22/A/006 “Antropogēnās slodzes samazināšana un kompleksu apsaimniekošanas pasākumu īstenošana dabas liegumā “Zilaiskalns””. Kopējās projekta izmaksas 1 227 619,36 eiro, no tiem 1 010 031,54 eiro ieguldīti skatu torņa būvniecībai un Veselības takas izveidei. 

Vairāk par iedvesmu ceļošanas plāniem var gūt: visit.valmiera.lv un visitzilaiskalns.lv!