Dīkstāves pabalsti 87% gadījumu izmaksāti mazāki par minimālo algu

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

(0)
Foto: Engin Akyurt from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka līdz  20. aprīlim  ir izmaksājis dīkstāves pabalstus  par kopējo summu 4 792 584 eiro, no kuriem:

  • 4 538 292 eiro  izmaksāti 17 605 darbiniekiem pēc 3 308 uzņēmumu iesniegumiem;
  • 254 293 eiro  izmaksāti 1 047 pēc pašnodarbināto personu iesniegumiem.

Kopumā šajā laikā vidējais izmaksātā pabalsta apmērs vienam darbiniekam ir bijis 259 eiro. Maksimālo pabalsta apmēru  700 eiro saņēmuši 773 darba ņēmēji; 14 488  cilvēkiem jeb 87 % no darba ņēmējiem izmaksātais pabalsts nepārsniedza minimālo algu jeb 430 eiro, bet 302 cilvēki saņēmuši pabalstu, kas mazāks par 20 eiro.

Līdz 19. aprīlim vidējais izmaksātā pabalsta apmērs pašnodarbinātajiem ir bijis 232,7 eiro. Pašnodarbinātie dīkstāves pabalstiem var pieteikties kopš 3. aprīļa. Maksimālo pabalsta apmēru 700 eiro  saņēmuši 59 pašnodarbinātie, bet 790 cilvēkiem jeb 79 % no pašnodarbinātajiem izmaksātais pabalsts nepārsniedza minimālo algu jeb 430 eiro.

Atbalsts atteikts 2240 uzņēmumiem un 877 pašnodarbinātajiem, kas nav atbilduši Ministru kabineta noteiktajiem kritērijiem.

Valdība ir lēmusi, ka atbalsta pasākumus var saņemt tie nodokļu maksātāji, kuri līdz šim ir bijuši godprātīgi un atbildīgi saistību izpildē pret valsti. Līdz šim galvenie iemesli, kādēļ VID uzņēmumiem atteicis dīkstāves pabalstu izmaksu uzņēmumu darbiniekiem, ir šādi:

  • aprēķinātie nodokļi vidēji mēnesī ir bijuši mazāki par 200 eiro;
  • nepietiekams apgrozījuma samazinājums;
  • uzņēmumam ir nodokļu parāds, kas pārsniedz 1000 eiro un kuram nav izveidots nomaksas grafiks;
  • nav iesniegtas visas deklarācijas.

Dīkstāves pabalstu var pieprasīt atkārtoti

Atgādinām, ka iesniegumu dīkstāves pabalsta piešķiršanai par laikposmu no 14. marta līdz 31. martam var iesniegt līdz 25. aprīlim. Par turpmākajiem mēnešiem iesniegumus pieņem līdz nākamā mēneša 25. datumam.

Ja darba devējam bijuši nodokļu parādi un tāpēc atteikts dīkstāves pabalsts darbiniekiem, tad pēc tam, kas darba devējs būs samaksājis nodokļu parādus vai saņēmis to termiņpagarinājumu, tas var iesniegt atkārtotu iesniegumu.

Dīkstāves pabalstu var pieprasīt par periodu, kad konkrētajam darbiniekam ir iestājusies dīkstāve. Piemēram, ja darbinieks ieradās darbā 23. martā. un līdz mēneša beigām viņam vairs nebija darba, tad iesniegumā jānorāda periods no 24. līdz 31. martam. Jāņem vērā, ka dīkstāves pabalsta tiek piešķirts dīkstāvē esošam darbiniekam. Tātad atbilstoši tam, kad iestājas dīkstāve, katram darbiniekam tie var būt atšķirīgi datumi.

EDS ir iespējams dīkstāves iesniegumu iesniegt arī vairākas reizes par konkrēto dīkstāves periodu noteikumu noteiktajā termiņā (par periodu no 14.03.-31.03. iesniedz līdz 25.04., turpmāk līdz nākamā mēneša 25. datumam). Tomēr, lai samazinātu iesniegumu izskatīšanas laiku un VID darbiniekam nenāktos pieņemt vairākus lēmumus par dīkstāves pabalsta izskatīšanu vienam darba devējam, VID aicina dīkstāves iesniegumu iesniegt vienu reizi, kad darba devējam ir skaidri zināma faktiskā informācija par iepriekšējo periodu.

Iesniegumā dīkstāves pabalsta piešķiršanai jānorāda pamatojums par darbinieka dīkstāves iestāšanās apstākļiem, ieņēmumu summa attiecīgajā mēnesī, ieņēmumu samazinājums, paskaidrojot, tieši kādā veidā samazinājums iestājies, jānorāda neizpildītās saistības, apturētie līgumi u.c. informācija, kas var būt svarīga konkrētajā gadījumā. Ja atskaites par 2020.gada martu vai aprīli līdz iesnieguma iesniegšanas dienai nav iesniegtas, tad iesnieguma pamatformā jānorāda ieņēmumi no saimnieciskās darbības attiecīgajos mēnešos, lai pamatotu noteikumos noteikto ieņēmumu procentuālo samazinājumu.

Iesniedzot iesniegumu dīkstāves pabalstam, darba devējs apliecina, ka darbinieks, par kuru tiek pieprasīts dīkstāves pabalsts, mēneša laikā pēc pieteikuma iesniegšanas darbinieks netiks atlaists pēc darba devēja iniciatīvas.

Ja pēc tam, kad par darbinieku pieprasīts dīkstāves pabalsts, darba devējs saskaņo darbinieka iesniegumu pēc darbinieka iniciatīvas pārtraukt darba tiesiskās attiecības par dīkstāves periodu, par kuru pieprasīts pabalsts, darba devējam jāatsauc VID iesniegtais iesniegums par pabalsta piešķiršanu un jāatmaksā pabalsts, ja tas jau bijis izmaksāts, no datuma, no kura darbinieks atbrīvots.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)