0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAJaunākie grozījumi noteikumos par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju

Jaunākie grozījumi noteikumos par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju

Valdības sēdē 11. jūlijā izskatīts noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumos Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju"". Tā kā ar 2016. gada 23. novembrī Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likuma “Par grāmatvedību” 3.pantā likums tika papildināts ar noteikumiem par grāmatvedības kārtošanas veicējiem – grāmatvežiem un ārpakalpojumu grāmatvežiem, daļu no būtiskām normām, kuras attiecas uz šīm personām, vajadzēja  pārnest no Ministru kabineta  noteikumi Nr. 585 uz likumu “Par grāmatvedību”. Pašlaik likuma 8.pants un noteikumu Nr.585 10. punkts satur atšķirīgus nosacījumus par termiņu, kādā veicami ieraksti grāmatvedības reģistros par uzņēmuma saimnieciskajiem darījumiem. Lai novērstu radušos situāciju, noteikumi Nr.585 tiek papildināti ar jaunu 24.1 punktu:…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valdības sēdē 11. jūlijā izskatīts noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumos Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju"".

Tā kā ar 2016. gada 23. novembrī Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likuma “Par grāmatvedību” 3.pantā likums tika papildināts ar noteikumiem par grāmatvedības kārtošanas veicējiem – grāmatvežiem un ārpakalpojumu grāmatvežiem, daļu no būtiskām normām, kuras attiecas uz šīm personām, vajadzēja  pārnest no Ministru kabineta  noteikumi Nr. 585 uz likumu “Par grāmatvedību”.

Pašlaik likuma 8.pants un noteikumu Nr.585 10. punkts satur atšķirīgus nosacījumus par termiņu, kādā veicami ieraksti grāmatvedības reģistros par uzņēmuma saimnieciskajiem darījumiem. Lai novērstu radušos situāciju, noteikumi Nr.585 tiek papildināti ar jaunu 24.1 punktu:

“24.1 Ierakstus grāmatvedības reģistros par saimnieciskajiem darījumiem izdara likumā “Par grāmatvedību” attaisnojuma dokumentu iegrāmatošanai noteiktajos termiņos.  Pēc pārskata gada beigām – laika posmā līdz gada pārskata parakstīšanas datumam – grāmatvedības reģistros var iegrāmatot attaisnojuma dokumentus, kas attiecas uz šo pašu pārskata gadu, bet saņemti, izsniegti vai sagatavoti pēc šī pārskata gada beigu dienas, tajā skaitā:

  • 24.1 1. par pārskata gada pēdējā mēnesī darbiniekiem aprēķināto algu;
  • 24.12. par pārskata gada slēguma inventarizācijas rezultātiem, ja uzņēmums ir izvēlējies inventarizāciju veikt pēc pārskata gada beigu dienas atbilstoši likuma “Par grāmatvedību” 12. panta  trešajā daļā  paredzētajai iespējai;
  • 24.13. par aprēķināto uzņēmumu ienākuma nodokļa vai mikrouzņēmumu nodokļa saistību summu;
  • 24.1 4. saistībā ar koriģējošiem un slēguma ierakstiem;
  • 24.1 5.  lai labotu finanšu pārskata pārbaudē atklātu kļūdu.”

Jaunā redakcijā izteikti arī 25. un 26.punkts.

"25. Katru mēnesi, ja normatīvie akti nenosaka citādi, pēc stāvokļa uz katra konkrētā mēneša beigām hronoloģiskajos reģistros (arī saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā) aprēķina saimniecisko darījumu kopsummas, bet galvenajā grāmatā, žurnālā-virsgrāmatā, naudas plūsmas uzskaites žurnālos un analītiskās uzskaites reģistros — attiecīgo grāmatvedības kontu debeta un kredīta apgrozījumus un arī šo kontu atlikumus, kā arī savstarpēji saskaņo minētās summas.

26. Katru pārskata gadu, laika posmā līdz gada pārskata parakstīšanas datumam, grāmatvedības kontus un grāmatvedības reģistrus slēdz, iegrāmatojot grāmatvedības kontu slēguma ierakstus un pārnesot šo kontu atlikumus uz jaunajiem – nākamā pārskata gada – grāmatvedības reģistriem".

Projekts paredz arī papildināt noteikumu Nr.585 37.punktu ar iespēju uzņēmumā lietot ne tikai tādu grāmatvedības datorprogrammu, kuras izmantošanas tiesības saskaņā ar Autortiesību likumu apliecina licence vai licences līgums, bet arī tādu grāmatvedības datorprogrammu, kuru ir izstrādājis  uzņēmuma darbinieks vai ārpakalpojumu sniedzējs, ja abos minētajos gadījumos autora mantiskās tiesības atbilstoši līgumam ir nodotas uzņēmumam:

"37. Grāmatvedības reģistru kārtošanai lieto tikai tādu grāmatvedības datorprogrammu, kuras izmantošanas tiesības saskaņā ar Autortiesību likumu apliecina:

  • 37.1. autortiesību subjekta atļauja ― attiecīga licence vai licences līgums;
  • 37.2. atbilstoši līgumam uzņēmumam nodotas autora mantiskās tiesības, ja grāmatvedības datorprogrammu ir izstrādājis uzņēmuma darbinieks, pildot darba uzdevumu;
  • 37.3. atbilstoši līgumam uzņēmumam nodotas autora mantiskās tiesības, ja  grāmatvedības datorprogrammu ir izstrādājis ārpakalpojumu sniedzējs, veicot noslēgtajā līgumā paredzēto pienākumu.”

Tāpat noteikumi paredz izteikt 72.punktu šādā redakcijā:

“72. Pārskata gada sākumā uzņēmumā iekārto grāmatvedības reģistrus konkrētajam pārskata gadam un atver grāmatvedības kontus galvenajā grāmatā vai žurnālā – virsgrāmatā, kā arī attiecīgajos grāmatvedības reģistros  ieraksta grāmatvedības kontu atlikumus pēc stāvokļa uz pārskata gada sākumu:

72.1. uzņēmums, kas uzsāk darbību, - pamatojoties uz inventarizācijas sarakstos, statūtos, līgumos vai citos dokumentos ietverto informāciju (sākuma bilances dati);

72.2. uzņēmums, kas nav šo noteikumu 72.1.apakšpunktā minētais uzņēmums, - pamatojoties uz iepriekšējā pārskata gada bilances un iepriekšējā pārskata gada attiecīgo grāmatvedības reģistru datiem.”

 Izteikt 73.punktu šādā redakcijā:

“73. Pārskata gada laikā, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem, izdara ierakstus šī pārskata gada grāmatvedības reģistros, aprēķina grāmatvedības  kontu datu kopsummas un ieraksta tās galvenajā grāmatā vai žurnālā-virsgrāmatā.”

Veikti arī vairāki citi redakcionāli labojumi.

Kā norādīts šo noteikumu projekta anotācijā, projektu izstrādāja Finanšu ministrija, konsultējoties ar Valsts ieņēmumu dienestu un Valsts kasi. Projekts ir saskaņots ar Latvijas Republikas Grāmatvežu asociāciju un ISO sertificēto grāmatvežu asociāciju.