0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAAr iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamie ienākumi

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamie ienākumi

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu "Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamie ienākumi". Metodiskais materiāls sniedz palīdzību fiziskajām un juridiskajām personām, piemērojot likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un nosakot ienākumus, kurus neapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Metodiskajā materiālā minēti pavisam 81 gadījums, kuros ienākumu uzskata par ar IIN neapliekamu. Īpaši izcelts, ka no aplikšanas ar IIN atbrīvo 2019., 2020., 2021., 2022. un 2023. gadā gūtos ienākumus, kas izmaksāti no pašvaldības budžeta kā atlīdzība fiziskajai personai par sociālās aprūpes pakalpojuma — aprūpe mājās — sniegšanu saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Mikhail Nilov from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu "Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamie ienākumi". Metodiskais materiāls sniedz palīdzību fiziskajām un juridiskajām personām, piemērojot likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un nosakot ienākumus, kurus neapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Metodiskajā materiālā minēti pavisam 81 gadījums, kuros ienākumu uzskata par ar IIN neapliekamu.

Īpaši izcelts, ka no aplikšanas ar IIN atbrīvo 2019., 2020., 2021., 2022. un 2023. gadā gūtos ienākumus, kas izmaksāti no pašvaldības budžeta kā atlīdzība fiziskajai personai par sociālās aprūpes pakalpojuma — aprūpe mājās — sniegšanu saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 23. panta trešo daļu, ja persona, kas saņem minēto atlīdzību, nav darba tiesiskajās attiecībās ar atlīdzības izmaksātāju un pastāv viens no šādiem nosacījumiem:

  • persona ir darba tiesiskajās attiecībās ar citu personu, no kuras gūst lielāko ienākuma daļu un šos ienākumus neveido atlīdzība par sociālās aprūpes pakalpojuma — aprūpe mājās — sniegšanu;
  • persona saņem pensiju atbilstoši likumam “Par valsts pensijām” vai izdienas pensiju, vai speciālo valsts pensiju atbilstoši Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem.

Tāpat no aplikšanas ar nodokli 2021. un 2022. gadā atbrīvo ar attālinātā darba veikšanu saistītos darbinieka izdevumus, kurus atbilstoši Darba likumam sedz darba devējs, ja to kopējais apmērs mēnesī par pilnas slodzes darbu nepārsniedz 30 eiro. Atgādināts, ka par izmaksāto ienākumu, kas nav apliekams ar IIN, ienākuma izmaksātājs nosūta VID paziņojumu par fiziskai personai izmaksātajām summām. Minēto nodokļa atbrīvojumu nepiemēro ilgstošas prombūtnes laikā, kas pārsniedz 30 dienas.

Ienākuma izmaksātājam reizi gadā, līdz nākamā gada 1. februārim, jāiesniedz VID "Paziņojumu par fiziskai personai izmaksātajām summām" .

Svarīgi zināt, ka no 2022. gada 1. janvāra ir spēkā Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumi Nr. 610 "Noteikumi par paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju", bet spēku zaudējuši Ministru kabineta 2008. gada 25. augusta noteikumi Nr. 677 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem" un tā pielikumi.

Jaunos noteikumus piemēro paziņojumiem, kas sniedzami, sākot ar 2022. gada 1. janvāri, par pilnu 2021. gadu un par turpmākajiem taksācijas periodiem.

Turpmāk paziņojuma par fiziskajai personai izmaksātajām summām veidlapa nebūs apstiprināta ar MK noteikumiem, bet gan būs pieejama tikai Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Informācija ienākuma izmaksātājiem par paziņojumu iesniegšanu un ienākuma veida kodiem skatīt VID mājaslapā: Ienākumu veidu un papildu atvieglojumu veidu kodi.

Cilvēkam, kas ir guvis ar nodokli neapliekamus ienākumus, kuru kopējā summa gadā pārsniedz 10 000 eiro, ir obligāti jāiesniedz VID gada ienākumu deklarācija.

Fiziskā persona, kura kalendāra gadā Latvijā ir guvusi tikai tādus ienākumus, no kuriem IIN ir ieturams izmaksas vietā, drīkst gada ienākumu deklarāciju aizpildīt pēc vienkāršotiem noteikumiem, lai deklarētu ar nodokli neapliekamos ienākumus. Aizpildot to, fiziskajai personai deklarācijā nav jānorāda informācija (piemēram, darba alga vai cits ienākums, no kura nodoklis ir ieturēts ienākuma izmaksas vietā), kura jau ir VID rīcībā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: