0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIDarbinieks nodarbināts nepilnu darba laiku

Darbinieks nodarbināts nepilnu darba laiku

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu darbiniekam, kas nodarbināts nepilnu darba laiku, turklāt darba laiks nav vienmērīgs (pēc vajadzības)? Nostrādātās dienas un darba apmaksa pēdējos sešos mēnešos norādīta tabulā. Darba likumā noteikts, ka atvaļinājuma laikā jāapmaksā tās darba dienas, kurās darbinieks parasti strādā, bet to skaits katrā mēnesī (arī katrā nedēļā) ir atšķirīgs. Atbilde Darba likuma 75. pantā noteikta to darba dienu (darba stundu) apmaksa, kuras darbinieks būtu strādājis šajā periodā. Šim aprēķinam tiek izmantota dienas (stundas) vidējā izpeļņa. Nerodas problēmas tikai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Darbinieks nodarbināts nepilnu darba laiku
Ilustrācija: Arvis Villa

Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu darbiniekam, kas nodarbināts nepilnu darba laiku, turklāt darba laiks nav vienmērīgs (pēc vajadzības)? Nostrādātās dienas un darba apmaksa pēdējos sešos mēnešos norādīta tabulā. Darba likumā noteikts, ka atvaļinājuma laikā jāapmaksā tās darba dienas, kurās darbinieks parasti strādā, bet to skaits katrā mēnesī (arī katrā nedēļā) ir atšķirīgs.

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Darba likuma 75. pantā noteikta to darba dienu (darba stundu) apmaksa, kuras darbinieks būtu strādājis šajā periodā. Šim aprēķinam tiek izmantota dienas (stundas) vidējā izpeļņa. Nerodas problēmas tikai tādos gadījumos, kad darbinieks vienmēr bija nodarbināts noteiktajās dienās (5, 6, kaut vai 3 darba dienas nedēļā). Arī atvaļinājuma laikā katrā nedēļā apmaksāsim tieši šādu dienu skaitu.

Tomēr minēto vidējo izpeļņu nav iespējams tieši piemērot aprēķinam, jo (bez papildu precizējuma) nav zināms, kuras dienas būtu jāapmaksā.

Vispirms atsūtītā tabula jāpapildina ar normālā darba laika (saskaņā ar kalendāru) dienu skaitu. Šāds papildinājums nepieciešams, lai aprēķinā varētu izmantot Darba likuma 75. pantā minēto algoritmu summētā darba laika veicēju atvaļinājumiem (kaut arī šis darba laiks formāli nav uzskatāms par summēto). 

Kāpēc autors uzskata, ka panta ceturtajā daļā teiktais piemērojams jebkuram darba laikam, kas atšķiras no normāla un regulāra darba laika? 

Pirmkārt, tāpēc, ka atvaļinājums tik un tā būtu jāapmaksā. Otrkārt, darba dienu apmaksas algoritmu, kas minēts ceturtās daļas pirmajā teikumā (apmaksāt dienas), nevar izmantot, jo darbiniekam nostrādāto dienu (stundu) skaits visu laiku ir mainīgs. Tieši tas ir raksturīgs gan summētam, gan nepilnam darba laikam (dažādas nedēļas dienas vai stundas). Treškārt, veicot tieši summētā darba laika uzskaiti, pēdējos sešos mēnešos nostrādātais darba laiks tiek vienmērīgi sadalīts (attiecināts) uz normālo darba laiku šajā periodā. Šādi tiek noteikts darbinieka noslogojums attiecībā pret normālo darba laiku. Proti, ja darbinieks strādā normālo darba laiku, dienā nostrādātas apmēram 8 stundas, ja strādā nepilnu darba laiku, vidējais nostrādāto stundu skaits būs mazāks.

Tas nenozīmē, ka darbinieks strādā tieši šīs stundas, jo tā ir tikai aritmētiskās vidējās stundas izpeļņa, no kuras nosaka dienas vidējo izpeļņu. Savukārt šāda pieeja dod iespēju arī atvaļinājuma laikā apmaksāt darba dienas (no pirmdienas līdz piektdienai) ar minēto "mazāko" dienas vidējo izpeļņu.

Faktiski nostrādātas dienas Kalendāra darba dienu skaits mēnesī Alga 
Maijs  18 22 849,64
Jūnijs  7 19 486,76
Jūlijs  14 23 669,69
Augusts  11 22 528,83
Septembris  9 21 303,4
Oktobris  19 23 690,16
 Kopā 78 130 3528,48
Dienas vidējā izpeļņa
3528,48 : 78 45,24
Faktiski nostrādāto dienu koeficients (noslogojums, īpatsvars)
78 :  130 0,6
Dienas vidējā izpeļņa  nepilnam darba laikam
45,24 x 0,6 27,14

45,24 x 20 x 0,6 = 542,88 — atvaļinājuma nauda par četrām kalendāra nedēļām.

Ja darbiniekam pēdējos 6 mēnešos nebija attaisnotās prombūtnes, tad vidēji šajos mēnešos aprēķinātā darba samaksa bijusi: 3528,48 / 6 = 588,08.

Analoģisks rezultāts tiks iegūts, piemērojot Darba likuma 75. panta 4. un 7. daļu, bet tad aprēķinā būtu jāpieņem, ka darba diena bijusi, piemēram, 8 stundas, tātad darbinieks nostrādāja 624 stundas (78 x 8), kaut gan matemātiski stundu skaits dienā šajā gadījumā neko neietekmē:

3528,48/624 x 624 / 130 = 27,14 eiro — dienas vidējā izpeļņa,

27,14 x 20 = 542,80 eiro — atvaļinājuma nauda par četrām kalendāra nedēļām.

Dažu centu starpība (0,08 eiro) veidojas noapaļošanas rezultātā.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada oktobra (478.) numurā.