0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASAtbalsta vēsturisko ciemu statusa saglabāšanu

Atbalsta vēsturisko ciemu statusa saglabāšanu

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija 23.janvārī konceptuāli pirms pirmā lasījuma atbalstīja likumprojektu, kas ievieš izmaiņas Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā. Izmaiņas paredz saglabāt vēsturisko ciemu nosaukumus un statusu, jo patlaban no 6314 Valsts adrešu reģistrā reģistrētiem ciemiem 4677 ciemi neatbilst likuma prasībām par ciema statusu, un tie no reģistra būtu jāizslēdz. Šāda situācija grautu ierasto adresācijas kārtību, radītu papildu administratīvo slogu novadu pašvaldībām un adrešu reģistram, kā arī sagādātu neērtības vietējiem iedzīvotājiem, teikts likumprojekta anotācijā. Neatbilstību likuma prasībām rada tas, ka lielākajai daļai ciemu nav koncentrētas apbūves un to robežas nav noteiktas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: VisualHunt.com

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija 23.janvārī konceptuāli pirms pirmā lasījuma atbalstīja likumprojektu, kas ievieš izmaiņas Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā.

Izmaiņas paredz saglabāt vēsturisko ciemu nosaukumus un statusu, jo patlaban no 6314 Valsts adrešu reģistrā reģistrētiem ciemiem 4677 ciemi neatbilst likuma prasībām par ciema statusu, un tie no reģistra būtu jāizslēdz. Šāda situācija grautu ierasto adresācijas kārtību, radītu papildu administratīvo slogu novadu pašvaldībām un adrešu reģistram, kā arī sagādātu neērtības vietējiem iedzīvotājiem, teikts likumprojekta anotācijā.

Neatbilstību likuma prasībām rada tas, ka lielākajai daļai ciemu nav koncentrētas apbūves un to robežas nav noteiktas pašvaldības teritorijas plānojumā. Ciemi Latvijā ir ļoti atšķirīgi gan pēc iedzīvotāju skaita, infrastruktūras objektu esamības, apbūves blīvuma, gan arī apdzīvotības rakstura, un iepriekš, nosakot ciema statusa regulējumu, netika ņemta vērā vēsturiski veidojusies ciemu faktiskā situācija, norādījuši grozījumu autori.

Likuma grozījumi rosināti, jo vēsturiskie ciemi ir viena no novada kultūrvēsturiskajām vērtībām, kas saglabājama nākamajām paaudzēm un arī kalpo par adrešu sistēmas elementu, kā arī tiek lietoti sociālajā vidē un ir kā identifikators, pēc kura orientējas novadā, ko izmanto palīdzības dienesti un iedzīvotāji ikdienas saziņā, pauž grozījumu autori.

Grozījumos piedāvāts, saglabājot apdzīvotām vietām ciema statusu, noteikt divas ciemu apakšgrupas:

  1. koncentrētas apbūves ciems – esoša vai plānota apdzīvota vieta, kurā ir vai tiek plānota koncentrēta apbūve, pastāvīgi dzīvo cilvēki un ir izveidota attiecīga infrastruktūra. Šādam ciemam novada teritorijas plānojumā nosaka ciema teritorijas robežas, kā arī novada dome nosaka ciemā ietilpstošās adreses un ciema nosaukumu;
  2. vēsturiskais ciems – vēsturiski izveidota apdzīvota vieta ar dominējošu izklaidu vai dominējošu koncentrētu apbūvi, kuras nosaukums ir iekļauts Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Vietvārdu datubāzē. Šādam ciemam novada teritorijas plānojumā nenosaka robežas, bet novada dome nosaka ciema nosaukumu un ciemā ietilpstošās adreses.

Par likumprojekta virzību atbildīgā Valsts pārvaldes komisija vienojās precīzas grozījumu redakcijas sagatavot uz likumprojekta otro lasījumu. Lai likuma grozījum stātos spēkā, Saeimā tie jāpieņem trijos lasījumos.