0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSCitadele Index: optimisms novērojams visās Latvijas uzņēmējdarbības nozarēs

Citadele Index: optimisms novērojams visās Latvijas uzņēmējdarbības nozarēs

Citadele Index 2017. gada noslēdzošais pētījums liecina, ka pēc četru gadu pārtraukuma optimisms novērojams visās Latvijas uzņēmējdarbības nozarēs. Jau trešo ceturksni pēc kārtas Citadele Index vērtība pārsniedz 50 punktu robežu, un uzņēmēji ir pozitīvi noskaņoti gan par ekonomiku valstī, gan savām finansēm. Eksperti uzsver, ka ekonomikas uzrāviens ir īstais laiks pārdomātām investīcijām. Lielākais optimisms ir vērojams starp būvniecības (52.84 punkti) un ražošanas (52.35 punkti) nozaru uzņēmējiem, tad seko tirdzniecībā (51.33 punkti) un pakalpojumu (50.94 punkti) sfērā strādājošie uzņēmēji. Visstraujāk ir uzlabojies tirdzniecības sfērā strādājošo uzņēmēju noskaņojums - par 2.40 punktiem. Šeit skatāms Citadele…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Bankas Citadele ēka

Citadele Index 2017. gada noslēdzošais pētījums liecina, ka pēc četru gadu pārtraukuma optimisms novērojams visās Latvijas uzņēmējdarbības nozarēs. Jau trešo ceturksni pēc kārtas Citadele Index vērtība pārsniedz 50 punktu robežu, un uzņēmēji ir pozitīvi noskaņoti gan par ekonomiku valstī, gan savām finansēm. Eksperti uzsver, ka ekonomikas uzrāviens ir īstais laiks pārdomātām investīcijām.

Lielākais optimisms ir vērojams starp būvniecības (52.84 punkti) un ražošanas (52.35 punkti) nozaru uzņēmējiem, tad seko tirdzniecībā (51.33 punkti) un pakalpojumu (50.94 punkti) sfērā strādājošie uzņēmēji. Visstraujāk ir uzlabojies tirdzniecības sfērā strādājošo uzņēmēju noskaņojums - par 2.40 punktiem.

Šeit skatāms Citadele Index pētījums - 2017. gada septembris - oktobris

2017. gada 3. ceturkšņa pētījuma dati, no kuriem aprēķināts indekss, liecina par šādu uzņēmēju vērtējumu situācijas izmaiņām pēdējo sešu mēnešu laikā:

  • 33% uzņēmēju uzskata, ka vispārējā ekonomiskā aktivitāte valstī ir palielinājusies, bet 21% - ka samazinājusies; 42% uzskata, ka tā nav mainījusies;
  • 31% uzskata, ka ekonomiskā aktivitāte viņu pārstāvētajā nozarē ir palielinājusies, bet 24% - ka samazinājusies; 44% uzskata, ka tā nav mainījusies;
  • 33% uzskata, ka konkurence viņu pārstāvētajā nozarē ir palielinājusies, bet tikai 5% - ka samazinājusies; 61% uzskata, ka tā nav mainījusies;
  • 14% uzņēmēju norādīja, ka investīciju apjoms viņu uzņēmumā ir palielinājies, bet 7% - ka samazinājies; 76% norādīja, ka tas nav mainījies;
  • 30% norādīja, ka viņu uzņēmuma apgrozījums ir palielinājies, bet 24% - ka samazinājies; 45% norādīja, ka tas nav mainījies;
  • 26% norādīja, ka viņu uzņēmuma finansiālais stāvoklis ir uzlabojies, bet 23% - ka pasliktinājies; 51% norādīja, ka tas nav mainījies;
  • 24% norādīja, ka viņu uzņēmuma rentabilitāte ir palielinājusies, bet 23% - ka samazinājusies; 53% norādīja, ka tā nav mainījusies;
  • 14% norādīja, ka darbinieku skaits viņu uzņēmumā ir palielinājies, bet 13% - ka samazinājies; 74% norādīja, ka tas nav mainījies.

2017. gada 3. ceturksnī tāpat kā divos iepriekšējos ceturkšņos pesimistiski ir noskaņoti tikai mikrouzņēmumu vadītāji, bet pārējās grupās uzņēmēju noskaņojums ir optimistisks. Lielākais optimisms vērojams lielo uzņēmumu grupā (59.83 punkti); vidējie uzņēmumi: 55.84, mazie uzņēmumi: 52.58. Mikrouzņēmumu grupā indeksa vērtība vēl aizvien liecina par nelielu pesimismu – tā ir 49.49 punkti. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, uzņēmēju noskaņojums ir nedaudz pasliktinājies mazo uzņēmumu grupā (indeksa vērtība samazinājusies par apmēram vienu punktu). Savukārt mikro, vidējo un lielo uzņēmumu grupās tas ir uzlabojies (vidējo uzņēmumu grupā indeksa vērtība pieaugusi par apmēram vienu punktu, bet mikro un lielo uzņēmumu grupā – par apmēram pusotru punktu).

"Latvijas ekonomikas attīstība šogad ir pārspējusi pat visoptimistiskākās prognozes, un 2017. gads noteikti ir uzskatāms par vienu no veiksmīgākajiem pēckrīzes periodā. Arī Citadeles Index pētījums liecina, ka uzņēmēji kļūst optimistiskāki, un mēs varam identificēt, kas ir galvenie iemesli potenciālajam iekšzemes kopprodukta pieaugumam," norāda bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš. "Kā galvenos izaugsmes faktorus varam minēt beidzot Latvijā uzsākto ES fondu apguvi, kā rezultātā būvniecība trešajā ceturksnī augusi par iespaidīgiem 25%. Papildu tam pozitīvas tendences turpinās arī globālajā ekonomikā, un līdz ar to par 8% augusi arī rūpniecība. Turklāt šiem faktoriem pievienojies arī spēcīgāks tirdzniecības pieaugums," skaidro M. Āboliņš.

Aplūkojot uzņēmēju noskaņojumu reģionos, var secināt, ka optimistiskākie uzņēmēji ir Rīgā (52.46 punkti) un Kurzemē (52.19 punkti). Mazāks optimisms novērojams Vidzemē (51.93 punkti), savukārt Zemgalē un Pierīgā strādājošo uzņēmēju grupā indeksa vērtība vien nedaudz pārsniedz 50 punktu robežu, un to noskaņojums raksturojams kā piesardzīgi optimistisks. Latgales uzņēmēju noskaņojums joprojām ir kritisks (47.31 punkti).

Ceturkšņa laikā strauji audzis uzņēmēju vērtējums par vispārējo ekonomisko situāciju valstī. Pirmo reizi pēdējo trīs gadu laikā uzņēmēji kļuvuši optimistiski par ekonomisko vidi.

Ekonomikas uzrāviens - īstais laiks investīcijām

Citadele Index pētījuma rādītāji ir viens no indikatoriem, kas liecina par kopējo ekonomikas atveseļošanos. "Ikvienam uzņēmējam ir vērts izvērtēt, kā sava biznesa labā izmantot ekonomikas augšupeju. Šis ir īstais brīdis pārdomātām investīcijām, jo gan Latvijas, gan globālajā ekonomikā ir novērojama izaugsme," uzsver bankas Citadele valdes locekle Santa Purgaile. Viņa aicina uzņēmējus izvērtēt labvēlīgos ekonomiskos apstākļus, apsvērt savu gatavību investēt, izvērtējot ilgtermiņa nākotnes prognozes, uzņēmuma stratēģiju un finanšu veselību.

Arī valsts finanšu institūcijas ALTUM dati liecina, ka uzņēmējiem ir aktuālas investīcijas, tomēr potenciāls joprojām ir līdz galam neizmantots. ALTUM valdes locekle Inese Zīle aicina uzņēmumus attīstīties, izmantojot komercbanku finansējumu un papildus piesaistot arī valsts atbalsta finanšu instrumentus, piemēram, kredītu garantijas.

"Šā gada 3. ceturksnī ALTUM portfelī kredīta garantiju apjoms ir pārsniedzis 100 miljonu robežu, kas ir vēsturiski lielākais garantiju portfelis. Turklāt pēdējos divos gados jaunizsniegto kredītu garantiju apjoms ir ar stabilu augšupejošu tendenci, kuras turpināšanos prognozējam arī nākamgad. Redzam, ka uzņēmēji jūtas stabilāk, investē drošāk un arvien vairāk izmanto valsts atbalsta iespējas. Lielāks kredītu garantiju pieaugums ir vidējo un lielo uzņēmumu segmentā, līderos esot apstrādes rūpniecības, tirdzniecības un būvniecības sektora uzņēmumiem. Ar nākamā gada jauno finanšu instrumentu - portfeļa garantijām -, kas ļaus bankām vēl ātrāk un efektīvāk piesaistīt ALTUM garantiju, vēlamies sekmēt arī mazo un mikro uzņēmumu investīciju izaugsmi," informē I. Zīle.

Citadele Index ir pētījums, ko banka Citadele Latvijā veic kopš 2004. gada. Katru ceturksni tiek aptaujāti 750 uzņēmumu īpašnieki un to vadītāji, tādējādi no pirmavota iegūstot uzticamu ieskatu par ekonomisko stāvokli valstī, nozarē un uzņēmumā un prognozi nākamajiem sešiem mēnešiem. Uzņēmēju aptauju un datu apkopojumu nodrošina SKDS.