0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIJauni pasākumi aizsargās ES pievienotās vērtības nodokļa sistēmu pret krāpšanu

Jauni pasākumi aizsargās ES pievienotās vērtības nodokļa sistēmu pret krāpšanu

Eiropas Komisija 30. novembrī iepazīstināja ar jauniem instrumentiem, kuri palīdzēs aizsargāt Eiropas Savienības (ES) pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmu pret krāpšanu un novērst nepilnības, kuras dara iespējamu liela mēroga krāpšanu PVN jomā. Kā zināms, oktobrī Eiropas Komisija ierosināja vērienīgu ES PVN sistēmas reformu un nāca klajā ar plānu par ceturtdaļgadsimtā lielāko ES PVN noteikumu reformu. Arī 2016. gada rīcības plānā PVN jomā ir sīki izskaidrota vajadzība izveidot vienotu Eiropas PVN zonu, kas ir vienkāršāka un drošāka pret krāpšanu. Jauno noteikumu mērķis ir veicināt uzticēšanos dalībvalstu vidū, lai tās varētu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: freshwater2006 on Visual hunt / CC BY-NC

Eiropas Komisija 30. novembrī iepazīstināja ar jauniem instrumentiem, kuri palīdzēs aizsargāt Eiropas Savienības (ES) pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmu pret krāpšanu un novērst nepilnības, kuras dara iespējamu liela mēroga krāpšanu PVN jomā. Kā zināms, oktobrī Eiropas Komisija ierosināja vērienīgu ES PVN sistēmas reformu un nāca klajā ar plānu par ceturtdaļgadsimtā lielāko ES PVN noteikumu reformu. Arī 2016. gada rīcības plānā PVN jomā ir sīki izskaidrota vajadzība izveidot vienotu Eiropas PVN zonu, kas ir vienkāršāka un drošāka pret krāpšanu.

Jauno noteikumu mērķis ir veicināt uzticēšanos dalībvalstu vidū, lai tās varētu vairāk apmainīties ar informāciju un palielināt sadarbību starp valstu nodokļu iestādēm un tiesībaizsardzības iestādēm.
Dalībvalstis varēs apmainīties ar būtiskāku informāciju un ciešāk sadarboties šādu darbību apkarošanā.

Lai gan dalībvalstu nodokļu iestādes jau apmainās ar noteiktu informāciju par saimniecisko darbību un pārrobežu tirdzniecību, šī sadarbība lielā mērā ir atkarīga no informācijas manuālas apstrādes. Tajā pašā laikā ES tiesībaizsardzības iestādēm netiek sistemātiski nodota PVN informācija un izlūkdati par organizētās noziedzības bandām, kuras ir iesaistītas visnopietnākajos krāpšanas gadījumos PVN jomā. Nodokļu iestādes un tiesībaizsardzības iestādes valstu un ES līmenī arī savstarpēji nekoordinē izmeklēšanas, un tādēļ šīs strauji mainīgās noziedzīgās darbības pašlaik netiek pietiekami ātri izsekotas un novērstas. Tāpēc turpmāk tiks stiprināta dalībvalstu sadarbība, un tās varēs ātrāk un efektīvāk novērst krāpšanu PVN jomā, tai skaitā krāpšanu, kas notiek tiešsaistē. Kopā šie priekšlikumi ievērojami stiprinās spēju izsekot krāpniekus un noziedzniekus, kuri iedzīvojas, zogot nodokļu ieņēmumus..

Tiesību aktos noteiktie svarīgākie pasākumi ir šādi:

  • dalībvalstu sadarbības stiprināšana. Ar PVN saistīta krāpšana var notikt dažu minūšu laikā, tādēļ dalībvalstīm ir vajadzīgi instrumenti, lai rīkotos pēc iespējas ātrāk. Iesniegtais priekšlikums paredz tiešsaistes sistēmas ieviešanu informācijas apmaiņai Eurofisc — ES krāpšanas apkarošanas ekspertu tīklā, kas jau darbojas. Šajā sistēmā dalībvalstis varēs apstrādāt, analizēt un revidēt datus par pārrobežu darbībām, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku un precīzāku riska novērtējumu. Lai palielinātu dalībvalstu spēju pārbaudīt pārrobežu piegādes, divu vai vairāku valstu nodokļu iestāžu ierēdņi varēs veikt kopīgas revīzijas un izveidot vienotu revīzijas komandu krāpšanas apkarošanai, kas ir īpaši svarīgi krāpšanas gadījumos e-komercijas nozarē. Arī Eurofisc tiks piešķirtas jaunas pilnvaras pārrobežu izmeklēšanas koordinēšanai;
  • sadarbība ar tiesībaizsardzības struktūrām. Tiks atvērti jauni saziņas un datu apmaiņas kanāli nodokļu iestāžu un Eiropas tiesībaizsardzības iestāžu starpā par pārrobežu darbībām, kuras rada aizdomas par krāpšanu PVN jomā. OLAF, Eiropols un jaunizveidotā Eiropas Prokuratūra (EPPO) sadarbībā ar Eiropas iestādēm valstu iestāžu sniegto informāciju varēs salīdzināt ar informāciju no sodāmības reģistriem, datubāzēm un citu Eiropola un OLAF rīcībā esošu informāciju, lai identificētu patiesos krāpšanā vainīgos un viņu tīklus;
  • svarīgas informācijas apmaiņa par importu no valstīm ārpus ES. Tiks vēl vairāk uzlabota informācijas apmaiņa starp nodokļu un muitas iestādēm par konkrētām muitas procedūrām, kuras pašlaik dara iespējamu krāpšanu PVN jomā. Ievērojot īpašu procedūru, preces, kuras ieved no ārpus ES esošām valstīm un kuru galamērķis ir kāda dalībvalsts, var ievest ES caur citu dalībvalsti un tālāk sūtīt tranzītā, nemaksājot PVN. Tādos gadījumos PVN iekasē tikai tad, kad preces nonāk galamērķī. Šā ES PVN sistēmas elementa mērķis ir atvieglot tirdzniecību godīgiem uzņēmumiem, taču to var ļaunprātīgi izmantot, lai novirzītu preces melnajā tirgū un pilnībā izvairītos no PVN maksāšanas. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem informācija par ienākošajām precēm tiks izplatīta nodokļu un muitas iestādēm visās dalībvalstīs un tiks stiprināta šo iestāžu sadarbība;
  • informācijas apmaiņa par automobiļiem. Arī auto tirdzniecība dažreiz ir saistīta ar krāpšanu, jo PVN jauniem un lietotiem automobiļiem piemēro atšķirīgi. Mazlietotus vai jaunus automobiļus, kuru pilna cena ir apliekama ar nodokli, var pārdot kā lietotus auto, kuriem tikai peļņas daļa ir apliekama ar PVN. Lai novērstu šādu krāpšanu, Eurofisc ierēdņiem tiks nodrošināta piekļuve citu dalībvalstu transportlīdzekļu reģistrācijas datiem.

Šie tiesību aktu priekšlikumi tagad tiks iesniegti Eiropas Parlamentam apspriešanai un Padomei pieņemšanai.

Ar ierosinātajiem pasākumiem tiek pildīti jaunas, galīgas un vienotas ES PVN zonas pamatprincipi, kurus ierosināja 2017. gada oktobrī, un rīcības plāns PVN jomā “Ceļā uz vienotu ES PVN zonu”, ko iesniedza 2016. gada aprīlī.