0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIIzmaiņas autoratlīdzību saņēmējiem, sākot ar 2022. gadu

Izmaiņas autoratlīdzību saņēmējiem, sākot ar 2022. gadu

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Pēc autoratlīdzību reformas pārejas perioda (2021. gada otrais pusgads), par kuru detalizētu aprakstu iespējams lasīt šeit, sākot no 2022. gada 1. janvāra, autoratlīdzību režīms vēl nedaudz mainīsies. Kā informē Laila Kelmere, praktizējoša grāmatvede, SIA L.Kelmeres birojs valdes locekle, pamatiespējas autoratlīdzību saņēmējam paliks tās pašas, kas pārejas periodā, bet galvenās izmaiņas skars pirmo variantu: 1) Nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam, saņemt autoratlīdzību. Joprojām būs iespējams nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam. Šādā gadījumā ar autoratlīdzības saņēmēju slēdzamais līgums joprojām sauksies "autoratlīdzības līgums", taču juridiski tas līdzināsies uzņēmumu līgumam, skaidro L. Kelmere. Pasūtītājam tas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Lisa Fotios from Pexels

Pēc autoratlīdzību reformas pārejas perioda (2021. gada otrais pusgads), par kuru detalizētu aprakstu iespējams lasīt šeit, sākot no 2022. gada 1. janvāra, autoratlīdzību režīms vēl nedaudz mainīsies. Kā informē Laila Kelmere, praktizējoša grāmatvede, SIA L.Kelmeres birojs valdes locekle, pamatiespējas autoratlīdzību saņēmējam paliks tās pašas, kas pārejas periodā, bet galvenās izmaiņas skars pirmo variantu:

1) Nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam, saņemt autoratlīdzību.

Joprojām būs iespējams nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam. Šādā gadījumā ar autoratlīdzības saņēmēju slēdzamais līgums joprojām sauksies "autoratlīdzības līgums", taču juridiski tas līdzināsies uzņēmumu līgumam, skaidro L. Kelmere. Pasūtītājam tas izmaksās dārgāk, jo nodokļi būs jāaprēķina kā darba ņēmējam (sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis). Turklāt IIN likme, visticamāk, būs jāpiemēro 23% apmērā, jo nebūs iesniegta algas nodokļa grāmatiņa.

2) Reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam un maksāt nodokļus vispārējā kārtībā (IIN + VSAOI);

Šajā variantā īpašu izmaiņu (salīdzinājumā ar pārejas periodu) nav, izņemot kādu niansi. Sākot ar 2022. gada 1. janvāri pašnodarbinātajiem, kuru ienākumi gadā pārsniedz 20 004 eiro, ienākumu daļai virs šī sliekšņa obligātās iemaksas veiks, piemērojot pašnodarbinātā obligāto iemaksu vispārējo likmi (31,07%). "Labi, ka šis slieksnis sakrīt ar likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" noteikto, bet jāņem vērā, ka pašlaik šāda nosacījuma nav," skaidro eksperte.

Savukārt pašnodarbinātie, kuru ienākumi nesasniedz minimālo algu, turpinās veikt obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no ienākuma.

3) Reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam un izvēlēties MUN maksāšanas režīmu.

Šajā variantā izmaiņu, salīdzinājumā ar pārejas periodu, nav.

L. Kelmeres vadītā e-semināra "Aktualitātes autoratlīdzību maksātājiem un saņēmējiem" video  ierakstu var iegādāties šeit.