0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIBūtība nemainās, forma, datumi, nosaukumi – citādi

Būtība nemainās, forma, datumi, nosaukumi – citādi

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Tuvojas sen solītā vienotā konta stāšanās spēkā datums — 2021. gada 1. janvāris, kad gandrīz visi nodokļi (ko administrē VID) uzņēmējiem būs jāmaksā vienuviet! Tomēr dažādu nodokļu deklarēšanas un nomaksas noteikumi līdzšinējā redakcijā ir atšķirīgi. Grozot Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra noteikumus Nr. 827 «Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli» (MK noteikumi Nr. 827) prasības tiks vienkāršotas, vienādotas un atvieglos grāmatvežu pienākumu pārskatu iesniegšanas jomā. …


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Būtība nemainās, forma, datumi, nosaukumi – citādi
Photo by Thomas Renaud on Unsplash
Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Tuvojas sen solītā vienotā konta stāšanās spēkā datums — 2021. gada 1. janvāris, kad gandrīz visi nodokļi (ko administrē VID) uzņēmējiem būs jāmaksā vienuviet! Tomēr dažādu nodokļu deklarēšanas un nomaksas noteikumi līdzšinējā redakcijā ir atšķirīgi. Grozot Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra noteikumus Nr. 827 «Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli» (MK noteikumi Nr. 827) prasības tiks vienkāršotas, vienādotas un atvieglos grāmatvežu pienākumu pārskatu iesniegšanas jomā. 

Līdz šim brīdim vairākos likumos jau ir iestrādātas normas par vienotu nodokļu deklarācijas iesniegšanas termiņu (līdz nākamā mēneša 17. datumam), kā arī par datumu, līdz kuram būtu jāsamaksā nodokļi (ne vēlāk par 23. datumu).

  • 2018. gada 25. oktobrī Saeimā pieņemtais likums «Grozījumi likumā «Par valsts sociālo apdrošināšanu»». 
  • 2019. gada 23. maijā pieņemtais likums «Grozījumi likumā «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli»».
  • 2018. gada 15. februārī Saeimā pieņemtais likums «Grozījumi Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumā». 
  • 2017. gada 30. novembrī Saeimā pieņemtais Kriminālprocesā un administratīvo pārkāpumu lietvedībā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas likums.
  • 2018. gada 31. maijā pieņemtais likums «Grozījumi Maksātnespējas likumā».

Patlaban ir nepieciešams grozīt vienus no «populārākajiem» MK noteikumiem Nr. 827 «Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli». Noteikumu projektā noteikts, ka grozījumi MK noteikumos Nr. 827 par normām, kas saistītas ar vienoto nodokļu kontu, stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, savukārt pārējās normās vispārējā kārtībā (piemēram, «Maksātnespējas administrācijas» nosaukums ir aizvietots ar vārdiem «Maksātnespējas kontroles dienests», Finanšu ministrija, kas veic zaudējumu atlīdzināšanu, — lēmējiestāde, sociāli apdrošināmo personu papildināšana un IV1 nodaļas izslēgšana).

Kāpēc nepieciešams grozīt MK noteikumus Nr. 827

Grāmatvežiem (un citām personām) ir noteikts pienākums iesniegt VID regulārus pārskatus par ienākumu saņēmējiem aprēķinātajām summām un nodokļiem (parasti — VSAOI, IIN, riska nodeva). Sakarā ar to, ka 2021. gadā tiks mainīta nodokļu maksāšanas kārtība, noteikumu pielikumi jāsalāgo citādu prasību izpildīšanai. Aplūkosim, kāpēc un kā mainīsies veidlapu formas un to saturs.

I. Ziņas par darba ņēmējiem

Pirmais pielikums, kas paziņo VID par jaunu darba ņēmēju, pirms uzsāktas darba attiecības, tiks grozīts vienīgi sakarā ar darba ņēmēja profesijas (aroda, amata, specialitātes) koda maiņu atbilstoši Profesiju klasifikatoram. Sakarā ar to, ka likumprojektā noteikts vienots datums pārskatu iesniegšanai, arī ziņas būs jāiesniedz līdz nākamā mēneša 17. datumam, aizpildot 1., 2., 3., 4., 5. un 7. aili. Darba devējs 5. ailē norāda ziņu kodu PM — darba ņēmēja profesijas (aroda, amata, specialitātes) maiņa, 4. ailē norāda ziņu par darba ņēmējiem izmaiņas dienu un 7. ailē — profesijas (aroda, amata, specialitātes) kods.

