0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAJa alga izmaksāta avansā

Ja alga izmaksāta avansā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbinieks vienojās ar darba devēju par trīskārtīgas algas vienreizēju izmaksu avansā un tās ieturēšanu turpmāko 12 mēnešu laikā. Vai šāds avanss jāuzskata par aizdevumu? Kā šo darījumu uzrādīt ziņojumā lielas summas izmaksas mēnesī un atgūstot minēto avansu? Kā uzrādīt aprēķinātos nodokļus? Atbilde Ja tiek izmaksāta summa, par kuru darbinieks vienojies ar darba devēju, nosaucot to par algu avansā, domājams, to nevar uzskatīt par aizdevumu, jo no tās tiek ieturēti darbaspēka nodokļi. Ja nodokļi ir ieturēti un samaksāti budžetā, tad vienīgais "cietējs" var būt darba devējs, ja darbinieks uzteiks…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Darbinieks vienojās ar darba devēju par trīskārtīgas algas vienreizēju izmaksu avansā un tās ieturēšanu turpmāko 12 mēnešu laikā. Vai šāds avanss jāuzskata par aizdevumu?

Kā šo darījumu uzrādīt ziņojumā lielas summas izmaksas mēnesī un atgūstot minēto avansu? Kā uzrādīt aprēķinātos nodokļus?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Ja tiek izmaksāta summa, par kuru darbinieks vienojies ar darba devēju, nosaucot to par algu avansā, domājams, to nevar uzskatīt par aizdevumu, jo no tās tiek ieturēti darbaspēka nodokļi. Ja nodokļi ir ieturēti un samaksāti budžetā, tad vienīgais "cietējs" var būt darba devējs, ja darbinieks uzteiks darba līgumu, pirms atlīdzinās avansā saņemto summu.

Attiecīgi būtu jāpievērš īpaša uzmanība, sastādot līgumu par algas piešķiršanu avansā, atmaksāšanas kārtību, kā arī jāparedz turpmākās darbības, ja netiks izpildīts (ievērots) iepriekš paredzētais scenārijs.

Mēnesī, kad tiks aprēķināts avanss, darba devēja ziņojumā būtu jāuzrāda kārtējā mēneša alga un avansā piešķirtā triju mēnešu algas kopsumma (t.i., četrkārtīga alga), no kuras aprēķinātas VSAOI un IIN.

Nodokļu ziņā darba devējam nepastāv risks, jo nodokļi no izmaksātās summas ir ieturēti.

Savukārt, lai darījuma rezultāts būtu neitrāls (nevienai no pusēm nav zaudējumu), līgumā jāmin, ka turpmākajos 12 mēnešos darba devējs ziņojumā ir tiesīgs uzrādīt algu, kas ir mazāka par 1/12 daļu no avansā piešķirtās summas. Tādējādi darba devējam tiks atlīdzināta ne vien trīskāršā algas summa, bet arī darba devēja VSAOI daļa.

NB! Ja darbinieks nodarbināts normālo darba laiku, jāņem vērā, ka pēcāk aprēķinātā (samazinātā) alga nedrīkst būt mazāka par valstī noteikto minimālo algu!

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada decembra (480.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: