0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSDARBA TIESĪBASArodbiedrību viedoklis par rosinātajiem grozījumiem Darba likumā

Arodbiedrību viedoklis par rosinātajiem grozījumiem Darba likumā

Pēc Ministru kabinetā notikušās Nacionālā trīspusējā sadarbības padomes (NTSP) sēdes 12. aprīlī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) uzskata, ka tai izdevās nosargāt darbiniekiem un arodbiedrības biedriem svarīgās garantijas Darba likuma 68. un 110. pantā. NTSP dienas kārtībā bija Labklājības ministrijas un Ekonomikas ministrijas ziņojumi par iecerētajiem grozījumiem Darba likumā. Ir nosargāta Darba likuma 68. panta norma par virsstundu apmaksu 100% apjomā. Kā kompromisu LBAS un pārējie sociālie partneri atbalstīja Ekonomikas ministrijas noformulētos grozījumus Darba likuma 68.pantā, kas paredz: ja ir noslēgta ģenerālvienošanās, kas paredz būtisku valstī noteiktās minimālās darba algas un būtisku stundas vai dienas likmes paaugstinājumu nozarē, tad šī ģenerālvienošanās…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Pēc Ministru kabinetā notikušās Nacionālā trīspusējā sadarbības padomes (NTSP) sēdes 12. aprīlī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) uzskata, ka tai izdevās nosargāt darbiniekiem un arodbiedrības biedriem svarīgās garantijas Darba likuma 68. un 110. pantā. NTSP dienas kārtībā bija Labklājības ministrijas un Ekonomikas ministrijas ziņojumi par iecerētajiem grozījumiem Darba likumā.

Ir nosargāta Darba likuma 68. panta norma par virsstundu apmaksu 100% apjomā. Kā kompromisu LBAS un pārējie sociālie partneri atbalstīja Ekonomikas ministrijas noformulētos grozījumus Darba likuma 68.pantā, kas paredz: ja ir noslēgta ģenerālvienošanās, kas paredz būtisku valstī noteiktās minimālās darba algas un būtisku stundas vai dienas likmes paaugstinājumu nozarē, tad šī ģenerālvienošanās var samazināt piemaksas apmēru par virsstundu darbu. Taču piemaksas apmērs nevar būt mazāks par 50% no darbiniekam noteiktās stundas vai dienas algas likmes.

Saglabājas arī Darba likuma 110. pantā noteiktais, ka arodbiedrības biedru nevar atbrīvot no darba bez saskaņošanas ar arodbiedrību, un vienīgais LBAS kompromiss šajā jautājumā ir, ka darbiniekam ir jābūt arodbiedrības biedram ne mazāk kā 6 mēnešus. Sociālie partneri vienojās atbalstīt arī LBAS priekšlikumu - ja darbinieks - arodbiedrības biedrs nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums, tad jānotiek konsultācijām ar arodbiedrību, nevis kā to vēlējās LDDK - bez konsultēšanās.

LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns: "Esam nopietni strādājuši pie sociālā dialoga, kas nav ātrs process, un šodien ir pieņemts vēsturisks lēmums par ģenerālvienošanos nozarē, līdztekus saglabājot darbiniekiem un arodbiedrības biedriem svarīgās garantijas Darba likumā. Mēs ejam tajā virzienā, kādā šodien ar panākumiem strādā Skandināvijas un Rietumeiropas valstu arodbiedrības un sociālie partneri. Vēl daudz darba priekšā un esam ceļa sākumā, bet svarīgi ir, ka nozares arodbiedrība un darba devēji paši var risināt savus jautājumus, ievērojot nozares savdabību."

Vienīgais jautājums, kas netika saskaņots NTSP, bija par darba devēju iespēju uzteikt darbu personai ar invaliditāti, jo LBAS uzskata, ka nav pieļaujama personu ar invaliditāti aizsardzības samazinājums, svītrojot 109. panta otro daļu, ja netiek ieviesti citi kompensējoši aizsardzības pasākumi. Diskusijas par šo jautājumu turpināsies Darba lietu trīspusējās sadarbības padomē.

Vēl sociālie partneri atbalstīja LBAS priekšlikumu Darba likuma 90. panta ceturtās daļas trešo teikumu izteikt šādā redakcijā: "Ja darba devējs šā likuma 94. panta otrajā daļā noteiktajā laikā nav izskatījis sūdzību un sniedzis darbiniekam atbildi par pieņemto lēmumu, uzskatāms, ka darba devējs piezīmi vai rājienu ir atcēlis."

Saskaņotos Darba likuma grozījumus Ministru kabinets steidzamības kārtībā virzīs uz Saeimu, un tad notiks sociālo partneru konsultācijas ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju.