0,00 EUR

Grozā nav nevienas preces.

ŽURNĀLS BILANCE BILANCES RAKSTI Darbnespējas apmaksa jūnijā

Darbnespējas apmaksa jūnijā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Kā būtu jāveic aprēķins darbiniekam, kas nostrādāja pārcelto dienu jūnijā (13.06.2020.), bet pēc šī datuma darbiniekam tika izsniegta darbnespējas A vai B lapa, kas ietver arī 22. jūniju? Atbilde Sakarā ar jautājumā minēto situāciju rodas dažādi varianti un papildu jautājumi. Piemēram, ja darba devējs apmaksāja 13.06. kā nostrādāto dienu, bet pēcāk saņemta informācija par izsniegto B lapu, kuru līdz mēneša beigām apmaksās VSAA, darbiniekam var izveidoties virsstundas. Virsstundas neveidotos, ja darba devējs nebūtu apmaksājis 22.06. Tad būtu līdzsvars, bet B lapas periods, kas ietver 22. datumu, to nepieļauj. VSAA…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Kā būtu jāveic aprēķins darbiniekam, kas nostrādāja pārcelto dienu jūnijā (13.06.2020.), bet pēc šī datuma darbiniekam tika izsniegta darbnespējas A vai B lapa, kas ietver arī 22. jūniju?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, žurnāla Bilance redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Sakarā ar jautājumā minēto situāciju rodas dažādi varianti un papildu jautājumi.

Piemēram, ja darba devējs apmaksāja 13.06. kā nostrādāto dienu, bet pēcāk saņemta informācija par izsniegto B lapu, kuru līdz mēneša beigām apmaksās VSAA, darbiniekam var izveidoties virsstundas. Virsstundas neveidotos, ja darba devējs nebūtu apmaksājis 22.06. Tad būtu līdzsvars, bet B lapas periods, kas ietver 22. datumu, to nepieļauj. VSAA “neredz”, kad un kā strādā/nestrādā darbinieks, tādēļ visiem darba ņēmējiem apmaksā darbnespējas kalendāra dienas. Arī vidējo apdrošināšanas iemaksu algu (darbnespējas apmaksai) VSAA nosaka tieši kalendāra dienai.

NB! Nostrādātās 13.06. stundas (pārceltajā darba dienā) netiktu uzskatītas par virsstundām (DL 136. panta 8. daļa), jo stundu skaits mēnesī nemainās, mainās vietām tikai darba dienas (īpašs gadījums, kas atrunāts likumā).

Vienkāršāk būtu ar A lapu, jo tad darba devējs tiesīgs neapmaksāt 22.06. — diena ir oficiāli nosaukta par brīvdienu (brīvdienas darba nespējas gadījumos parasti netiek apmaksātas).

Attiecībā uz virsstundām jāatceras par atšķirību, nosakot tās dažādos nodarbinātības režīmos. Ja darbiniekam noteikta summētā darba laika uzskaite, tad virsstundas rodas vienkāršā salīdzinājumā ar normālo darba laiku uzskaites periodā (biežāk viena mēneša ietvaros, bet ir arī varianti).

Ja darbinieks strādā normālu darba laiku no pirmdienas līdz piektdienai, tad virsstundas rodas katru nedēļu, ja nav ievērots noteikums: vienā dienā plus stunda, bet šajā pašā nedēļā citā dienā mīnus stunda. Kopā nedrīkst pārsniegt nedēļas normālo darba laiku.

A lapas apmaksā nekas nemainās (likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 36. pants, apmaksā darba dienas, bet 22. — brīvdiena), savukārt B lapa vispār nav jūsu rūpe, jo to apmaksā VSAA un tajā apmaksā tikai kalendāra dienas.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada jūlija (463.) numurā

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: