0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSTIRDZNIECĪBABilances TV: Vairāk nekā puse pārbaudīto importa preču neatbilst kvalitātes un drošuma prasībām

Bilances TV: Vairāk nekā puse pārbaudīto importa preču neatbilst kvalitātes un drošuma prasībām

Pirmdien, 9. jūnijā, preses konferencē plašāka sabiedrība tika informēta par Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldi uz robežas veikto preču pārbaudes rezultātiem. Izrādās, ka vairāk nekā puse pārbaudīto preču neatbilst drošības prasībām. PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa akcentēja, ka bēdīgās statistikas iemesls meklējams uzņēmēju neizpratnē par savu atbildību. Viņa uzsvēra, ka importētājs par preces kvalitāti ir tikpat atbildīgs kā tās ražotājs. Vītoliņa sniedza arī konkrētus ieteikumus, kas uzņēmējam būtu jāpaveic pirms preces ievešanas Latvijā (sk. video). Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras priekšsēdētājs Jānis Endziņš savukārt sacīja, ka problēmas ar izpratni par preču atbilstību prasībām parasti…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Pirmdien, 9. jūnijā, preses konferencē plašāka sabiedrība tika informēta par Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldi uz robežas veikto preču pārbaudes rezultātiem. Izrādās, ka vairāk nekā puse pārbaudīto preču neatbilst drošības prasībām. PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa akcentēja, ka bēdīgās statistikas iemesls meklējams uzņēmēju neizpratnē par savu atbildību. Viņa uzsvēra, ka importētājs par preces kvalitāti ir tikpat atbildīgs kā tās ražotājs. Vītoliņa sniedza arī konkrētus ieteikumus, kas uzņēmējam būtu jāpaveic pirms preces ievešanas Latvijā (sk. video). Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras priekšsēdētājs Jānis Endziņš savukārt sacīja, ka problēmas ar izpratni par preču atbilstību prasībām parasti rodoties jauniem un nepieredzējušiem uzņēmējiem, kā risinājumu iesakot uzņēmēju aktīvāku informēšanu. PTAC sadarbībā ar VID Muitas pārvaldi ik gadu īsteno tirgus uzraudzības pasākumus uz robežas, lai Latvijas tirgū netiktu ievestas Eiropas Savienības prasībām neatbilstošas un nedrošas preces. Sadarbības ietvaros 2013. gadā no 1136 pārbaudītajiem preču modeļiem uz robežas 74% preču sākotnējās pārbaudēs tika konstatētas neatbilstības un no 43 testētajiem preču modeļu paraugiem 65% preču modeļu neatbilda būtiskajām prasībām, kas varētu būt skaidrojams ar importētāju zemo atbildības līmeni, kā arī nepietiekamo un virspusējo izpratni par importējamajām precēm un attiecināmajām prasībām. 2009. gada 10.jūnijā tika noslēgta starpresoru vienošanās starp PTAC un VID Galveno muitas pārvaldi ar mērķi sadarboties importēto nepārtikas preču tirgus uzraudzībā, lai Latvijas tirgū no valstīm ārpus Eiropas Savienības robežām netiktu ievestas prasībām neatbilstošas preces. 2013.gadā sadarbības ietvaros veikti kontroles pasākumu 1136 preču modeļiem. No pārbaudītajiem preču modeļiem uz robežas, 74% gadījumu preču pirmreizējās pārbaudēs tika konstatētas neatbilstības. Savukārt otrreizējās pārbaudes preču neatbilstības uzrādīja 48% gadījumu, un preces nav ielaistas Latvijā. Tām precēm, kuru dokumenti tika caurskatīti un preces tika ielaistas Latvijas tirgū, PTAC 2013.gadā 43 preču paraugus izņēma testēšanai. Ekspertīžu rezultāti parādīja, ka 65% preču modeļu neatbilda būtiskajām prasībām, par spīti tam, ka atbilstības apliecinājumi šķietami izpildītajām formālajām prasībām (dokumentiem - testēšanas pārskatiem, atbilstības deklarācijām un marķējumam). Visbiežāk neatbilstības prasībām, ievedot preces, tiek konstatētas rotaļlietām, individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, elektroprecēm, kā arī būvizstrādājumiem. Tās ir preces, uz kurām attiecināms speciāls Eiropas Savienības normatīvais regulējums un šīm prasībām jāatbilst jau ievedot preci Eiropas Savienībā. Augstais neatbilstošo preču procents un testēšanas rezultāti liecina par to, ka:
  • Komersanti pirms pieņem lēmumu par kādas preces importu no trešajām valstīm nepārliecinās par tās atbilstību un drošumu - nav ne preču atbilstības deklarāciju, ne ražotāja norādījumu, ne marķējuma u.c., nav arī veikt preču testēšana.
  • Komersantu iesniegtie atbilstības dokumenti daudzos gadījumos nav autentiski vai balstīti uz patiesu preču testēšanu faktu, bet gan sagatavoti tikai, lai prece izpildītu formālas prasības iekļūšanai ES tirgū;
  • Komersantiem trūkst vēlmes iedziļināties un izprast importējamo preču jomu specifiku un prasības, lai jau pirms importēšanas trešās valsts ražotājam pieprasītu visu nepieciešamo dokumentāciju un pārliecinātos par tās pareizību.
  • Tā kā preču atbilstības novērtēšanas joma ir sarežģīta, uzņēmējiem, iespējams, asociāciju ietvaros, būtu jāveido iekšējās konsultatīvās iniciatīvas.
PTAC direktore Baiba Vītoliņa uzsver, "Augstais uz robežas konstatēto neatbilstību skaits ir nopietna indikācija tam, ka mūsu komersanti preču importēšanai un rūpēm par preču, tādējādi arī patērētāju drošumu, uztver vieglprātīgi, un tikai lieku formalitāti. Komersantiem, importējot preces, šo procesu ir jāuztver daudz atbildīgāk un nopietnāk, iedziļinoties un izprotot konkrētās preces drošuma un atbilstības prasības, pieprasot un izvērtējot ražotāja iesniegto dokumentāciju, kas ļautu veidot veiksmīgu biznesu ilgtermiņā." Preces neatbilstības tai izvirzītajām prasībām un atbilstības novērtēšanas procedūras neesamības dēļ, pastāv risks, ka prece nav atbilstoša arī tai izvirzītajām drošuma prasībām, kas savukārt ir potenciāls apdraudējums gala patērētājam. Importētājs, kas ieved preci Eiropas Savienības tirgū, atbildības ziņā ir pielīdzināms preces ražotājam. Atbildīga importētāja pienākums ir pārliecināties par ievedamās preces atbilstību prasībām - vai uz preces ir nepieciešamais marķējums, vai ir norādīti piemērojamie brīdinājumi, vai precei ir lietošanas un montāžas instrukcija, vai tām ir pievienots atbilstības sertifikāts, vai ir nodrošināta nepieciešamā tehniskā dokumentācija un izpildītas no normatīvajiem aktiem izrietošās citas prasības. Nepieciešamības gadījumā, prece ir jātestē.