0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESAtbildes uz jautājumiem par PVN piemērošanu nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojumiem

Atbildes uz jautājumiem par PVN piemērošanu nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojumiem

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojumiem. Vai ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumu (turpmāk – pārvaldīšanas pakalpojumi) sniegšanai, ja pašvaldībai ir noslēgts līgums ar mājas pārvaldnieku par īres dzīvokļu pārvaldīšanu?Līdz 2016.gada 30.jūnijam pārvaldīšanas pakalpojumiem piemēro atbrīvojumu no PVN, ja tie sniegti iedzīvotājiem saskaņā ar pārvaldīšanas līgumā iekļautajiem maksājumiem.Ievērojot minēto, ja mājas pārvaldnieks pārvaldīšanas pakalpojumu sniedz pašvaldībai, atbrīvojums no aplikšanas ar PVN nav piemērojams.Tādējādi mājas pārvaldniekam par pašvaldībai sniegto pārvaldīšanas pakalpojumu ir jāaprēķina un jāmaksā valsts budžetā PVN, kā arī jāizraksta…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

RigaZDSC_2486-1Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojumiem.

Vai ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumu (turpmāk – pārvaldīšanas pakalpojumi) sniegšanai, ja pašvaldībai ir noslēgts līgums ar mājas pārvaldnieku par īres dzīvokļu pārvaldīšanu?

Līdz 2016.gada 30.jūnijam pārvaldīšanas pakalpojumiem piemēro atbrīvojumu no PVN, ja tie sniegti iedzīvotājiem saskaņā ar pārvaldīšanas līgumā iekļautajiem maksājumiem.

Ievērojot minēto, ja mājas pārvaldnieks pārvaldīšanas pakalpojumu sniedz pašvaldībai, atbrīvojums no aplikšanas ar PVN nav piemērojams.

Tādējādi mājas pārvaldniekam par pašvaldībai sniegto pārvaldīšanas pakalpojumu ir jāaprēķina un jāmaksā valsts budžetā PVN, kā arī jāizraksta PVN rēķins[1].

Vai ir piemērojams PVN īres pakalpojuma sniegšanai īrniekiem, ja pašvaldības īpašumā esošo dzīvojamo telpu īrniekiem rēķinus par dzīvojamo telpu īri izraksta mājas pārvaldnieks savā vārdā?

Ja nodokļa maksātājs, kas darbojas savā vārdā, bet kādas citas personas interesēs, ir iesaistīts pakalpojumu sniegšanā, uzskata, ka nodokļa maksātājs pats saņēmis un sniedzis šos pakalpojumus[2].

Tādējādi Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē uzskatāms, ka mājas pārvaldnieks, iesaistoties īres pakalpojuma sniegšanā un savā vārdā izrakstot rēķinu par īri dzīvojamo telpu īrniekiem, pats sniedz šo pakalpojumu.

Ar nodokli neapliek iedzīvotājiem sniegtos pakalpojumus – dzīvojamo telpu īri (izņemot viesu izmitināšanas pakalpojumus viesu izmitināšanas mītnēs – viesnīcās, moteļos, viesu mājās, lauku tūrismam izmantojamās mājās, kempingos, tūristu mītnēs)[3].

Ievērojot minēto, ja mājas pārvaldnieks izraksta iedzīvotājiem par īri nodokļa rēķinu savā vārdā, iedzīvotājiem sniegtajam īres pakalpojumam piemērojams atbrīvojums no PVN[4].

Mājas pārvaldnieks saskaņā ar noslēgto līgumu ar iedzīvotājiem pārvaldīšanas pakalpojumu sastāvā papildus iekļauj līdzekļus remontdarbiem. Tādējādi tie tiks segti no ikmēneša maksājumiem par dzīvojamās mājas (dzīvokļa) pārvaldīšanu. Kā piemērojams PVN naudas līdzekļu uzkrājumiem nākamo periodu mājas plānotajiem un neplānotajiem remontdarbu izdevumiem?

Plānojot nepieciešamos remontdarbus nākamajiem periodiem, mājas pārvaldnieks pārvaldīšanas maksā var iekļaut arī plānoto remontdarbu izmaksas[5]. Turklāt iedzīvotāji iemaksas mājas uzkrājumu fondā var veikt gan plānotajiem remontdarbiem (t.i., jau būdami informēti par konkrētā līguma nosacījumiem attiecībā uz konkrēto darbu izpildi), gan neplānotiem remontdarbiem.

Tātad iemaksas uzkrājumu remonta fondā faktiski ir veicamas tikai par remontdarbiem, ko nepieciešamības gadījumā dzīvojamai mājai veiks nākotnē.

Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē tas nozīmē, ka tiek veikti avansa maksājumi par vēlākā periodā saņemamiem pakalpojumiem.

Tādējādi, ja mājas pārvaldnieks saskaņā ar noslēgto līgumu ar iedzīvotājiem pārvaldīšanas pakalpojumu sastāvā papildus iekļaus līdzekļus remontdarbiem un tie tiks segti no ikmēneša maksājumiem par dzīvojamās mājas (dzīvokļa) pārvaldīšanu, tie ir kvalificējami kā daļa no pārvaldīšanas pakalpojumu maksas un no 2016.gada 1.jūlija atbrīvojums no PVN nav piemērojams.

Dzīvokļu īpašnieku biedrība ir pārvaldīšanas pakalpojumu sniedzējs. Pārvaldīšanas maksā ir iekļautas arī izmaksas mājas renovācijai (atjaunošanai), kuru plānots veikt 2017.gadā. Vai PVN piemērošana iemaksām mājas remonta fondā mainīsies atkarībā no tā, kas būs renovācijas veicējs, proti, mājas pārvaldnieks savā vārdā vai citas komercsabiedrības?

Ievērojot, ka dzīvojamās mājas pārvaldīšanas maksā ir iekļautas arī iemaksas plānotajai mājas renovācijai, PVN ir piemērojams visai noteiktajai mājas pārvaldīšanas maksai neatkarīgi no tā, kas veiks plānoto mājas renovāciju.

________________

 

[1] Atbilde sniegta, pieņemot, ka mājas pārvaldnieks ar pašvaldību ir noslēdzis dzīvojamo māju pārvaldīšanas līgumu, kas paredz, ka mājas pārvaldnieks noslēdz un groza īres līgumu ar personām, kurām izsniegta pašvaldības rekomendācija.

[2] Pievienotās vērtības nodokļa likuma 6.panta trešā daļa.

[3] Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52.panta pirmās daļas 25.punkta “a” apakšpunkts.

[4] Skatīt 1.atsauci.

[5] Ministru kabineta 2008.gada 9.decembra noteikumu Nr.1014 “Kārtība, kādā aprēķināma maksa par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu” 7.4.apakšpunkts un 11.punkts.