0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻILIKUMDOŠANAAr budžetu sasaistītie likumi tiek skatīti sasteigti un var izrādīties nekvalitatīvi

Ar budžetu sasaistītie likumi tiek skatīti sasteigti un var izrādīties nekvalitatīvi

Domnīca PROVIDUS un Sabiedrība par atklātību - Delna, turpinot Saeimas monitoringu, oktobrī sekoja deputātu darbam pie budžeta un budžeta paketes likumprojektiem. Organizācijas novēroja, ka vairakkārt saikne starp budžetu pavadošajā paketē iekļautajiem likumprojektiem un pašu budžetu ir grūti saskatāma. Likumprojektu saistību ar budžetu to ierosinātājiem bieži lūdza norādīt arī Saeimas deputāti. Piemēram, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē izglītības un zinātnes ministrs nespēja pamatot, kāda ir projekta, kas vērsts uz pedagogu lojalitātes nodrošināšanu, saistība ar budžetu, vienīgi aicināja to pēc iespējas ātrāk pieņemt. Komisija iebilda, ka nav bijis pietiekoši ilgs laiks…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Photo via geralt via Visual Hunt
FOTO: via geralt via Visual Hunt

Domnīca PROVIDUS un Sabiedrība par atklātību - Delna, turpinot Saeimas monitoringu, oktobrī sekoja deputātu darbam pie budžeta un budžeta paketes likumprojektiem. Organizācijas novēroja, ka vairakkārt saikne starp budžetu pavadošajā paketē iekļautajiem likumprojektiem un pašu budžetu ir grūti saskatāma.

Likumprojektu saistību ar budžetu to ierosinātājiem bieži lūdza norādīt arī Saeimas deputāti. Piemēram, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē izglītības un zinātnes ministrs nespēja pamatot, kāda ir projekta, kas vērsts uz pedagogu lojalitātes nodrošināšanu, saistība ar budžetu, vienīgi aicināja to pēc iespējas ātrāk pieņemt. Komisija iebilda, ka nav bijis pietiekoši ilgs laiks likumprojekta izskatīšanai, un ierosināja grozījumus izslēgt no likumprojekta un virzīt atsevišķi trijos lasījumos.

Vāja saikne ar budžetu novērota arī vairākos citos likumprojektos, tostarp izpildvaras iniciētajos grozījumos Apsardzes darbības likumā un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas tika virzīti budžeta paketes sastāvā.

Pārspīlējot kāda likumprojekta saistību ar budžetu, izpildvaras pārstāvji panāk, ka tas tiek iekļauts budžeta paketē. Tādā gadījumā likumprojekta apstiprināšana kļūst nepieciešama, lai turpinātu budžeta virzību. Savukārt Saeimas deputātiem likumprojekti jāizskata steigā, lai neaizkavētu budžeta pieņemšanu. Jo lielāks skaits likumprojektu tiek iekļauts budžeta paketē, jo lielāka iespēja, ka tiem netiks veltīts pietiekoši daudz laika.

Novērojumu apstiprināja Saeimas deputāte Laimdota Straujuma, komentējot, ka “vairāki budžeta paketes likumprojekti paredz veikt konceptuālas izmaiņas nozarēs, pie tam tie nav sagatavoti pietiekoši profesionāli, līdz ar to radot plašas diskusijas komisijā”. Viņa pauda uzskatu, ka šāda kārtība samazina grozījumu izskatīšanas laiku un diskusijām par tiem būtu vieta nevis budžeta, bet citu nozaru komisijās.

Otrs oktobrī novērotais gadījums attiecas uz Publisko iepirkumu likumprojekta izskatīšanu, kad deputāts privātā sektora vārdā iesniedza līdz galam neizdiskutētus priekšlikumus. Kopā oktobrī monitorings aptvēra 75 likumprojektu izskatīšanu un 1 amatpersonas iecelšanu.

 

Saeimas monitorings tiek veikts projekta „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros, sekojot likumdošanas iniciatīvām un amatpersonu iecelšanas procesam Saeimā. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund.