0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASGaidāmas izmaiņas apdrošināšanas jomas regulējumā

Gaidāmas izmaiņas apdrošināšanas jomas regulējumā

Valsts sekretāru sanāksmē 16. februārī izsludināti ar apdrošināšanas jomu saistīti likumprojekti: jauns "Apdrošināšanas līguma likums" un "Grozījumi Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā" . Likumprojekti izstrādāti pēc Finanšu ministrijas iniciatīvas, pamatojoties uz nepieciešamību pilnveidot un modernizēt spēkā esošo likumu „Par apdrošināšanas līgumu”, kā arī likumprojektā iekļautas tiesību normas no Eiropas apdrošināšanas līgumu tiesību principiem (The Principles of European Insurance Contract Law), tādejādi harmonizējot Eiropas un Latvijas apdrošināšanas tiesību praksi.  Likumprojekts pārņem arī atsevišķas normas no Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 25.novembra Direktīvas 2009/138/EK par uzņēmējdarbības uzsākšanu un veikšanu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas jomā (Maksātspēja II), kas šobrīd ir iekļautas Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts sekretāru sanāksmē 16. februārī izsludināti ar apdrošināšanas jomu saistīti likumprojekti: jauns "Apdrošināšanas līguma likums" un "Grozījumi Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā" .

Likumprojekti izstrādāti pēc Finanšu ministrijas iniciatīvas, pamatojoties uz nepieciešamību pilnveidot un modernizēt spēkā esošo likumu „Par apdrošināšanas līgumu”, kā arī likumprojektā iekļautas tiesību normas no Eiropas apdrošināšanas līgumu tiesību principiem (The Principles of European Insurance Contract Law), tādejādi harmonizējot Eiropas un Latvijas apdrošināšanas tiesību praksi. 

Likumprojekts pārņem arī atsevišķas normas no Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 25.novembra Direktīvas 2009/138/EK par uzņēmējdarbības uzsākšanu un veikšanu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas jomā (Maksātspēja II), kas šobrīd ir iekļautas Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, tomēr attiecas uz apdrošināšanas līgumattiecību regulējumu, tādēļ iekļaujamas Apdrošināšanas līguma likumā. Tāpat papildus iekļautas atsevišķas normas no Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2016/97 par apdrošināšanas izplatīšanu, norādīts tiesību aktu anotācijā.

Likumā „Par apdrošināšanas līgumu” veikti apjomīgi labojumi un papildinājumi, kā arī strukturāli labojumi, kas pārsniedz pusi no spēkā esošā likuma apjoma, tādēļ saskaņā ar  Ministru kabineta 2009. gada 3.februāra noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi” 66.punktu izstrādāts jauns likumprojekts.

Ar likumprojektu tiek pārņemtas pašreiz spēkā esošā likuma aktuālās normas, papildus tajās veicot virkni gramatisko precizējumu, lai nodrošinātu vienkāršāku piemērošanu praksē un novērstu nepareizu interpretāciju, kā arī papildinot ar jaunām tiesību normām. Likumprojektā iekļautas tiesību normas, kas atrunā praksē jau faktiski pastāvošu tiesību normu interpretāciju, kas ir nostiprinājusies judikatūrā un praksē.Tā, piemēram, termins „apdrošinātais” tiek paplašināts atbilstoši praksei, paredzot, ka tas var būt ne tikai apdrošināšanas polisē konkrēti norādītā persona, bet arī saskaņā apdrošināšanas līgumu nosakāma persona, savukārt „labuma guvējs” tiek piemērots ne tikai personu apdrošināšanā, bet arī apdrošināšanā pret zaudējumiem. Termini precizēti, lai tie atbilstu tirgū piedāvātajiem apdrošināšanas pakalpojumiem.

Likumprojekta autori arī norāda, ka, ņemot vērā elektronisko sakaru attīstību, apdrošināšanas līgumattiecībās arvien lielāka loma ir elektroniskās saziņas līdzekļu izmantošanai, kas ir ātrāks, ērtāks un lētāks veids nekā pasta sūtījumi. Tāpat arvien vairāk apdrošināšanas līgumu noslēgšana tiek veikta ar kādu no distances saziņas līdzekļiem, tāpēc likumprojekta 5. panta otrajā un trešajā daļā ietvertas tiesības pusēm sniegt paziņojumus un informāciju ar distances saziņas līdzekļiem, ja līguma noslēgšanā vai izpildē iesaistītās puses par to savā starpā ir nepārprotami vienojušās, vienlaicīgi atstājot arī tiesības vienoties izmantot saziņā pasta sūtījumus. Šī iespēja vienkāršo saziņas veidu, ekonomē laiku, kas nodrošina gan ātrāku komunikāciju pušu starpā, gan ātrāku riska novērtēšanas, līguma noslēgšanas un atlīdzības procesu.

Tāpat distances saziņas veids tiek plaši izmantots apdrošināšanas līguma noslēgšanai, kas ļauj patērētājiem ātri iegādāties tam nepieciešamos apdrošināšanas pakalpojumus. Likumprojekta 15. panta regulējums papildināts ar atļauju apdrošinātājam apstrādāt sensitīvos personas datus, kas var būt nepieciešami apdrošināšanas līgumu noslēgšanai, tādos apdrošināšanas veidos kā dzīvības, veselības vai nelaimes gadījumu apdrošināšana, līdz ar to arī šajos veidos patērētājs var izvēlēties noslēgt apdrošināšanas līgumu, izmantojot distances saziņas līdzekli.

Savukārt likumprojekta 57. pantā iekļauts jauns regulējums par  apdrošināšanas atlīdzību dzīvības apdrošināšanas līgumos ar līdzekļu uzkrāšanu, ņemot vērā šo līgumu specifiku attiecībā uz apdrošināšanas atlīdzības izmaksu apdrošināšanas perioda beigās; likumprojekta 61. pantā iestrādāts jauns regulējums attiecībā uz tirgum piesaistītajiem dzīvības apdrošināšanas līgumiem, kas iepriekš netika regulēti, bet šobrīd šādi pakalpojumi tiek plaši piedāvāti, un tādēļ regulējums ir nepieciešams.

Tāpat veiktas izmaiņas par apdrošināšanas līguma noslēgšanu; pušu pienākumiem apdrošināšanas līgumattiecībās; apdrošināšanas līguma noteikumu regulējumā u.c.

Likumprojekti vēl jāskata valdībā un Saeimā.