0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIDokumentu glabāšanas termiņi

Dokumentu glabāšanas termiņi

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Lūdzu skaidrojumu Grāmatvedības likumā noteiktajam termiņam dokumentu glabāšanai! Likuma 28. pantā ir noteikts, ka par samaksu par piešķirtā atvaļinājuma laiku un neizmantotā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšanu ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem — dokumentu glabāšanas termiņš ir 10 gadi. Kas ir domāts ar vārdu «samaksa» — bankas pārskaitījums vai tikai aprēķini (personīgais konts)? Atbilde Lai saprastu likumdevēja domu, mēģināsim salikt kopā 28. panta 3. un 4. punktā minēto tekstu, izlaižot to daļu, kas neattiecas uz jautājumu.  3) attaisnojuma dokumentiem par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Dokumentu glabāšanas termiņi
Foto: cottonbro – Pexels

Lūdzu skaidrojumu Grāmatvedības likumā noteiktajam termiņam dokumentu glabāšanai! Likuma 28. pantā ir noteikts, ka par samaksu par piešķirtā atvaļinājuma laiku un neizmantotā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšanu ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem — dokumentu glabāšanas termiņš ir 10 gadi. Kas ir domāts ar vārdu «samaksa» — bankas pārskaitījums vai tikai aprēķini (personīgais konts)?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Lai saprastu likumdevēja domu, mēģināsim salikt kopā 28. panta 3. un 4. punktā minēto tekstu, izlaižot to daļu, kas neattiecas uz jautājumu. 

3) attaisnojuma dokumentiem par darbiniekiem aprēķināto darba samaksu, samaksu par piešķirtā atvaļinājuma laiku un neizmantotā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšanu, atlīdzību par darba piespiedu kavējuma laiku u.tml. ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem (..) 4) (..), kuru datums ir 1999. gada 1. janvāris vai vēlāks, ja tie ietver informāciju par darbiniekiem aprēķināto: a) darba samaksu, atlīdzību par darba piespiedu kavējuma laiku u.tml. ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem, — 10 gadi, b) samaksu par piešķirtā atvaļinājuma laiku un neizmantotā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšanu ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem, — 10 gadi no dienas, kad izbeigtas darba tiesiskās attiecības ar konkrēto uzņēmumu kā darba devēju;

Vēl īsāks teikums būtu:

desmit gadu ilgai glabāšanai paredzēti dokumenti par darbiniekiem aprēķināto darba samaksu (..) vai samaksu par piešķirtā atvaļinājuma laiku (..).

Tātad no likuma teksta saprotams, ka runa ir par aprēķinātajām summām, kuras primāri tiek uzrādītas nodarbināto personīgajos kontos. Savukārt personīgajā kontā vienlaikus ar aprēķinātajām summām būtu jāuzrāda arī izmaksas veikšana. Šādā gadījumā būtu pilnīgi droši pieticis ar personīgā konta saglabāšanu.

Diemžēl ne visas grāmatvedības programmas nodrošina minēto nosacījumu. Tādēļ tikai ar personīgā konta saglabāšanu nav nodrošināta šā panta (piektais punkts) prasība par saimnieciskā darījuma norises izsekojamību (arī 6. panta otrā daļa).

Domājams, būtu nepieciešams pievienot arī citus grāmatvedības organizatoriskos dokumentus.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada novembra (479.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: