0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-BILANCES JURIDISKIE PADOMIBJP RAKSTIDepozīta sistēma tīrākai videi

Depozīta sistēma tīrākai videi

Latvijā no 1. februāra sākusi darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Izmaiņas, ko paredz depozīta sistēmas ieviešana, skar visas dzērienu apritē iesaistītās puses – ražotājus, importētājus, tirgotājus un dzērienu patērētājus. Lai nodrošinātu depozīta sistēmas ieviešanu pilnībā, papildus noteikts pārejas periods līdz 2022. gada 31. jūlijam. Tas nozīmē, ka sistēmas darbam simtprocentīgi jābūt nodrošinātam, sākot ar šā gada 1. augustu. Valsts vides dienesta speciālisti sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvjiem janvārī tiešsaistes informatīvajā pasākumā “Aktuālie jautājumi tirgotājiem depozīta sistēmas ieviešanā”1 skaidroja un sniedza atbildes uz jautājumiem, kas saistoši depozīta iepakojuma tirgotājiem, kā arī brīdināja par iespējamām…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCES JURIDISKIE PADOMI par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BJP abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Latvijā no 1. februāra sākusi darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Izmaiņas, ko paredz depozīta sistēmas ieviešana, skar visas dzērienu apritē iesaistītās puses – ražotājus, importētājus, tirgotājus un dzērienu patērētājus. Lai nodrošinātu depozīta sistēmas ieviešanu pilnībā, papildus noteikts pārejas periods līdz 2022. gada 31. jūlijam. Tas nozīmē, ka sistēmas darbam simtprocentīgi jābūt nodrošinātam, sākot ar šā gada 1. augustu.

Valsts vides dienesta speciālisti sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvjiem janvārī tiešsaistes informatīvajā pasākumā “Aktuālie jautājumi tirgotājiem depozīta sistēmas ieviešanā1 skaidroja un sniedza atbildes uz jautājumiem, kas saistoši depozīta iepakojuma tirgotājiem, kā arī brīdināja par iespējamām sankcijām. Laura Anteina, Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietniece, atgādināja, ka sagatavošanās darbi saistībā ar depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā aizsākās jau 2019. gada 24. oktobrī, kad Saeima pieņēma grozījumus Iepakojuma likumā, kas noteica obligātu depozīta sistēmas izveidošanu un piemērošanu (ar grozījumiem likumā tika ieviesta III1 nodaļa “Depozīta sistēmas piemērošana”).

Jau 2020. gada septembra beigās Valsts vides dienests izsludināja konkursu par depozīta sistēmas operatora noteikšanu, un, ņemot vērā atlases procesu un izvērtējot pieteikumu kvalitāti, kā arī normatīvā regulējuma prasības, 2021. gada janvārī tika noslēgts līgums par sistēmas ieviešanu ar SIA Depozīta Iepakojuma Operators. Uzņēmumā apvienojušies gan vietējie, gan Baltijas mēroga vadošie dzērienu ražotāji un mazumtirgotāji.

Laura Anteina uzsvēra, ka viens no galvenajiem depozīta sistēmas ieviešanas mērķiem ir veicināt tirgotāju un ražotāju kopējo atbildību par radīto patēriņu, izlietotā iepakojuma ietekmes uz apkārtējo vidi mazināšu un atkritumu pārstrādes jaudu palielināšanu, tādējādi samazinot arī vides piesārņojumu. Vienlaikus tas nozīmē, ka valsts seko Eiropas zaļā kursa kopējiem mērķiem, lai nodrošinātu dabas resursu taupīšanu, novirzot pārstrādei iepakojumu kā otrreizējo izejvielu. Paredzams, ka Latvijā uzlabosies arī izlietotā iepakojuma efektīva apsaimniekošana.

Saskaņā ar Iepakojuma likuma 18.1 panta nosacījumiem dalība depozīta sistēmā ir obligāta visiem pakalpojumu sniedzējiem, preču ražotājiem vai izplatītājiem, kas Latvijā laiž tirgū dzērienus depozīta iepakojumā, kuru radītā izlietotā dzērienu depozīta iepakojuma apjoms kalendāra gada laikā ir 150 kg vai vairāk (aptuveni 500 vienības 0,5 l stikla pudeļu vai 5 000 PET pudeļu, vai 10 000 vienības metāla skārdeņu).

Savukārt likuma 18.8 pants noteic obligātu dalību depozīta iepakojuma pārdevējiem (tirgotājiem), kuru tirdzniecības zāles platība valstspilsētās ir no 300 m2, bet citās administratīvajās teritorijās – no 60 m2.

Apdzīvotās vietās, kur ir pietiekams depozīta pieņemšanas punktu skaits, tirgotāji var veidot kopīgus depozīta iepakojuma pieņemšanas punktus, ja attālums līdz kopīgajam punktam nepārsniedz 500 metrus.

Dzērieni, kuru iepakojumam piemēro depozīta sistēmu, un depozīta iepakojuma veidi ir noteikti Ministru kabineta 2020. gada 11. augusta noteikumu Nr. 519 “Depozīta sistēmas darbības noteikumi” 1. pielikumā.

Valsts vides dienesta kompetence depozīta sistēmas darbības uzsākšanas sākotnējā periodā bija tirgotāju iesaiste depozīta sistēmā, lai nodrošinātu depozīta tīkla izveidi un pieņemšanas punktu nodrošināšanu visā Latvijas administratīvajā teritorijā. Tāpat aizvien tiek nodrošināta taromātu un kiosku piegāde un uzstādīšana, lai ieviestu automatizēto depozīta pieņemšanas veidu. Pēc pārejas perioda šāda automatizēta pieeja būs nodrošināta vairāk nekā pusei pieņemšanas punktu, taču vienlaikus būs iespējama arī manuāla depozīta iepakojuma pieņemšana. To, vai depozīta pieņemšana būs automatizēta vai manuāla, lielā mērā noteica prognozes, cik lielu depozīta iepakojuma vienību skaitu iespējams apsaimniekot – pārdot un pieņemt – konkrētajā tirdzniecības vietā. Manuālā iepakojumu pieņemšana iespējama tirdzniecības vietās, kur plānotais atgriezto iepakojumu skaits nepārsniedz 36 000 depozīta iepakojuma vienību gadā.

To tirdzniecības vietu skaits, kuriem atkarībā no tā atrašanās vietas un tirdzniecības platības ir noteikta obligāta prasība iesaistīties depozīta sistēmā un slēgt līgumu ar operatoru par dalību tajā, valstī pārsniedz 1400. Janvāra sākumā jau bija noslēgti līgumi par depozīta sistēmas ieviešanu ar gandrīz 90% no plānā iekļautajām tirdzniecības vietām, kur tiktu nodrošināta depozīta pieņemšana automatizētā veidā vai manuāli.

Paredzēts, ka pēc pārejas perioda vairāk nekā puse depozīta punktu būs automatizēti un tajos depozīta iepakojumu varēs nodot taromātos. Turklāt 150 no automatizētajiem pieņemšanas punktiem atradīsies nevis veikalu iekštelpās, bet āra kioskos. Depozīta sistēmas darbības sākumā plānoti aptuveni 700 automatizēto pieņemšanas punktu un 700 manuālo pieņemšanas punktu, kuros iepakojumu pieņems veikala pārdevējs. No tiem 400 tirdzniecības vietās manuālie pieņemšanas punkti turpinās darboties ilgtermiņā, bet 300 tirdzniecības vietās līdz 1. maijam tiks veikta taromātu uzstādīšana. Ja tirdzniecības vietai, kura atbilst automatizētai depozīta pieņemšanas vietai, taromāts tiks piegādāts vēlāk par 1. februāri, tad līdz tā piegādei jānodrošina alternatīva pieņemšanas metode - manuālā izlietotā depozīta iepakojuma pieņemšana vai kopīga depozīta pieņemšanas punkta veidošana.

Taču tie tirgotāji, kuriem normatīvie akti neparedz obligāti iesaistīties depozīta sistēmā, to var darīt arī brīvprātīgi. Janvāra sākumā 150 tirdzniecības vietas jau bija pieteikušās un noslēgušas līgumu ar sistēmas operatoru par brīvprātīgu iesaisti, tādā veidā paužot kopēju atbalstu sekmīgai sistēmas ieviešanai.

Jāņem vērā, ka Iepakojuma likuma 18.5 pants paredz, ka depozīta iepakojuma pārdevējiem, arī tiem, kuriem nav obligāta prasība pieņemt depozīta iepakojumu, no 1. februāra depozīta maksu 0,10 eiro preces cenas zīmē jānorāda atsevišķi.

Saskaņā ar Iepakojuma likuma 18.10 pantu, ja depozīta iepakojuma tirgotājam nav pienākuma izlietoto iepakojumu pieņemt tirdzniecības vietās, kur dalība sistēmā nav obligāta, tomēr ir pienākums izvietot informāciju par tuvāko depozīta iepakojuma pieņemšanas vietas adresi un darba laiku. Sistēmas operators tirgotāju ērtībai ir sagatavojis veidni ar vienotu vizuālo identitāti2, ko iespējams lejupielādēt, papildināt ar nepieciešamo informāciju (veikala nosaukums, adrese, darba laiks) un izdrukāt izvietošanai savā tirdzniecības platībā pircējiem redzamā vietā.

