0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSDARBA TIESĪBASBezdarbniekiem ierobežos tiesības iegūt īslaicīgu darba ņēmēja statusu

Bezdarbniekiem ierobežos tiesības iegūt īslaicīgu darba ņēmēja statusu

Ministru kabinets 26. marta sēdē vērtēja Labklājības ministrijas sagatavoto likumprojektu “Grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā”, kurā cita starpā paredzēts aizstāt šobrīd noteikto divu mēnešu periodu, kurā bezdarbnieki var stāties īslaicīgās darba attiecībās, ar ekvivalentu periodu, kas tiks uzskaitīts kalendāra dienās, – 60 dienu periodu. Turklāt, lai novērstu atkāpes pārmērīgu izmantošanu un atsevišķos gadījumos negodprātīgu rīcību regulāri dibināt īslaicīgas darba tiesiskās attiecības, vienlaikus saglabājot bezdarbnieka statusu, paredzēts noteikt, ka turpmāk bezdarbnieks divreiz 12 mēnešu periodā no bezdarbnieka statusa piešķiršanas dienas varēs iegūt darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu uz laiku, kas kopā 12 mēnešu periodā nepārsniedz 60 kalendāra dienas, saglabājot…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Ministru kabinets 26. marta sēdē vērtēja Labklājības ministrijas sagatavoto likumprojektu “Grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā”, kurā cita starpā paredzēts aizstāt šobrīd noteikto divu mēnešu periodu, kurā bezdarbnieki var stāties īslaicīgās darba attiecībās, ar ekvivalentu periodu, kas tiks uzskaitīts kalendāra dienās, – 60 dienu periodu. Turklāt, lai novērstu atkāpes pārmērīgu izmantošanu un atsevišķos gadījumos negodprātīgu rīcību regulāri dibināt īslaicīgas darba tiesiskās attiecības, vienlaikus saglabājot bezdarbnieka statusu, paredzēts noteikt, ka turpmāk bezdarbnieks divreiz 12 mēnešu periodā no bezdarbnieka statusa piešķiršanas dienas varēs iegūt darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu uz laiku, kas kopā 12 mēnešu periodā nepārsniedz 60 kalendāra dienas, saglabājot bezdarbnieka statusu.

Tāpat rosinātie likuma grozījumi paredz Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) tiesības nepieciešamības gadījumā pieprasīt darba devējam iesniegt papildu informāciju vai skaidrojumu par pieteikto vakanci un tās saturu. Kā norādīts likumprojekta anotācijā, atbilstoši imigrācijas jomu regulējošo normatīvo aktu prasībām, lai saņemtu atļauju nodarbināt Latvijā ārzemnieku trešās valsts pilsoni, darba devējam ir pienākums publicēt informāciju par brīvu darba vietu NVA (darba atļauju ārzemniekam var izsniegt tikai gadījumā, ja darba devējs nespēj piemeklēt atbilstošu kandidātu no Latvijas iedzīvotāju vidus). Darba tirgus politika primāri ir vērsta uz Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju nodarbinātības vecināšanu, kuriem seko Eiropas Savienības pilsoņi, savukārt darba spēka piesaistīšana no trešajām valstīm ir pieļaujama atsevišķos gadījumos, kad esošais darba spēka resurss nav pietiekams darba devēja vajadzību nodrošināšanai. NVA regulāri saskaras ar situācijām, kad darba devēji izvirza pretendentiem acīmredzami neatbilstošas vai pārmērīgas prasības. Savukārt NVA trūkst tiesiskā pamatā, lai lūgtu darba devējiem precizēt darba sludinājuma saturu. Daudzi darba devēji aģentūras aicinājumus veikt precizējumus uztver izteikti negatīvi. Vienlaikus arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde veic darba atļaujas saņemšanai iesniegto dokumentu izvērtēšanu pēc būtības un neatbilstības gadījumā var tos noraidīt, tādējādi NVA savlaicīgā iesaistīšanās darba sludinājumu satura izvērtēšanā, veicinātu atbilstošāku un ātrāku darba vietu aizpildīšanu.

Rosināts arī uzņēmumiem, kas sniedz vienīgi personāla atlases pakalpojumus darbam Latvijā, turpmāk nepieprasīt saņemt licenci darbiekārtošanas pakalpojumu sniegšanai.

Likuma grozījumi vēl jāskata Saeimā.