0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAAtvaļinājuma kompensācija par dīkstāvi

Atvaļinājuma kompensācija par dīkstāvi

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

Darbinieks tika pieņemts darbā 05.10.2022.  ar stundas likmi 115 eiro. Domājām, ka būs vajadzīgs, bet izrādījās, ka viņš tomēr nebija nepieciešams. Darbinieks nenostrādāja ne vienu stundu un tika atbrīvots 31.10.2022. Par šo darbinieku būs jāsamaksā riska nodeva un minimālās sociālās iemaksas. Bet kā ir ar atvaļinājuma kompensāciju par 1,42 dienām? Teorētiski būtu jāaprēķina atvaļinājuma kompensācija, jo ir darba attiecības. Atbilde Domājams, ka situācija ir daudz bēdīgāka, nekā aprakstīts. No vienas puses, ja darba devēja ziņojumā par oktobri darbiniekam (par kuru VID iesniegts 11. kods)…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Atvaļinājuma kompensācija par dīkstāvi
Foto: © Andrea Piacquadio – pexels.com: https://www.pexels.com/photo/bored-formal-man-watching-laptop-at-desk-3760811/

Darbinieks tika pieņemts darbā 05.10.2022.  ar stundas likmi 115 eiro. Domājām, ka būs vajadzīgs, bet izrādījās, ka viņš tomēr nebija nepieciešams. Darbinieks nenostrādāja ne vienu stundu un tika atbrīvots 31.10.2022. Par šo darbinieku būs jāsamaksā riska nodeva un minimālās sociālās iemaksas. Bet kā ir ar atvaļinājuma kompensāciju par 1,42 dienām? Teorētiski būtu jāaprēķina atvaļinājuma kompensācija, jo ir darba attiecības.

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Domājams, ka situācija ir daudz bēdīgāka, nekā aprakstīts.

No vienas puses, ja darba devēja ziņojumā par oktobri darbiniekam (par kuru VID iesniegts 11. kods) nav uzrādīta darba samaksa, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aprēķinās un VID paziņos darba devējam par pienākumu samaksāt minimālās sociālās iemaksas no mēneša nepilnās minimālās algas (par 27 kalendāra dienām).

No otras puses, darbiniekam droši vien ir izsniegts viņa darba līguma eksemplārs, kurā minēta stundas likme un veicamā darba slodze (garantētais stundu skaits).

Tas, ka darba devējs šo darbinieku nav noslogojis, DL tiek saukts par «dīkstāvi darba devēja vainas dēļ» (Darba likuma 74. panta 2. daļa):

(..) darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta trešajā daļā noteikto atlīdzību arī tad, ja darba devējs darbinieku nenodarbina vai arī neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve).

No teiktā izriet:

  • ir iespējams droši noteikt potenciālo darba samaksu (atkarībā no tā, cik stundu būtu bijis jāstrādā darbiniekam (garantētais darba laiks);
  • ja aprēķinātā darba samaksa pārsniedz iepriekš minēto minimālo algu («nodarbinātības» periodā), tad jau darba devējam būs iespējams noteikt vidējo stundas (dienas) izpeļņu un izmantot to neizmantotā atvaļinājuma kompensācijai.

Tiesu praksē bijuši gadījumi, kad analoģiskajā situācijā darba devējam lika veikt aprēķinu un apmaksāt darbinieka dīkstāvi (neveikto darbu), kuru pieļāva darba devējs. 

Situāciju ar «nevajadzīgo darbinieku» vajadzēja un varēja atrisināt daudz ātrāk, pārtraucot darba attiecības. Šādu iespēju dod MK noteikumi Nr. 827 «Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli», izmantojot pielikuma Nr. 1 attiecīgo kodu (piemēram, 25 vai 26).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada decembra (492.) numurā.