0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSFINANSESEiropas Komisija rosinājusi jaunus pasākumus noguldījumu aizsardzības stiprināšanai un banku darbības risku mazināšanai

Eiropas Komisija rosinājusi jaunus pasākumus noguldījumu aizsardzības stiprināšanai un banku darbības risku mazināšanai

Eiropas Komisija nākusi klajā ar ierosinājumu izveidot eirozonā Eiropas banku noguldījumu apdrošināšanas sistēmu (ENAS) un noteikusi turpmākus pasākumus, kas veicami, lai mazinātu riskus banku nozarē. Nesenā krīze parādīja, ka nopietni ekonomiskie un finansiālie satricinājumi var vājināt uzticēšanos banku sistēmai. Savukārt  Eiropas Savienības (ES) banku savienība tika izveidota ar mērķi veicināt uzticēšanos iesaistītajām bankām. ENAS stiprinās ES banku savienību, palielinās banku noguldītāju aizsardzību, vairos finanšu stabilitāti un vājinās saikni starp bankām un tās uzraugošajām valstīm. Šī sistēma laika gaitā tiks izvērsta trīs posmos. Vispirms tajā būs paredzēta valstu noguldījumu garantiju sistēmu pārapdrošināšana, ko pēc trim gadiem nomainīs kopapdrošināšanas sistēma, kurā ENAS…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

pensijasEiropas Komisija nākusi klajā ar ierosinājumu izveidot eirozonā Eiropas banku noguldījumu apdrošināšanas sistēmu (ENAS) un noteikusi turpmākus pasākumus, kas veicami, lai mazinātu riskus banku nozarē.

Nesenā krīze parādīja, ka nopietni ekonomiskie un finansiālie satricinājumi var vājināt uzticēšanos banku sistēmai. Savukārt  Eiropas Savienības (ES) banku savienība tika izveidota ar mērķi veicināt uzticēšanos iesaistītajām bankām. ENAS stiprinās ES banku savienību, palielinās banku noguldītāju aizsardzību, vairos finanšu stabilitāti un vājinās saikni starp bankām un tās uzraugošajām valstīm.

Šī sistēma laika gaitā tiks izvērsta trīs posmos. Vispirms tajā būs paredzēta valstu noguldījumu garantiju sistēmu pārapdrošināšana, ko pēc trim gadiem nomainīs kopapdrošināšanas sistēma, kurā ENAS ieguldījums laika gaitā pakāpeniski palielināsies. Paredzams, ka tā noslēgsies ar Eiropas noguldījumu apdrošināšanas sistēmas izveidi 2024. gadā. Minētajā sistēmā ietverta virkne spēcīgu aizsargpasākumu pret ļaunprātīgu un neatbilstošu izmantošanu, lai veicinātu, ka valstu sistēmas piesardzīgi pārvalda iespējamos riskus. Konkrētāk, valstu sistēmas Eiropas noguldījumu apdrošināšanas sistēmai varēs piekļūt tikai tad, ja tās pilnībā atbildīs attiecīgajiem ES tiesību aktiem.

Eiropas noguldījumu apdrošināšanas sistēma tiks veidota, balstoties uz pašreizējo sistēmu, kurā ietilpst atbilstoši Eiropas noteikumiem izveidotas valstu noguldījumu garantiju sistēmas; individuālo noguldītāju aizsardzības līmenis arī turpmāk saglabāsies līdzšinējā apmērā (100 000 eiro). Tā tiks ieviesta pakāpeniski un kopumā banku nozarei neradīs papildu izmaksas: iemaksas, ko bankas veiks Eiropas noguldījumu apdrošināšanas sistēmā, varēs atskaitīt no valstu noguldījumu garantiju sistēmās veiktajām iemaksām. Tā būs rūpīgi izvērtētu risku sistēma; bankām ar agresīvāku ieguldījumu politiku būs jāveic lielākas iemaksas nekā bankām ar konservatīvu ieguldījumu politiku, un tas tiks nostiprināts, jo ENAS ieviešana notiks pakāpeniski, risku koriģēšana tiks piemērota no sistēmas darbības sākuma un tā tiks papildināta ar stingriem aizsargpasākumiem, piemēram, tā apdrošinās tikai to valstu noguldījumu garantiju sistēmas, kuras būs veidotas atbilstoši ES noteikumiem.

Jaunā sistēma būs obligāta tām eirozonas dalībvalstīm, uz kuru bankām jau tagad attiecas vienotais uzraudzības mehānisms, un tai varēs pievienoties citas ES dalībvalstis, kurām būs vēlme iestāties banku savienībā.

Eiropas noguldījumu apdrošināšanas fonds tiks izveidots jau no paša sākuma. To finansēs tieši no banku iemaksām ar riska korekciju. Eiropas noguldījumu apdrošināšanas fonda pārvaldība tiktu uzticēta pašreizējai vienotā noregulējuma valdei.

Līdztekus ENAS ieviešanai un paralēli darbam ar tiesību akta priekšlikumu Komisija centīsies īstenot pilnu pasākumu kopumu, lai mazinātu riskus un nodrošinātu līdzvērtīgus konkurences apstākļus banku savienībā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: