0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIJautājumi un atbildes par sociālo iemaksu izmaiņām 2021. gadā

Jautājumi un atbildes par sociālo iemaksu izmaiņām 2021. gadā

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Uz grāmatvežiem būtiskiem jautājumiem saistībā ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu jauno regulējumu (minimālajām obligātajām iemaksām), žurnāla BILANCE konferencē “Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi” 27. novembrī atbildēja Anita Jakseboga, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte. Jautājums: Ja darbinieks ir pieņemts uzņēmumā uz pusslodzi un atalgojums ir mazāks par minimālo algu, kā jārīkojas grāmatvedim, lai zinātu, vai darbiniekam ir kādi papildienākumi, kas kopsummā veidos šo minimālo algu? Atbilde: Baidos, ka grāmatvedis to nekādi nevar uzzināt, ja vien pats darbinieks nav ar mieru viņu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Anita Jakseboga. Foto: Aivars Siliņš

Uz grāmatvežiem būtiskiem jautājumiem saistībā ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu jauno regulējumu (minimālajām obligātajām iemaksām), žurnāla BILANCE konferencē “Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi 27. novembrī atbildēja Anita Jakseboga, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte.

Jautājums: Ja darbinieks ir pieņemts uzņēmumā uz pusslodzi un atalgojums ir mazāks par minimālo algu, kā jārīkojas grāmatvedim, lai zinātu, vai darbiniekam ir kādi papildienākumi, kas kopsummā veidos šo minimālo algu?

Atbilde: Baidos, ka grāmatvedis to nekādi nevar uzzināt, ja vien pats darbinieks nav ar mieru viņu informēt.

Jautājums: Kas notiks ar pārrēķinātajām sociālajām iemaksām un to nobīdi laikā, ja iemaksas nesasniedz minimālo apmēru? Piemēram, cilvēks saslimst, ilgstoši slimo vai saslimst bērns, vai reģistrējas kā bezdarbnieks utml. gadījumi. Sākotnēji izmaksu summu aprēķinās no tā, kas redzams pārskatos, bet pēc pārrēķina (apmēram pēc pusgada tas būs redzams) summai jāpieaug. Kā tiks nodrošinātas piemaksas, cik tās būs korektas?

Atbilde: Informāciju par visām darbnespējas lapām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra saņems no Nacionālā veselības dienesta, līdz ar to, aprēķinot minimālās sociālās iemaksas, mēs jau ņemsim vērā to, ka nodokļu maksātājam ir tikusi izsniegta darbnespējas lapa, attiecīgi koriģējot aprēķinus.

Jautājums: Paredzēts, ka “…minimālo obligāto iemaksu objektu nepiemēro proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās darba ņēmējs atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas”. Vai tas nozīmē, ka, ja darbinieks strādā divos uzņēmumos un vienā no tiem paņem bezalgas atvaļinājumu, tad otrs uzņēmums ir tas nelaimīgais, kas piemaksā starpību, jo uz pirmo vairs proporcija neattiecas?

Atbilde: Diskusijas par bezalgas atvaļinājumiem likuma grozījumu tapšanas gaitā bija lielas, un, ja šis punkts ir palicis likuma gala redakcijā, tad tā tas varētu būt.

Likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” Saeimā 27. novembrī pieņemtajā redakcijā, kas stāsies spēkā no 2021. gada 1. janvāra, 20.4 panta 5. daļa ir šāda:

(5) Šajā pantā noteikto minimālo obligāto iemaksu objektu nepiemēro proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās darba ņēmējs atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, bērna kopšanas atvaļinājumā, un par tām kalendāra dienām, kurās darba ņēmējam (bērna tēvam) ir piešķirts atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu, kurās darba ņēmējs atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts darba ņēmējam, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns, kā arī par pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām maksātājam ir izsniegta darbnespējas lapa.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: