0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIIeguldījumi nomātajā pamatlīdzeklī un PVN

Ieguldījumi nomātajā pamatlīdzeklī un PVN

Ina Spridzāne, sertificēta nodokļu konsultante

Vai, renovējot iznomātas telpas savu apliekamo darījumu veikšanai, nomniekam pēc renovācijas pabeigšanas ir jāsniedz PVN 7 pārskats par saviem ieguldījumiem nomātā pamatlīdzeklī? Iznomātājs un nomnieks ir reģistrēti Latvijas PVN maksātāji, un nomas periods ir septiņi gadi un ilgāk pēc esošā līguma pagarināšanas. Atbilde Pirmām kārtām jautājuma autoram iesakām pārbaudīt, vai veiktie darbi nomātajā īpašumā pēc būtības atbilst renovācijai (pašreiz spēkā esošajā terminoloģijā tā ir atjaunošana) vai vienkāršotajai atjaunošanai, kā arī pārliecināties par to, vai nomniekam nerodas nodokļa risks gadījumā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ieguldījumi nomātajā pamatlīdzeklī un PVN
Foto: Milivoj Kuhar / Unsplash

Vai, renovējot iznomātas telpas savu apliekamo darījumu veikšanai, nomniekam pēc renovācijas pabeigšanas ir jāsniedz PVN 7 pārskats par saviem ieguldījumiem nomātā pamatlīdzeklī? Iznomātājs un nomnieks ir reģistrēti Latvijas PVN maksātāji, un nomas periods ir septiņi gadi un ilgāk pēc esošā līguma pagarināšanas.

Ina Spridzāne
Ina Spridzāne, sertificēta nodokļu speciāliste. Foto: Aivars Siliņš

Atbilde

Pirmām kārtām jautājuma autoram iesakām pārbaudīt, vai veiktie darbi nomātajā īpašumā pēc būtības atbilst renovācijai (pašreiz spēkā esošajā terminoloģijā tā ir atjaunošana) vai vienkāršotajai atjaunošanai, kā arī pārliecināties par to, vai nomniekam nerodas nodokļa risks gadījumā, ja nomnieks par veiktajiem darbiem samaksāto PVN ir deklarējis kā atskaitāmo priekšnodokli. 

Saskaņā ar Pievienotās vērtības likuma (PVN likuma) 99. panta 4. daļu nekustamā īpašuma īpašnieks reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) nekustamo īpašumu, ja veikta tā iegāde, būvniecība, pārbūve, atjaunošana vai restaurācija, kā arī gadījumā, ja nopirkts lietots nekustamais īpašums, ja tā pārdošanai piemērots nodoklis saskaņā ar PVN likuma 144. pantu. Būvniecības likuma Pārejas noteikumu 7. punktā teikts, ka jēdziens "atjaunošana" atbilst jēdzienam "renovācija". Lasītāja jautājumā nav skaidrots, kāda veida atjaunošanas darbi nomātajā īpašumā tika veikti, tāpēc tiek pieņemts, ka konkrētajā gadījumā nav veikta vienkāršotā atjaunošana, jo šādā gadījumā nekustamā īpašuma īpašniekam PVN 7 pārskats1 nebūtu jāiesniedz. Par to izsmeļoša atbilde ir sniegta VID uzziņā, kas publicēta VID interneta mājaslapā.

Kā minēts iepriekš, PVN 7 pārskats ir jāiesniedz ēkas īpašniekam atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 99. pantā noteiktajai kārtībai ("Kārtība, kādā tiek veikta priekšnodokļa atskaitīšana darījumos ar nekustamo īpašumu un nekustamā īpašuma reģistrācija"), lūdzu skatīt arī Ministru kabineta noteikumus Nr. 40 "Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām" IX. Pārskata par nekustamā īpašuma izmantošanu aizpildīšanas kārtība" un VID Metodisko materiālu "Pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas pielikuma — Pārskata par nekustamā īpašuma izmantošanu, aizpildīšanas kārtība", kas publicēts VID interneta mājaslapā.

Attiecīgi nekustamā īpašuma nomniekam nav pienākuma iesniegt PVN 7 pārskatu par veiktajiem atjaunošanas darbiem nomātajā īpašumā. 

Atbilstoši PVN likuma 1. panta 14. punkta d) apakšpunktam nomnieka veiktās darbības var kvalificēt kā pakalpojumu sniegšanu, kas konkrētajā situācijā ir ar PVN apliekams darījums. Attiecīgi, ja nomnieks par veiktajiem atjaunošanas darbiem izsniegtu rēķinu ēkas īpašniekam, īpašnieks būtu tiesīgs PVN par veiktajiem darbiem deklarēt kā atskaitāmo priekšnodokli un iesniegt PVN 7 pārskatu. 

Samērā bieži līgumos starp nomnieku un iznomātāju tiek paredzēti dažādi uzlabojumi un ieguldījumi nomātajā īpašumā, vienojoties par to, ka nomnieka izdevumus kompensēs ar nomas maksas samazinājumu uz noteiktu periodu vai savstarpēju izmaksu ieskaitu. Lai gan no naudas plūsmas viedokļa tas šķiet pareizāk, nevajadzētu aizmirst darījuma nodokļu sekas — ne tikai PVN, bet pārbaudīt arī to, vai nerodas pienākums maksāt arī uzņēmumu ienākuma nodokli. Tāpēc lasītājam iesakām rūpīgi izanalizēt nomas līgumu gan no nomnieka, gan iznomātāja skatupunkta un nepieciešamības gadījumā pieprasīt VID sniegt rakstisku viedokli par nodokļu piemērošanu konkrētajā situācijā. 

1 Ministru kabineta noteikumi Nr. 40 «Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām IX. Pārskata par nekustamā īpašuma izmantošanu aizpildīšanas kārtība» (PVN 7), 8. pielikums.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada maija (461.) numurā