0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSIzmaiņas VID muitas kontroles pasākumu īstenošanā attiecībā uz viltotām precēm

Izmaiņas VID muitas kontroles pasākumu īstenošanā attiecībā uz viltotām precēm

Sagatavots pēc VID informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) vērš uzmanību, ka 1. septembrī stājas spēkā grozījumi Muitas likumā un grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 8. augusta noteikumos Nr. 468 "Noteikumi par atsevišķiem muitas kontroles veidiem", kas nosaka izmaiņas muitas kontroles pasākumiem intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībai. Atsevišķos gadījumos attiecībā uz precēm, par kurām ir aizdomas, ka tās ir viltotas, personas tiesību aizstāvība tiks nodrošināta tiesā, tāpēc noteikta personas rīcība gadījumos, kad tiesā ir iesniegts prasības pieteikums par tiesvedības uzsākšanu par viltotām precēm. Atgādinām, ka viltotas jeb kontrafaktas preces ir tādas preces, kas pārkāpj tiesības uz intelektuālo īpašumu:…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus


Foto: Lilartsy from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) vērš uzmanību, ka 1. septembrī stājas spēkā grozījumi Muitas likumā un grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 8. augusta noteikumos Nr. 468 “Noteikumi par atsevišķiem muitas kontroles veidiem”, kas nosaka izmaiņas muitas kontroles pasākumiem intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībai. Atsevišķos gadījumos attiecībā uz precēm, par kurām ir aizdomas, ka tās ir viltotas, personas tiesību aizstāvība tiks nodrošināta tiesā, tāpēc noteikta personas rīcība gadījumos, kad tiesā ir iesniegts prasības pieteikums par tiesvedības uzsākšanu par viltotām precēm. Atgādinām, ka viltotas jeb kontrafaktas preces ir tādas preces, kas pārkāpj tiesības uz intelektuālo īpašumu: preču zīmēm, dizaina paraugiem, ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm u.c.

Līdz ar grozījumiem normatīvajā regulējumā mainās VID kompetence, ja muitas kontroles pasākumu rezultātā tiek konstatēts intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpums.

VID arī turpmāk pieņems lēmumus par viltotu preču nodošanu iznīcināšanai, ja preču deklarētājs vai valdītājs pret to neiebilst, kā arī gadījumos, kad preču deklarētājs iebilst pret iznīcināšanu, bet tās ir preces, kuras var deklarēt mutiski vai ar samazinātu datu kopu (preces personīgajā bagāžā, pasta sūtījumos līdz 1000 eiro vērtībā).

Gadījumos, kad preču deklarētājs vai valdītājs iebilst pret tādu preču iznīcināšanu, kas deklarējamas ar pilnu muitas deklarāciju, intelektuālā īpašuma tiesību īpašniekam savu tiesību aizsardzībai būs jāsniedz prasības pieteikums vispārējās jurisdikcijas tiesā (Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā). Šādos gadījumos noteikts pienākums preču deklarētājam vai valdītājam līdz tiesas lēmumam pieņemt uzglabāšanā aizturētās preces. Ja preču deklarētājs vai valdītājs preces nepieņem glabāšanā, tās tiks nodotas iznīcināšanai.

Ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 468, papildus jau esošai kārtībai saistībā ar muitas kontroles pasākumiem intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībai, tiek noteikta preču paraugu izņemšanas un atdošanas kārtība. Tāpat VID glabāšanā esošo preču izmaksu summa, ņemot vērā faktiskās izmaksas, ir palielināta uz 8,89 eiro mēnesī par 1m² aizņemto platību, un noteikts, ka maksa tiks aprēķināta par 1m², ja aizņemtā platība ir mazāka par 1m².

Atgādinām par muitas kontroles pasākumiem intelektuālā īpašuma aizsardzībai. Ja muitas kontroles pasākumu rezultātā tiek konstatētas preces ar kurām, iespējams, tiek pārkāptas intelektuālā īpašuma tiesības, atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 608/2013 (2013.gada 12.jūnijs) par muitas darbu intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanā un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1383/2003 noteiktajam, informācija par precēm tiek nosūtīta tiesību īpašniekam. Ja tiesību īpašnieks apstiprina tiesību pārkāpumu un preču deklarētājs vai valdītājs neiebilst pret preču iznīcināšanu, preces ar VID Muitas pārvaldes lēmumu tiek nodotas iznīcināšanai tiesību īpašniekam jeb lēmuma saņēmējam Regulas 608/2013 izpratnē, kurš tās iznīcina par saviem līdzekļiem VID pārstāvja uzraudzībā.

Informāciju par uzņēmumiem, kam piešķirtas atkritumu apsaimniekošanas atļaujas, var iegūt Valsts vides dienestā. Papildu informāciju par preču iznīcināšanu aicinām skatīt VID mājaslapā sadaļā  Preču iznīcināšana.

Jebkura fiziska un juridiska persona, kurai pieder vai kura pārstāv noteiktas intelektuālā īpašuma tiesības, var lūgt muitas iestādi tās aizsargāt, VID Muitas pārvaldē iesniedzot Pieprasījumu muitas iestādēm rīkoties intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībai. Lai pieprasījuma rīkoties iesniedzēji un to pārstāvji tiktu identificēti unikālā veidā, pieprasījuma veidlapā obligāti ir jānorāda uzņēmēju reģistrācijas un identifikācijas numurs – EORI numurs. Informāciju par EORI numuru piešķiršanu var iegūt VID mājaslapas sadaļā EORI numurs.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: