Ārkārtējā situācija beigusies, ierobežojumi vēl paliek

Pēc Ministru kabineta un Veselības ministrijas informācijas

(0)
Foto: pexels.com

Ministru kabinets 9. jūnijā lēma par turpmākiem Covid-19 izplatības ierobežojumiem Latvijā, kuri stājas spēkā10. jūnijā, un līdz ar to valstī tiek atcelta ar pandēmiju saistītā ārkārtējā situācija. Valdība izskatīja jaunus Veselības ministrijas sagatavotos noteikumus Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai“, kuru mērķis ir arī turpmāk nepieļaut saslimstības ar Covid-19 izplatīšanos, līdzsvarojot to ar iedzīvotāju pulcēšanās tiesībām un ekonomikas atvēršanu.

No 10. jūnija tiek mazināti vairāki ierobežojumi, piemēram, ievērojot divu metru distanci starp personām atļauts pulcēties vienkopus  iekštelpās līdz 100 cilvēkiem, bet ārā līdz 300 cilvēkiem. Savukārt organizēta sporta treniņa nodarbībā vienā treniņgrupā vienlaikus varēs piedalīties 30 personas, ja to pieļauj treniņa norises vieta. Pēc ārkārtējās situācijas beigām bērnudārzi strādās klātienē bez ierobežojumiem, savukārt sabiedriskās ēdināšanas vietām līdz 1. jūlijam būs jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem un iekštelpās pie galdiņiem būs atļauts sēdēt līdz četriem cilvēkiem, bet ārtelpās – astoņiem.

Ja epidemioloģiskā situācija atļaus, plānots, ka no 1. jūlija iekštelpās, kuru platība ir virs 1000m2, varēs pulcēties līdz 500 cilvēki, bet ne vairāk kā 50% no telpas kapacitātes un nodrošinot 4m2 uz vienu cilvēku. Tas nozīmē, ka telpu īpašniekiem būs jāaprēķina, cik cilvēkiem ir droši atrasties konkrētajā vietā. Pasākumos ārā varētu pulcēties līdz pat 1000 cilvēkiem. Savukārt, no 1. augusta iekštelpās, kuru platība ir līdz 1000m2, drīkstētu pulcēties līdz 250 cilvēkiem.

Noteikti arī vairāki citi nosacījumi, kas skar starptautisko pasažieru pārvadājumu, tūrisma un ceļošanas jomas, pārtikas apriti, iedzīvotāju izolācijas, mājas karantīnas un pašizolācijas ievērošanas nosacījumus u.c.

Tāpat kā līdz šim kultūras, sporta, izklaides un reliģiskās darbības vietas darbu uzsāks ne agrāk kā plkst. 6.30 un beigs ne vēlāk kā plkst. 24.00. Izņēmums ir brīvdabas kino un sabiedriskās ēdināšanas vietas, kas drīkstēs darboties līdz plkst. 2.00 naktī.

Līdz ar ārkārtējās situācijas beigām spēku zaudē Ministru kabineta 2020. gada 7. maija rīkojumā Nr.103 Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” noteiktie ierobežojumi  un uz tā pamata izdotie ekonomikas ministra 2020. gada 20. marta rīkojums Nr.1-6.1/2020/51 “Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu tirdzniecības vietās” un 2020. gada 30. marta rīkojums Nr.1-6.1/2020/55 “Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu sabiedriskās ēdināšanas vietās”.

Valdība arī lēma, ka bērnu nometnēs drīkstēs būt 30 bērni, savukārt pieauguši neformālās izglītības pasākumos vienā grupā varēs būt 50 cilvēki. Īpaši nosacījumi ir arī sporta treniņos – vienā treniņgrupā drīkst būt ne vairāk kā 30 cilvēki, ieskaitot treneri. Līdz 31. jūlijam sporta pasākumiem iekštelpās, kur kopējā publisko telpu platība ir mazāka kā 1000 m2, ir jānotiek bez skatītājiem.

Ņemot vērā to, ka sabiedriskajā transportlīdzeklī nav iespējams garantēt divu metru distances ievērošanu un reizēs, kad transportlīdzeklī pasažieri atrodas tuvu viens otram, nepieciešams lietot mutes un deguna aizsegu. Mainoties epidemioloģiskajai situācijai, prasība lietot mutes un deguna aizsegu sabiedriskajā transportā tiks pārskatīta.

Attiecībā uz ceļojumiem, Veselības ministrija aicina rūpīgi izvērtēt to nepieciešamību. Jārēķinās, ka ārzemēs pastāv ne tikai lielāks risks inficēties ar Covid-19, bet arī nonākt karantīnā, kas būs jāievēro valstī, kur tobrīd atradīsies. Vienlaikus jāņem vērā, ka šobrīd ES ārējā robeža nav atvērta ceļojumiem, tādēļ nenotiek ceļojumi uz trešajām valstīm.  Nenotiek arī ceļojumi uz ES un EEZ valstīm, kas SPKC mājas lapā ir publicētas kā valstis ar augstu risku sabiedrības veselībai (14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 25), bet, ieceļojot Latvijā no valsts, kur 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 15, būs jāievēro pašizolācija 14 dienas, kopš izbraukšanas no minētās valsts.

 

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)