0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻILIKUMDOŠANAFiziskās personas parādu atlaišanas procesā gan aizdevēju, gan parādnieku plāno atbrīvot no nodokļiem

Fiziskās personas parādu atlaišanas procesā gan aizdevēju, gan parādnieku plāno atbrīvot no nodokļiem

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Ministru kabinets 14. aprīlī atbalstīja saistītus grozījumus vairākos nodokļu likumos, saskaņojot tos ar likumprojektā "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likums" paredzēto parādu atlaišanu tām fiziskajām personām, kuras savas finansiālās situācijas dēļ nespēj izmantot fiziskās personas maksātnespējas procesu. Parādnieku atbrīvos no IIN Plānotās izmaiņas Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā paredz, ka personām, kuras tiks atbrīvotas no parādsaistībām gaidāmā jaunā likuma kārtībā, par šīs parādu atlaišanas rezultātā gūto ienākumu (t.i., atlaisto parādu) nebūs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ņemot vērā, ka gaidāmajā "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā" maksimālais paredzētais atlaižamā parāda slieksnis ir 5000 eiro,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Ministru kabinets 14. aprīlī atbalstīja saistītus grozījumus vairākos nodokļu likumos, saskaņojot tos ar likumprojektā "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likums" paredzēto parādu atlaišanu tām fiziskajām personām, kuras savas finansiālās situācijas dēļ nespēj izmantot fiziskās personas maksātnespējas procesu.

Parādnieku atbrīvos no IIN

Plānotās izmaiņas Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā paredz, ka personām, kuras tiks atbrīvotas no parādsaistībām gaidāmā jaunā likuma kārtībā, par šīs parādu atlaišanas rezultātā gūto ienākumu (t.i., atlaisto parādu) nebūs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ņemot vērā, ka gaidāmajā "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā" maksimālais paredzētais atlaižamā parāda slieksnis ir 5000 eiro, IIN nomaksa no šāda parāda atlaišanas varētu sasniegt līdz pat 1000 eiro (IIN 20% personām, kuru gada ienākumi nepārsniedz pirmo progresijas likmi jeb 20 004 eiro).

Aizdevēju atbrīvos no UIN

Savukārt valdības atbalstītās iecerētās izmaiņas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā nozīmē to, ka aizdevējam (uzņēmumam), kura debitoram tiktu atlaists parāds "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likuma" kārtībā, šī parāda norakstīšana neveidotu ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo bāzi (tātad, ja parādniekam tiktu atlaists parāds, kreditoram par to UIN nebūtu jāmaksā).

Vienlaikus gan likumprojekta anotācijā tiek norādīts - ja gadījumā parādniekam parāda atlaišana tiek atcelta (saskaņā ar jauno likumprojektu, par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām vispirms lems zvērināts notārs, bet pēc tam šo lēmumu varēs atcelt tiesa), tad par to (ar publiski pieejamu ierakstu maksātnespējas reģistrā) informē kreditoru-uzņēmumu un pēdējam uz to atbilstoši jāreaģē, atkal iekļaujot debitora parādu grāmatvedības uzskaitē.

Ja šāds grāmatojums netiks veikts, tad tiks uzskatīts, ka kreditors ir norakstījis debitoru parādu un tam veidosies ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekams objekts (ja vien neizpildīsies kāds cits no Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9. pantā noteiktajiem nosacījumiem).

Savukārt, ja kreditors minēto parādu grāmatvedības uzskaitē iegrāmatos, tad "uzņēmumu ienākuma nodokļa normas atkal tiek vērtētas tad, kad šis parāds attiecīgi tiek norakstīts," skaidro likumprojekta anotācija.

Likumprojekti stāsies spēkā pēc to pieņemšanas Saeimā, un reizē ar jauno "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumu", kam paredzēts stāties spēkā 2021. gada 1. janvārī.