Sankcijas par likuma prasību nepildīšanu

Tām tirdzniecības vietām, kurām ir obligāts pienākums iesaistīties depozīta sistēmā, bet kuras nebūs noslēgušas līgumu ar operatoru pēc Valsts vides dienesta un operatora vairākkārtējiem atgādinājumiem un brīdinājuma, varēs piemērot arī noteiktas sankcijas. Kā galējā sankcija paredzēts izpildrīkojums par piespiedu naudas piemērošanu. No tā, cik liela ir tirdzniecības vieta un kurā administratīvajā teritorijā tā atrodas, arī būs atkarīgs finanšu sankciju apmērs – no 500 eiro valstspilsētās, no 250 eiro citās pilsētās un no 100 eiro ārpus pilsētām. Neizpildot likuma prasības, finanšu sankcija var tikt piemērota atkārtoti, katru reizi palielinot piespiedu naudas apmēru, un var sasniegt 10 000 eiro, līdz tirgotājs pārkāpumu būs novērsis.

Savukārt dabas resursu nodokļa (DRN) maksātājs, kas realizē normatīvajos aktos par iepakojuma apsaimniekošanu noteiktos dzērienus depozīta iepakojumā un kam ir pienākums piedalīties depozīta sistēmā, bet kas nebūs noslēdzis ar depozīta sistēmas operatoru līgumu par dalību depozīta sistēmā un nepiedalīsies depozīta sistēmā, DRN par depozīta iepakojumu būs jāsamaksā divkāršā apmērā. Šim nodokļa maksātājam nepiemēro arī atbrīvojumu no DRN samaksas par depozīta iepakojumu.

Jāņem vērā, ka par iepakojuma depozīta sistēmas speciālās norādes lietošanu iepakojumam, kas nav reģistrēts kā iepakojums, kuram piemēro depozīta sistēmu, var tikt piemērots naudas sods juridiskajai personai no 700 līdz 1400 eiro. Savukārt, ja nodokļa maksātājs depozīta sistēmas operatoram sniedzis nepilnīgu informāciju par DRN objektu apjomu vai vispār nav to norādījis un rezultātā pārstrāde vai reģenerācija nav veikta atbilstošā apjomā, no nodokļu maksātāja var tikt piedzīta arī soda nauda divkāršā nesamaksātā DRN apmērā atbilstoši pamatlikmēm.

Kas pārejas perioda laikā jāņem vērā pircējiem?

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) iepakojumus, kuros iepildīti bezalkoholiskie, visu veidu alus un citi alkoholiskie (līdz 6%) dzērieni ar tilpumu no 0,1 līdz 3 litriem (neieskaitot), bet pats iepakojums ir marķēts ar speciālo norādi – depozīta zīmi un svītrkodu vai kvadrātkodu. Citās valstīs iegādātu depozīta iepakojumu nodot nevarēs. Iepakojums tiks pieņemts tikai iztukšots un nesaplacināts, savukārt uz iepakojuma etiķetes jābūt skaidri nolasāmai depozīta zīmei un svītrkodam.

Pārejas periods tika noteikts, lai ražotāji un tirgotāji varētu pagūt izpārdot preci bez depozīta zīmes. Tas nozīmē, ka līdz 31. jūlijam veikalu plauktos atradīsies gan ar depozīta zīmi marķēti, gan nemarķēti dzērienu iepakojumi (to pieļauj Iepakojuma likuma pārejas noteikumu 12. punkts). Savukārt no 1. augusta dzērienu plauktos atradīsies tikai jaunie produkti, kas marķēti ar depozīta zīmi.

Lai atpazītu, vai tiek iegādāts ar depozīta zīmi marķēts produkts, par ko tiks iekasēta 0,10 eiro depozīta maksa un ko pēc tam būs iespējams nodot depozīta punktos, iepakojuma iegādes brīdī iedzīvotājiem jāpievērš uzmanība dzēriena etiķetei un produkta cenu zīmei. Visi depozīta iepakojumi būs marķēti ar depozīta zīmi, kas apzīmēs konkrētā iepakojuma piederību depozīta sistēmai, kā arī norādīs uz faktu, ka par šo iepakojumu ir iemaksāta depozīta maksa. Depozīta zīme apzīmē divu veidu iepakojumus – vienreiz lietojamo un atkārtoti uzpildāmo (AU) iepakojumu. Vienreiz lietojamais iepakojums ir visas iepakojuma vienības, kurām netiks nodrošināta atkārtota uzpilde (izmantošana). Atkārtoti lietojams iepakojums depozīta sistēmā būs tikai stikla iepakojumam. Vienreiz lietojamie iepakojumi tiks uzskaitīti un sagatavoti pārstrādei, savukārt atkārtoti uzpildāmie iepakojumi tiks nogādāti atpakaļ pie ražotājiem, kas šos iepakojumus izmazgās, atkārtoti uzpildīs un laidīs atpakaļ tirgū.

Ja pārejas periodā tiks iegādāts iepakojums bez depozīta zīmes, par to depozīta maksa netiks iekasēta un to nodot depozīta sistēmā nevarēs. Ja uz depozīta pieņemšanas punktu tiks atnests dzēriena iepakojums, ko nevar nodot depozīta sistēmā, vai arī, piemēram, nododamā iepakojuma etiķete vai pats iepakojums būs būtiski bojāts, to varēs izmest atkritumu šķirošanas konteinerā, kas atradīsies netālu no depozīta punkta, tādējādi tirgotājam parūpējoties par apkārtējās vides tīrību.

Tukšo iepakojumu varēs atgriezt jebkurā depozīta pieņemšanas punktā neatkarīgi no tā, kurā tirdzniecības vietā konkrētais depozīta produkts ir iegādāts. Interaktīvā depozīta pieņemšanas punktu interaktīvā karte pieejama operatora izveidotajā tīmekļvietnē www.depozitapunkts.lv.

Lai nodotu tukšo depozīta iepakojumu taromātā, iepakojumu būs jāievieto tajā ar apakšējo daļu pa priekšu. Ja plānots nodot vairākus iepakojumus, tie jāievieto taromātā pa vienam. Kad visi līdzi paņemtie depozīta iepakojumi tiks nodoti, pircējam būs jāspiež uz ekrānā redzamās pogas, lai pabeigtu darbību un saņemtu depozīta kuponu par nodotajām iepakojuma vienībām – 0,10 EUR par vienību. Pirmajā iepakojumu nodošanas reizē depozīta sistēmas operators iesaka rūpīgi sekot līdzi instrukcijām uz ekrāna, kas būs pieejamas gan latviešu, gan krievu un angļu valodās.

Saņemtais depozīta kupons būs izmantojams kā maksāšanas līdzeklis jebkādu veikalā pieejamo preču iegādei. Kuponu varēs izmantot pirkuma apmaksai kuponā norādītajā veikalā, taču katrai tirdzniecības vietai ir iespēja lemt par papildus kupona izmantošanas iespējām, piemēram, sniegt iespēju atprečot kuponu pret skaidru naudu vai izmantot kuponu pirkuma apmaksai visa veikalu tīkla ietvaros. Tirdzniecības vietas savus pircējus par to informēs atsevišķi.

Lai nodotu tukšo depozīta iepakojumu manuāli, pircējam būs jāvēršas pie veikala pārdevēja. Pārdevējs pārbaudīs, vai nodotais iepakojums nav būtiski bojāts un uz iepakojuma etiķetes atrodas Latvijas depozīta zīme un nolasāms svītrkods. Ja iepakojums atbildīs šīm prasībām, pārdevējs izdos skaidru naudu par nodotajām iepakojumu vienībām vai noformēs šo summu kā atlaidi pirkumam.

Manuālajos depozīta punktos pircējiem redzamā vietā plānots izvietot uzlīmi ar “Depozīta punkts” logotipu un tekstu “Šeit var nodot tukšo depozīta taru!”.

Papildu informāciju, kā arī ar tirgotāju atbildību un pienākumiem depozīta sistēmā var iepazīties tīmekļvietnē www.depozitupunkts.lv izvietotajos dokumentu paraugos “Līgums par iepakojuma manuālu pieņemšanu” un “Līgums par depozīta pieņemšanu automatizēti”, “Rokasgrāmata tirgotājiem”, “Līgums par kopīgu depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu” (atrodami sadaļā “Tirgotājiem” -”Dokumenti”3).

Savukārt grāmatvežiem noderīgu informāciju - metodisko materiālu "Depozīta sistēmas ietvaros veikto maksājumu uzskaite un nodokļi4 - sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests.

1 Tiešsaistes pasākuma materiāli, prezentācijas un video ieraksts pieejams: https://www.vvd.gov.lv/lv/jaunums/valsts-vides-dienests-un-valsts-ienemumu-dienests-iepazistina-tirgotajus-ar-aktualitatem-depozita-sistemas-ieviesana

2 Pieejams: http://www.depozitapunkts.lv/uploads/catalogue-product-files30/files/DP-tirgotaju-posters-A3-editable-v2.pdf

3 Pieejams: http://www.depozitapunkts.lv/bizness-pardevejiem

4 Pieejams: https://www.vid.gov.lv/sites/default/files/180122_metodika_depozits.pdf

Raksts publicēts žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI 2022. gada februāra numurā.