0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSLIETVEDĪBAInformācija par pamatdarbības veida paziņošanu VID

Informācija par pamatdarbības veida paziņošanu VID

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15. panta pirmās daļas 15. punktu viens no nodokļu maksātāju vispārīgajiem pienākumiem ir, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), līdz 1. maijam iesniegt nodokļu administrācijai informāciju par iepriekšējā taksācijas gada pamatdarbības veidu, ja tas iepriekšējā taksācijas gadā ir mainījies un neatbilst nodokļu administrācijai sniegtajai informācijai. Nodokļu maksātāji, kas uzsāk saimniecisko darbību, informāciju iesniedz mēneša laikā pēc saimnieciskās darbības reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā vai VID. Pamatdarbības veida definīcija ir noteikta likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1. panta 32. punktā, saskaņā ar kuru…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Pašnodarbināto VSAOI
Foto: Ono Kosuki – Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15. panta pirmās daļas 15. punktu viens no nodokļu maksātāju vispārīgajiem pienākumiem ir, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), līdz 1. maijam iesniegt nodokļu administrācijai informāciju par iepriekšējā taksācijas gada pamatdarbības veidu, ja tas iepriekšējā taksācijas gadā ir mainījies un neatbilst nodokļu administrācijai sniegtajai informācijai. Nodokļu maksātāji, kas uzsāk saimniecisko darbību, informāciju iesniedz mēneša laikā pēc saimnieciskās darbības reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā vai VID.

Pamatdarbības veida definīcija ir noteikta likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1. panta 32. punktā, saskaņā ar kuru pamatdarbības veids ir atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 20. decembra regulai (EK) Nr. 1893/2006, ar ko izveido NACE 2. red. saimniecisko darbību statistisko klasifikāciju, kā arī groza Padomes regulu (EEK) Nr. 3037/90 un dažas EK regulas par īpašām statistikas jomām (Dokuments attiecas uz EEZ) (turpmāk – NACE 2. red.) klasificēts nodokļa maksātāja (izņemot fiziskās personas, kas neveic saimniecisko darbību) darbības veids ar vislielāko īpatsvaru kopējā apgrozījumā taksācijas gadā.

Ievērojot noteikto, nodokļu maksātājam kārtējā gadā uzsākot nodarboties ar citu darbības veidu, jāpaziņo VID par izmaiņām pamatdarbības veidā, ja minētais darbības veids atbilst pamatdarbības definīcijai, vai pēc paša vēlēšanās par izmaiņām papildus darbības veidā līdz nākamā gada 1. maijam, t.i., laika periodā no nākamā gada 1. janvāra līdz 1. maijam.

Ja saimnieciskās darbības pamatveids nemainās, informācija par pamatdarbības veidu nākamajā taksācijas gadā nav jāsniedz.

Paziņošanai par pamatdarbības veida maiņu izmanto VID EDS (sadaļā "Dokumenti/No veidlapas/Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas/Paziņojums par nodokļu maksātāja pamatdarbības veidu").

Nodokļu maksātājiem, kas uzsākuši saimniecisko darbību, šāda informācija jāiesniedz mēneša laikā pēc saimnieciskās darbības reģistrācijas Uzņēmumu reģistrā vai VID. Šajā gadījumā pamatdarbības veidu nosaka pēc plānotajiem apgrozījuma rādītājiem.

Vēršam uzmanību, ja saimnieciskās darbības veicējam/uzņēmumam mainās pamatdarbības vieds, to nav nepieciešamība ziņot nekavējoties – ir dota iespēja to izdarīt vienu reizi gadā.

Vērtējumu un izvēli par savai saimnieciskajai darbībai piemērotāko darbības veidu nodokļu maksātājs veic patstāvīgi, un tā ir viņa brīva izvēle, taču paziņotajam pamatdarbības veidam ir jāatbilst reālajai situācijai un jāatspoguļo konkrētā nodokļu maksātāja piederība konkrētā brīdī kādai konkrētai nozarei un darbības jomai.

Ņemot vērā, ka par pamatdarbības veida maiņu par 2021. gadu drīkst paziņot tikai laika periodā no 2022. gada 1. janvāra līdz 1. maijam, VID aicina to darīt pamatoti un atbildīgi, lai neveidotos situācijas, ka neatbilstoša pamatdarbības veida dēļ nav iespējams īstenot savas tiesības.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: