0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASRosina koriģēt Sabiedriskā labuma organizāciju likumu

Rosina koriģēt Sabiedriskā labuma organizāciju likumu

Latvijas Pilsoniskās alianse ziņo, ka Finanšu ministrija uzaicināja uz tikšanos alianses direktori Kristīni Zonbergu, biedrības Ascendum valdes priekšsēdētāju un nevalstisko organizāciju (NVO), Ministru Kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes vadītāja vietnieci Zaigu Pūci un Latvijas Olimpiskās komitejas prezidentu Aldoni Vrubļevski, lai pārrunātu likumprojekta “Grozījumi Sabiedriskā labuma organizāciju likumā” iespējamo turpmāko virzību. Tikšanās iemesls ir nevalstiskā sektora satraukums, ka grozījumi nav tikuši plaši izdiskutēti ar sektora pārstāvjiem. Finanšu ministrijas piedāvājums ir virzīt likumprojektu tālāk apstiprināšanai valdībā un Saeimā, iekļaujot tikai tās likuma normas, par kurām panākta vienošanās – tās ir likuma normas, kas pamatā mazina birokrātiju Valsts ieņēmumu dienestā un viena likuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Latvijas Pilsoniskās alianse ziņo, ka Finanšu ministrija uzaicināja uz tikšanos alianses direktori Kristīni Zonbergu, biedrības Ascendum valdes priekšsēdētāju un nevalstisko organizāciju (NVO), Ministru Kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes vadītāja vietnieci Zaigu Pūci un Latvijas Olimpiskās komitejas prezidentu Aldoni Vrubļevski, lai pārrunātu likumprojekta “Grozījumi Sabiedriskā labuma organizāciju likumā” iespējamo turpmāko virzību. Tikšanās iemesls ir nevalstiskā sektora satraukums, ka grozījumi nav tikuši plaši izdiskutēti ar sektora pārstāvjiem. Finanšu ministrijas piedāvājums ir virzīt likumprojektu tālāk apstiprināšanai valdībā un Saeimā, iekļaujot tikai tās likuma normas, par kurām panākta vienošanās – tās ir likuma normas, kas pamatā mazina birokrātiju Valsts ieņēmumu dienestā un viena likuma norma, kas būtu svarīgs nevalstiskajam sektoram, kas ir turpmāk iespēja ziedot arī pakalpojumus. Tai pat laikā nav panākta vienošanās par sektoram svarīgiem konceptuāliem jautājumiem, kā piemēram, vai sabiedriskā labuma organizācijas var būt profesionālas, cik lielā apmērā var veikt saimniecisko darbību. Šādas likuma normas Finanšu ministrija piedāvā šobrīd neiekļaut likumprojektā un turpināt diskusijas ar nevalstisko sektoru. Sarunā ar Finanšu ministrijas pārstāvjiem valsts pārvaldes puse tika aicināta precizēt, kad konceptuālie jautājumi tiktu virzīti tālāk un kāpēc tos nevar atrisināt uzreiz. Finanšu ministrija pamatoja šādu likumprojekta virzību divās daļās ar nepieciešamajām papildus diskusijām, kas palielinātu iespējas atvieglot procesus Sabiedriskā labuma komisijā, bet Finanšu ministrija varētu arī nedalīt likumprojektu, ja tā vēlas sektors.

Kā šopavasar norādījusi Finanšu ministrija, likumprojekts “Grozījumi Sabiedriskā labuma organizāciju likumā” izstrādāts ar mērķi uzlabot Sabiedriskā labuma organizāciju likuma normas, nodrošinot sabiedriskā labuma procesa pilnveidošanu, kā arī, lai atrisinātu sabiedriskā labuma organizāciju problēmjautājumus. Sabiedriskā labuma organizācijas (turpmāk – SLO) ir biedrības un nodibinājumi, kuru statūtos, satversmē vai nolikumā norādītais mērķis ir sabiedriskā labuma darbība, kā arī reliģiskās organizācijas (turpmāk – RO), kuras veic sabiedriskā labuma darbību, ja šīm biedrībām, nodibinājumiem un RO piešķirts SLO statuss un, ja tās izlieto savus ienākumus darbībām, kurām nav komerciāla rakstura un kuras vērstas uz sabiedriskā labuma darbības nodrošināšanu. SLO sava darbība jāveic VID lēmumā par SLO statusa piešķiršanu noteiktajās jomās.

Grozījumos rosināts VID paplašinātās tiesības: 1. VID ir tiesības pieprasīt papildu ziņas un dokumentus, ja SLO iesniegtie dokumenti un ziņas nesniedz pilnīgu priekšstatu par:
  • SLO darbību;
  • mantas un finanšu līdzekļu izlietojumu;
  • sniegto pakalpojumu atbilstību lēmumā par SLO statusa piešķiršanu esošai sabiedriskā labuma darbības jomai.
2. VID ir tiesības pieņemt lēmumu par atteikumu piešķirt SLO statusu vai lēmumu par SLO statusa atņemšanu bez Sabiedriskā labuma komisijas motivēta atzinuma, ja:
  • biedrība, nodibinājums vai RO pēc VID rakstveida pieprasījuma noteiktā termiņā nav iesniegusi VID pieprasītās ziņas un dokumentus;
  • biedrība, nodibinājums vai RO nav iesniegusi gada pārskatus, par kādu no darbības gadiem, ja atbilstoši normatīvo aktu prasībām bija pienākums tos sagatavot;
  • biedrībai, nodibinājumam vai RO ir nodokļu parādi.
Biedrībai, nodibinājumam var piešķirt SLO statusu:
  • ne ātrāk kā gadu pēc tā dibināšanas;
  • ja šī organizācija darbojusies kādā no sabiedriskā labuma darbības jomām.
SLO statusa atkārtota piešķiršana:
  • ja biedrība, nodibinājums vai RO, kurai tās darbības laikā ir bijis SLO statuss, ir iesniegusi gada darbības pārskatus par to laika periodu, kurā tai ir bijis SLO statuss;
  • ja biedrība, nodibinājums vai RO, kurai SLO statuss atņemts, novērsusi lēmumā konstatētos pārkāpumus.
Likuma grozījumi arī paredz sekojošas prasības SLO un SLO darbībai:
  • par SLO darbību nav uzskatāma darbība, kas vērsta uz profesionālās darbības nodrošināšanu vai tās attīstību un tādu ienākumu gūšanu, kuri nav noteikti ar statūtos noteiktajiem mērķiem.
Ziedojumu nodošana citai organizācijai – vākšana trešajām personām nav pieļaujama:
  • ja ziedojuma saņēmēja sabiedriskās labuma darbības joma un mērķi neatbilst tās organizācijas sabiedriskā labuma darbības jomai un mērķim, kurai nodots ziedojums vai tā daļa;
  • ja par to ietur samaksu, kas pārsniedz administrēšanas izdevumus vairāk kā 3%, ja nodotais ziedojuma apmērs ir līdz 10 000 eiro vai vairāk nekā 1%, ja nodotais ziedojuma apmērs ir lielāks par 10 000 eiro.
Finanšu ministrija norādījusi, ka 2018.gada 1.janvārī 2 755 NVO bija piešķirts SLO statuss, no kurām2311 bija biedrības, 82 - RO, bet 362 - nodibinājumi. Salīdzot - 2010. gada 1. janvārī valstī bijatikai 1102 NVO ar SLO statusu.