Prasība neattiecas uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju.

Profesijas (aroda, amata, specialitātes) kods atbilstoši Profesiju klasifikatoram nav jānorāda par personām, kuras darba devējs nodarbina tikai uz uzņēmuma līguma pamata, un par personām, kurām pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanas ir vienošanās par darbinieka profesionālās darbības ierobežojumu (konkurences ierobežojums — Darba likuma 84. pants).

II. Valsts ieņēmumu dienesta paziņojums

Spēkā esošā kārtība paredz ienākuma izmaksātāja pienākumu saskaņot ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) sociālās apdrošināšanas iemaksu datumu (datumi bijuši dažādi). Šim mērķim tika izmantots noteikumu pielikums Nr. 2 «VID paziņojums». Sakarā ar to, ka, ieviešot vienoto kontu un nosakot visiem nodokļu maksātājiem vienu datumu, informācijai par deklarētajiem par mēnesi (par ceturksni) nodokļiem jābūt VID rīcībā ne vēlāk par nākamā mēneša 17. datumu, zūd nepieciešamība pēc šādas formalitātes un 2. pielikums no noteikumiem tiks svītrots.

III. Ziņojums par VSAOI, IIN un riska nodevu

Patlaban nodokļu maksātāji (pārsvarā juridiskās personas) mēneša ieņēmumus par saviem darba ņēmējiem uzrāda citā pielikumā — Nr. 3 «Ziņojums par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) no darba ņēmēju ieņēmumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī».

Šim pielikumam tiek mainīts nosaukums: no 2021. gada 1. janvāra tas tiks dēvēts par «Darba devēja ziņojumu».

Arī turpmāk darba devējs sniegs VID darba devēja ziņojumu par iepriekšējā mēnesī aprēķināto ienākumu un VSAOI līdz tam sekojošā mēneša 17. datumam, savukārt algas nodoklis, kas tiks deklarēts šajā pašā darba devēja ziņojumā, tiks iemaksāts vienotajā nodokļu kontā mēnesī, kurā darba devēja ziņojums tiek iesniegts. 

Piemēram, darba devējs izmaksās darba algu par 2021. gada martu 2021. gada 25. aprīlī. Darba devējam jāaprēķina marta darba alga, VSAOI un IIN, kā arī līdz 2021. gada 17. aprīlim jāiesniedz darba devēja ziņojums, norādot tajā aprēķinātos nodokļus. Nodokļi jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz 2021. gada 23. aprīlim. No šāda skaidrojuma ir saprotams, ka ienākuma izmaksas datumam, kas bija jāuzrāda iepriekš, nav nozīmes un no trešā pielikuma tas tiks svītrots! Neaizmirsīsim, ka tas būs spēkā tikai 2021. gadā!

Vēl viena svarīga atšķirība no iepriekšējās kārtības: ienākuma nodokļa uzrādīšana ziņojumā.

Noteikumos Nr. 827 esošā kārtība paredz, ka par pārskata mēnesi iesniedzamajā darba devēja ziņojumā darba devējs norāda pārskata mēnesī ieturēto iedzīvotāju ienākumu nodokli, un tā neatbilst plānotajām izmaiņām, sākot no 2021. gada 1. janvāra, tādēļ tā ir jāprecizē. 

Tādēļ ziņojuma 8. ailē būs jāuzrāda iedzīvotāju ienākuma nodoklis (no darba ņēmēja darba ienākumiem, ko maksā pārskata mēnesim sekojošajā mēnesī (arī no deponētajiem darba ienākumiem) (8. ailei nav aritmētiskas sakarības ar 4. un 5.aili)).

Manuprāt, šāds formulējums pietuvina normatīvā akta teoriju praktiskai grāmatveža uzskaitei, jo algas nodoklis un sociālās iemaksas parasti tiek samaksātas pēc ziņojuma par pārskata mēnesi aizpildīšanas. Palikusi spēkā arī piebilde par 4. ailes aritmētisko nesakritību ar 8. aili. Pirmkārt, «sakarību» nav iespējams konstatēt, jo ziņojumā netiek uzrādīti elementi, kas iespaido ienākuma nodokļa summu, otrkārt, arī ziņojumā mēdz būt dažādi iepriekšējo periodu precizējumi/labojumi, kam nav sakara ar apliekamo objektu konkrētajā mēnesī.

