0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIAutoratlīdzības saņēmējiem — cita deklarācija

Autoratlīdzības saņēmējiem — cita deklarācija

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Kā mainīsies mani nodokļi, ja es kā autors un vienlaikus darba ņēmējs 2021. gada otrajā pusgadā saņemšu gan algu, gan autoratlīdzību (summas nesasniedz 500 eiro mēnesī), bet nereģistrēšu saimniecisko darbību? Atbilde Saskaņā ar likuma "Par IIN" pārejas noteikumu 163. punktu Latvijas rezidents, kas gūst ienākumus no samaksas par intelektuālo īpašumu vai no literatūras, zinātnes vai mākslas darbu [atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu]1 autoru un izpildītāju darbu radīšanas, izdošanas, izpildīšanas vai citādas izmantošanas, no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim ir tiesības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Autoratlīdzības saņēmējiem — cita deklarācija
Ilustrācija: pch.vector - www.freepik.com

Kā mainīsies mani nodokļi, ja es kā autors un vienlaikus darba ņēmējs 2021. gada otrajā pusgadā saņemšu gan algu, gan autoratlīdzību (summas nesasniedz 500 eiro mēnesī), bet nereģistrēšu saimniecisko darbību?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar likuma "Par IIN" pārejas noteikumu 163. punktu Latvijas rezidents, kas gūst ienākumus no samaksas par intelektuālo īpašumu vai no literatūras, zinātnes vai mākslas darbu [atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu]1 autoru un izpildītāju darbu radīšanas, izdošanas, izpildīšanas vai citādas izmantošanas, no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim ir tiesības nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam. Ja autors nereģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējs, minētajiem ienākumiem piemēro IIN likuma pārejas noteikumu 164.–171. punkta nosacījumus. Tas nozīmē, ka izmaksātājs ieturēs nodokli 25% apmērā no atlīdzības summas, nepiemērojot autora attaisnoto izdevumu normu un vairs nemaksājot par autoru 5% no saviem līdzekļiem autora pensijas apdrošināšanai.

Ieturētais nodoklis tiek ieskaitīts Vienotajā nodokļu kontā līdz nākamā pēc izmaksas mēneša 23. datumam, kur tas tiks sadalīts: 80% — VSAOI un 20% — IIN.

Atlīdzības izmaksātājam jāiesniedz VID paziņojums par izmaksāto summu ar jauno kodu 1061 līdz nākamā pēc izmaksas mēneša 15. datumam.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras viedokli: arī nereģistrētam autoram ir jāveic sociālās iemaksa pensijas apdrošināšanai vismaz 10% apmērā no saņemtās autoratlīdzības. Turklāt autors, kurš vienlaikus ir darba ņēmējs, nav tiesīgs iesniegt VID apliecinājumu par prognozējamo ceturkšņa ienākumu, kas nesasniedz minimālo iemaksas objektu (mazāks par 1500 eiro).

Par šo ienākumu autoram līdz 2022. gada 28. februārim jānosūta VID īpaša autoratlīdzības saņēmēja 2021. gada deklarācija (veidlapas forma pagaidām nav izstrādāta). Tas ir vajadzīgs, ja autoratlīdzība saņemta no vairākiem izmaksātājiem un kopsumma pārsniedza 25 000 eiro gadā (pārsniegumam tiek piemērota nodokļa likme 40%), kā arī gadījumā, ja atlīdzība saņemta ārvalstīs, neieturot nodokli.

Ja autors nereģistrēs saimniecisko darbību 2021. gada otrajā pusgadā, viņam jāņem vērā, ka ienākumi no samaksas par intelektuālo īpašumu… (sk. sākumā) netiks ietverti taksācijas gada kopējā ar nodokli apliekamajā ienākumā, kuram tiek piemērota progresīvā nodokļa likme (20%, 23%, 31%), un tie netiek ņemti vērā, nosakot maksātāja gada diferencēto neapliekamo minimumu. Savukārt, neņemot vērā šos ienākumus, neapliekamais minimums tiek prognozēts lielākā summā, kas potenciāli 2022. gadā varēs provocēt IIN piemaksu, gadam beidzoties!

Nereģistrētam autoram papildus jāņem vērā, ka iepriekš minētajiem ienākumiem netiek piemēroti IIN likuma 10. pantā uzskaitītie attaisnotie izdevumi, 12. pantā — neapliekamais minimums (izņemot pensijai paredzēto minimumu) un 13. pantā  IIN atvieglojumi (par apgādājamajiem) un papildu atvieglojumi (personām ar invaliditāti un represētajiem).

1 Ar grozījumiem MK noteikumos Nr. 899, kuriem jāstājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā, šos vārdus ir paredzēts izslēgt no teksta. Pirms slēgt autoratlīdzības līgumus un piemērot jaunas normas, obligāti pārbaudiet, kā minētajos MK noteikumos būs formulēts 57., 59. un 60. punkts!

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūlija (475.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: