Čeku loterija palīdz mazināt ēnu ekonomiku, tomēr fiskālais efekts pagaidām apšaubāms

Valsts ieņēmumu dienests / Ikars Kubliņš, BilancePLZ

142
(0)
VID, Valsts ieņēmumu dienests
Foto: I. Kubliņš, Plz.lv

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīkotās čeku loterijas pirmajā pusgadā iedzīvotāju iesniegtie maksājuma dokumenti esot palīdzējuši atklāt negodprātīgos nodokļu nemaksātājus. VID analizējis loterijai iesniegto maksājuma dokumentu datus, veicis preventīvas darbības, kā arī kontroles pasākumus, un visu darbību rezultātā budžeta ieņēmumi palielināti par nepilniem 400 tūkstošiem eiro. Izdevumi čeku loterijas organizēšanai gan arī nav bijuši mazi – vairāk nekā 300 000 eiro par tehnisko risinājumu (piecu gadu periodam), virs 200 tūkstošiem eiro naudas balvu fondam (tikai pērn) un vēl citas administrēšanas un organizatoriskās izmaksas.

Čekus izsniedz pat uzņēmumi ar apturētu saimniecisko darbību

Čeku loterijas ietvaros ik mēnesi tiek saņemta informācija par čeku loterijas tīmekļa vietnē www.cekuloterija.lv reģistrētajiem čekiem, kā arī informācija par čeku loterijas dalībnieku iesniegtajiem nepilnīgu informāciju saturošiem un aizdomīgiem čekiem. Šī informācija tiek izmantota datu analīzei un turpmākiem nodokļu administrēšanas pasākumiem.

VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme uzsver, ka čeku loterija VID darbiniekiem palīdzot saprast, kuriem komersantiem jāpievērš pastiprināta uzmanība: “Pirmkārt, dažādu preču un pakalpojumu tirgotājiem jāapzinās, ka viņu izsniegtais čeks var tikt pieteikts loterijā un tādējādi arī pārbaudīts VID. Otrkārt, mums pašiem konstatējot, ka čeks netiek atpazīts, ir vēl lielāka skaidrība par to, kuriem komersantiem jāpievērš uzmanība.”

Analizējot Čeku loterijas ietvaros sniegto informāciju, novērotas tendences, kuras bija par pamatu nodokļu administrēšanas pasākumu veikšanai, piemēram, uzņēmumi vispār nav deklarējuši ieņēmumus vai deklarējuši ieņēmumus par sniegtajiem pakalpojumiem un pārdotajām precēm mazākā apmērā nekā uzrādīts loterijai iesniegto čeku summās.

Atsevišķos gadījumos klientiem izsniegti čeki pēc uzņēmumu saimnieciskās darbības apturēšanas.

Pēc VID aicinājuma gan preventīvo pasākumu, gan tematisko pārbaužu laikā 126 nodokļu maksātāji ir iesnieguši precizētās deklarācijas un papildus deklarējuši nodokļus 372,2 tūkstošu EUR apmērā, no tiem: pievienotās vērtības nodoklis – 352,3 tūkstošu EUR, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – 15 tūkstošu EUR un iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 4,9 tūkstošu EUR apmērā. VID veikto 36 tematisko pārbaužu rezultātā piemērots naudas sods 19,4 tūkstošu EUR apmērā. Tādējādi valsts budžeta ieņēmumi palielināti par 391,6 tūkstošiem eiro.

Visbiežāk VID konstatētie pārkāpumi:

  • neatbilstošu kases aparātu lietošana (VID nereģistrēto, no uzskaites noņemto un tehniskajām prasībām neatbilstošo kases aparātu izmantošana),
  • realizācijas ieņēmumu neuzrādīšana (kases aparātā reģistrēto ieņēmumu neuzrādīšanu PVN deklarācijās, nereģistrēšanās par PVN maksātāju pie PVN reģistrācijas sliekšņa sasniegšanas),
  • “aplokšņu” algas (darbinieku nedeklarēšana un darbinieku faktiski nostrādātā laika neuzskaitīšana).

Visvairāk neatbilstību VID konstatēja mazumtirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas nozarē. Piemēram, kāds mazumtirdzniecības uzņēmums brīvdienās izmantoja VID nepārreģistrētu kases aparātu, kura izsniegtajos čekos bija norādīts cita VID reģistrētā kases aparāta šasijas numurs, kuru uzņēmums lietoja darba dienās. Savukārt kādā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā VID pārbaudes laikā atradās un darba pienākumus veica personas, par kurām nebija sniegtas ziņas VID. Pēc VID pārbaudes uzņēmums reģistrēja 25 darba ņēmējus.

2019.gadā Latvijas iedzīvotāji izlozei kopumā reģistrējuši 9 274 824 maksājuma dokumentus (čekus, kvītis vai biļetes). Vislielākais Čeku loterijas dalībnieku skaits reģistrēts pirmajā loterijas norises mēnesī jūlijā, kad izlozē piedalījās 109 150 cilvēku ar 1 731 070 iesniegtiem maksājuma dokumentiem. Augustā loterijai bija 93 882 dalībnieku (iesniegti 1 652 153 maksājuma dokumenti), septembrī – 76 805 (1 386 932), oktobrī – 74 095 (1 407 987), novembrī – 75 238 (1 449 777), bet decembrī – 75 165 dalībnieku ar 1 646 905 iesniegtiem maksājuma dokumentiem.

Apmēram piektā daļa dalībnieku čekus loterijā reģistrē regulāri – visās sešās izlozēs pērn piedalījās 18,9% dalībnieku, bet 36,4% savu veiksmi izmēģinājuši tikai vienu mēnesi. Apmēram trešdaļa (33,2%) izlozei reģistrējuši vairāk nekā 50 maksājuma dokumentus. 30,0% loterijas dalībnieku pērn kopumā reģistrējuši 11 līdz 50 maksājuma dokumentus, 16,3% – 2 līdz 5 maksājuma dokumentus, 9,9% – 6 līdz 10 maksājuma dokumentus, bet 10,6% loterijā savu veiksmi izmēģinājuši tikai vienu reizi, reģistrējot tikai vienu maksājuma dokumentu.

84,6% visu pērn loterijai reģistrēto čeku saņemti, norēķinoties par pirkumiem un pakalpojumiem mazumtirdzniecības uzņēmumos. 4,0% maksājuma dokumentu izsniegti par ēdināšanas pakalpojumiem, 2,3% – par pirkumiem vairumtirdzniecībā, bet 1,9% – pārtikas produktu ražošanas uzņēmumos.

Aktuālie dati par VID veiktajām preventīvajām un kontroles darbībām čeku loterijas ietvaros pieejami VID mājaslapas sadaļā “Čeku loterija”.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)