0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIDarba periodi, par kuriem nepienākas apmaksātais atvaļinājums

Darba periodi, par kuriem nepienākas apmaksātais atvaļinājums

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Kā noteikt periodu, par kuru pienākas ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, ja darbinieks izmantoja bezalgas atvaļinājumu (vai bērna kopšanas atvaļinājumu) un pēc tam atsāka darba attiecības? Atbilde Darba likuma 152. pantā noteikti darba attiecību periodi, kurus darba devējam ir pienākums ņemt vērā, piešķirot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Savukārt minētā panta otrajā daļā ir uzskaitītas divas situācijas, kuras "nepelna" tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu, un tie ir: bērna kopšanas atvaļinājuma laiks un atvaļinājuma periods, kad darbinieks izmantoja atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas. Turklāt…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Darba periodi, par kuriem nepienākas apmaksātais atvaļinājums
Foto: © Studio Romantic – stock.adobe.com

Kā noteikt periodu, par kuru pienākas ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, ja darbinieks izmantoja bezalgas atvaļinājumu (vai bērna kopšanas atvaļinājumu) un pēc tam atsāka darba attiecības?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, žurnāla Bilance redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Darba likuma 152. pantā noteikti darba attiecību periodi, kurus darba devējam ir pienākums ņemt vērā, piešķirot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Savukārt minētā panta otrajā daļā ir uzskaitītas divas situācijas, kuras "nepelna" tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu, un tie ir: bērna kopšanas atvaļinājuma laiks un atvaļinājuma periods, kad darbinieks izmantoja atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas. Turklāt otram periodam noteikts precizējums: nepienākas tiesību uzkrāšana uz apmaksāto atvaļinājumu tādam bezalgas atvaļinājumam, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā. To var saprast kā atļauju uzskatīt četras nedēļas kā tādas, kas tomēr "pelna" tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu. Pārējo bezalgas atvaļinājuma daļu neņem vērā, nosakot darbinieka personīgo gadu, par kuru ikgadējais atvaļinājums tiks apmaksāts.

Piemērs 

Atvaļinājums bez darba samaksas saglabāšanas

Darbinieka personīgais gads sākās 20xx. gada 21. martā. Ik gadu ir izmantots ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, pēdējo reizi: par periodu 2019. gada 21. III — 2020. gada 20. III. Darbinieks saskaņoja ar darba devēju iespēju izmantot bezalgas atvaļinājumu no 2020. gada 10. jūnija līdz 9. novembrim (ieskaitot) (pieci mēneši). Par kādu periodu darbiniekam būs tiesības uz nākamo apmaksāto atvaļinājumu? Pirms došanās bezalgas atvaļinājumā tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu ir uzkrātas no 2020. gada 21. marta līdz 9. jūnijam un no 10. jūnija līdz 7. jūlijam (+ četras nedēļas). Pārējais bezalgas periods no 8. jūlija līdz 9. novembrim "nepelna" tiesības uz apmaksātu atvaļinājumu, un tas ir četri mēneši un divas dienas (kalendāra vienības). Tādēļ periods, par kuru apmaksātais atvaļinājums pienākas, kļūst garāks par četriem mēnešiem un divām dienām, proti, perioda, par kuru pienākas atvaļinājums, pēdējā diena, būs nevis 2021. gada 20. marts, bet 22. jūlijs. Turpmāk personīgais gads tiks skaitīts no 2021. gada 23. jūlija līdz 2022. gada 22. jūlijam.

Piemērs 

Bērna kopšanas atvaļinājums

Māmiņa pirms došanās grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā pilnīgi izmantoja apmaksāto atvaļinājumu (iekļaujot periodā arī abas B lapas kalendāra dienas1). Jāatgādina, ka B lapas periodā (56 + 56; 70 + 56; 70 + 70) tiek saglabātas tiesības un apmaksāto atvaļinājumu). Tas nozīmē, ka, atgriežoties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, personīgais gads ikgadējam apmaksātam atvaļinājumam darbiniecei sākas it kā no jauna (it kā tikko iesāktas darba attiecības). Atšķirība varētu būt gadījumā, ja otrā B lapa (sakarā ar sarežģījumiem dzemdībās vai dvīņu (un vairāk bērnu) piedzimšanu) tiktu izsniegta par 70 kalendāra dienām, nevis kā parasti par 56. Bet tas kļūst zināms tikai pēc dzemdībām. Šīs divas nedēļas "nopelnīja" tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu.  Ja darbiniecei tomēr pirms pirmās B lapas palika kāds periods, par kuru atvaļinājums nebija izmantots, tad tas turpināsies par abām B lapas kalendāra dienām un par periodu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, kamēr darba attiecību gaitā uzkrāsies 12 mēneši.  1 Parasti otrā B lapa tiek izsniegta uz 56 dienām, bet pēc vajadzības – pagarināma par divām nedēļām

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada septembra (465.) numurā.