Kā zināms, MK noteikumu Nr. 827 3. pielikums satur norādes, kas par darba ņēmējiem ar atšķirīgām VSAOI likmēm. Grozījumi papildina šo uzskaitījumu ar vēl vienu sociāli apdrošināto personu variantu:

«persona, par kuru veic obligātās iemaksas saskaņā ar Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumu  vai Kriminālprocesā un administratīvo pārkāpumu lietvedībā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas likumu.»

IV. Kad VSAOI veic Finanšu ministrija

Saskaņā ar likumprojektu no noteikumiem tiek svītrota IV1 nodaļa, kas nosaka VSAOI un darba devēja ziņojuma iesniegšanas kārtību, ja VSAOI izmaksā Finanšu ministrija saskaņā ar Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumu. Šajā likumā noteikts, ka lēmējiestāde izmaksā personai zaudējumu atlīdzību, kas sastāv no nesaņemtās darba samaksas un tādēļ darba devēja ziņojumu un VSAOI veic lēmējiestāde.

Fiziskajai personai radīto zaudējumu veido nesaņemtā darba samaksa, un zaudējuma apmērā tiek ietverts arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis un VSAOI darba ņēmēja daļu. 

Sākot darboties vienotajam nodokļu kontam 2021. gada 1. janvārī un sakarā ar to, ka informācija par VSAOI un sociāli apdrošinātām personām tiek saņemta no VID, noteikumos tiks noteikts, ka lēmēj­iestāde, izmaksājot fiziskajai personai zaudējuma atlīdzību par nesaņemto darba samaksu, iesniedz darba devēja ziņojumu, tādējādi personai varēs reģistrēt gan apdrošināšanas stāžu, gan VSAOI objektu.

Likumprojekts paredz svītrot 5. pielikumu «Ziņojums par veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām par darba ņēmēju, kam ar valsts pārvaldes iestādes prettiesisku administratīvo aktu vai prettiesisku faktisko rīcību ir nodarīts zaudējums».

V. Citi ziņojumi

Arī citiem ziņojumiem nosaukumi ievērojami saīsināti, nemainot saturi un formu. Attiecīgi iesniegšanas VID termiņš orientēts uz nākamā mēneša (pēc katra ceturkšņa) 17. datumu un nodokļa maksāšana — ne vēlāk par 23. datumu. Tādēļ 3.1 pielikuma nosaukums «Ziņojums par sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām» tiks nosaukts: «Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju ziņojums».

Savukārt 4. pielikums «Ziņojums par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja — ārvalstnieka, vai ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja — ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām _____. gada __________ ceturksnī» tiks saukts: «Pašnodarbinātā vai darba ņēmēja ziņojums».

VI. Skaidrojošie piemēri

1. piemērs

Ja darba devējs izmaksā algu par 2021. gada jūliju līdz 7. augustam, tad darba devējs līdz 17. augustam iesniedz darba devēja ziņojumu. Jūlija darba devēja ziņojuma 4. ailē norāda par jūliju aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI un 8. ailē norāda ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no izmaksātajiem darba ienākumiem. Tā būs parastā kārtība: algas par jūliju tiek rēķinātas nākamajā mēnesī (augustā), izmaksātas mēneša sākumā, līdz 17. datumam — ziņojums, līdz 23. datumam — nodokļi.

2. piemērs 

Ja darba devējs izmaksā algu par 2021. gada septembri līdz 24. oktobrim, tad darba devējs līdz 17. oktobrim iesniedz darba devēja ziņojumu. Septembra darba devēja ziņojuma 4. ailē norāda par septembri aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI un 8. ailē norāda aprēķināto IIN no septembra darba ienākumiem, kas tiks izmaksāti 24. oktobrī. Neskatoties uz to, ka alga par septembri tiek maksāta oktobra beigās, grāmatvedim ir iespēja to aprēķināt un iesniegt VID ziņojumu līdz 17. oktobrim, samaksājot nodokļus līdz 23. oktobrim.

3. piemērs

Ja darba devējs izmaksā algu par 2021. gada maiju pēdējā darba dienā (31. maijā), tad darba devējs līdz 17. jūnijam iesniedz darba devēja ziņojumu. Maijā darba devēja ziņojuma 4. ailē norāda par maiju aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI un 8. ailē norāda ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no maija darba ienākumiem, kas izmaksāti 31. maijā. Sakarā ar to, ka alga izmaksāta pēdējā mēneša dienā (faktiski svarīgi ir tas, ka izmaksa notika pēc visiem noteikumos paredzētajiem datumiem), darba devējam piešķirta iespēja iesniegt VID ziņojumu par to pašu mēnesi (par maiju), bet līdz nākamā pēc izmaksas mēneša 17. datumam (jūnijam), samaksājot nodokļus līdz 23. jūnijam. 

4. piemērs 

Darba devējs izmaksā algu par 2021. gada decembri līdz 2022. gada 15. janvārim un pārtrauc darba tiesiskās attiecības ar darba ņēmēju 2022. gada 25. janvārī, izmaksājot ienākumu par decembri un janvāri. Darba devējs līdz 2022. gada 17. janvārim iesniedz darba devēja ziņojumu. 2021. gada decembra darba devēja ziņojuma 4. ailē norāda par decembri aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI un 8. ailē norāda ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no decembra darba ienākumiem, kas izmaksāti 15. janvārī. Līdz šai vietai — atkārtojas vienkārša situācija (sk. 1. piemēru). Atšķirība tikai tajā, ka vienlaikus izmaksāta darba samaksa arī par tekošo mēnesi.

Savukārt par janvāra ienākumu darba devējs līdz 2022. gada 17. februārim iesniedz darba devēja ziņojumu. 2022. gada janvāra darba devēja ziņojuma 4. ailē par janvāri aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI un 8. ailē norāda ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no janvāra darba ienākumiem, kas izmaksāti 25. janvārī. Arī nodokļi tiks maksāti februārī — līdz 23. datumam.

5. piemērs 

Darba devējs izmaksā algu par 2021. gada augustu līdz 5. septembrim un pārtrauc darba tiesiskās attiecības ar darba ņēmēju 2021. gada 15. septembrī, izmaksājot ienākumu par septembri. Darba devējs līdz 2021. gada 17. septembrim iesniedz darba devēja ziņojumu. 2021. gada augusta darba devēja ziņojuma 4. ailē norāda par augustu aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI un 8. ailē norāda ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no augusta un septembra darba ienākumiem, kas izmaksāti 5. un 15. septembrī.

Savukārt par septembra ienākumu darba devējs līdz 2021. gada 17. oktobrim iesniedz darba devēja ziņojumu. Septembra darba devēja ziņojuma 4. ailē norāda par septembri aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI.

6. piemērs 

2021. gada 15. decembrī darba devējs saskaņā ar tiesas spriedumu aprēķināja algu par 2020. gada maiju un izmaksāja to 2021. gada 30. decembrī. Darba devējs līdz 2021. gada 17. decembrim iesniedz darba devēja ziņojumu. Darba devējs 2021. gada novembra darba devēja ziņojuma 8. ailē norāda aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli no 2020. gada maija darba ienākumiem, kas tiks izmaksāti 2021. gada 30. decembrī.

2020. gada maija darba devēja ziņojumā 4. ailē norāda par maiju aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI, 8. ailē norāda nulli un 10. ailē norāda 2021. gada 23. decembri. 

7. piemērs

2021. gada 20. decembrī darba devējs saskaņā ar tiesas spriedumu aprēķināja algu par 2020. gada maiju un izmaksāja to 2021. gada 30. decembrī. Darba devējs līdz 2021. gada 17. decembrim bija iesniedzis 2021. gada novembra darba devēja ziņojumu. 2021. gada 20. decembrī darba devējs precizē 2021. gada novembra darba devēja ziņojuma 8. aili un norāda tajā aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli no 2020. gada maija darba ienākumiem, kas tiks izmaksāti 2021. gada 30. decembrī. 

2021. gada 20. decembrī darba devējs iesniedz 2020. gada maija darba devēja ziņojuma precizējumu — 4. ailē norāda par maiju aprēķināto darba ienākumu, 5. ailē — no 4. ailē norādītā ienākuma VSAOI, 8. ailē norāda nulli un 10. ailē norāda 2021. gada 23. decembri.

Publicēts žurnāla "Bilance" 2020. gada februāra (458.) numurā.