0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIJa darbnespēja sākas mēneša pēdējās dienās

Ja darbnespēja sākas mēneša pēdējās dienās

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbnespējas lapa A sākas 29. oktobrī. Algu aprēķina 31. oktobrī un izmaksā līdz tās pašas dienas beigām.  Vai slimības nauda par izsniegto un nenoslēgto slimības lapu A par periodu no 29. līdz 31. oktobrim būtu jārēķina un jāizmaksā algas izmaksas dienā, un vai tā ir obligāta prasība? Vai ir likumisks regulējums, kas nosaka slimības lapas aprēķināšanas un izmaksas termiņus vai sadalīšanu pa mēnešiem? Atbilde Visas prasības par A lapas aprēķināšanu un apmaksu ir formulētas likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu"…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties
E-BILANCE vai to saturoša komplekta abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ja darbnespēja sākas mēneša pēdējās dienās
Ilustrācija: © Vitechek – stock.adobe.com

Darbnespējas lapa A sākas 29. oktobrī. Algu aprēķina 31. oktobrī un izmaksā līdz tās pašas dienas beigām. 

Vai slimības nauda par izsniegto un nenoslēgto slimības lapu A par periodu no 29. līdz 31. oktobrim būtu jārēķina un jāizmaksā algas izmaksas dienā, un vai tā ir obligāta prasība? Vai ir likumisks regulējums, kas nosaka slimības lapas aprēķināšanas un izmaksas termiņus vai sadalīšanu pa mēnešiem?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Visas prasības par A lapas aprēķināšanu un apmaksu ir formulētas likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" 36. pantā: pirmo darbnespējas dienu drīkst neapmaksāt, otrajā un trešajā — 75% un no ceturtās — 80% no vidējās izpeļņas, bet ne ilgāk kā līdz 10. kalendāra dienai, skaitot no pirmās darbnespējas dienas (projektā paredzēts, ka darba devēja pienākums būs apmaksāt A lapu līdz 9. kalendāra dienai). Slimības naudu (A lapa) izmaksā atbilstoši noteikumiem, kādi Darba likumā paredzēti darba samaksas izmaksai.

Darba samaksas izmaksai Darba likumā veltīta 19. nodaļa, sākot ar 69. pantu.

Domājams, darba kārtības noteikumos uzņēmuma vadītājs var noteikt grāmatvedim rīcības kārtību visiem iespējamiem gadījumiem, t.sk. kad darbnespēja sākas viena mēneša beigās un turpinās otrajā.

Piemēram, ja darbinieka A lapa tiks noslēgta novembrī, veicams tās aprēķins un lapas apmaksu var noteikt jebkurā novembra datumā (vienojoties darbiniekam un darba devējam, ja tas netraucē darbu), bet var arī noteikt, ka apmaksa notiek vienlaikus ar darba samaksas izmaksu.

Slimības naudas summa grāmatojama vienā summā novembrī, neveicot iepriekšējā mēneša aprēķinātās algas korekciju. Sakarā ar to, ka darbnespējas apmaksa arī turpmākos periodos neietekmē vidējās izpeļņas noteikšanu, uzskatu, ka tam nav būtiskas nozīmes.

Abi minētie varianti ir pieļaujami, jo Darba likuma 69. pantā teikts, ka darba samaksa izmaksājama ne retāk kā divas reizes mēnesī, ja darbinieks un darba devējs nav vienojušies par darba samaksas izmaksu reizi mēnesī (vai nodrošināties ar savstarpējo vienošanos).

Kārtības noteikumos ir iespējams paredzēt, ka darbnespējas periods jāsadala pa diviem mēnešiem, ko vienkārši paveikt, izmantojot darba devēja ziņojuma 6. un 7. aili. Nedomāju, ka pēc tā ir liela nepieciešamība. 

Parasti grāmatveži aprēķina A lapas tajā brīdī, kad ir pieejama informācija par lapas slēgšanu (vai brīdī, kad tiek piešķirta B lapa), un veic tās apmaksu kopā ar algas izmaksu vai vienojoties ar darbinieku par datumu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada janvāra (481.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: