0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKā aprēķināms nodoklis ienākumam no ieguldījumu konta

Kā aprēķināms nodoklis ienākumam no ieguldījumu konta

Sagatavots pēc VID informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) aktualizējis metodisko materiālu "Ienākums no ieguldījumu konta", kurā sniedz palīdzību fiziskām personām - Latvijas rezidentiem – piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) gūtajam ienākumam no ieguldījumu konta. Ieguldījumu konts ir atbilstoši līgumam starp ieguldījumu pakalpojumu sniedzēju un fizisko personu— konta īpašnieku — atvērts konts vai, ja katrai valūtai ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs atver atsevišķu kontu, vairāku kontu kopums, kurā esošie naudas līdzekļi un finanšu instrumenti tiek izmantoti darījumu veikšanai. Ieguldījumu kontam var būt piesaistīts viens vai vairāki konta īpašnieka finanšu instrumentu un naudas līdzekļu uzskaites konti vai viens vai vairāki naudas līdzekļu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) aktualizējis metodisko materiālu "Ienākums no ieguldījumu konta", kurā sniedz palīdzību fiziskām personām - Latvijas rezidentiem – piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) gūtajam ienākumam no ieguldījumu konta.

Ieguldījumu konts ir atbilstoši līgumam starp ieguldījumu pakalpojumu sniedzēju un fizisko personu— konta īpašnieku — atvērts konts vai, ja katrai valūtai ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs atver atsevišķu kontu, vairāku kontu kopums, kurā esošie naudas līdzekļi un finanšu instrumenti tiek izmantoti darījumu veikšanai. Ieguldījumu kontam var būt piesaistīts viens vai vairāki konta īpašnieka finanšu instrumentu un naudas līdzekļu uzskaites konti vai viens vai vairāki naudas līdzekļu konti termiņnoguldījumu darījumu norēķiniem.

Ienākumam no ieguldījumu konta piemēro 20 % IIN likmi.

Ienākumu no ieguldījumu konta uzrāda gada ienākuma deklarācijas D11 pielikumā “Taksācijas gadā gūtie ienākumi, kuriem nepiemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu un atvieglojumus”.

Metodiskajā materiālā norādīts, ka  VID par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktajam paziņo:

  • ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs (kredītiestāde), kas nodrošina informācijas sniegšanu par atvērtajiem kontiem saskaņā ar Kontu reģistra likumu (konta īpašnieks sniedz ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam (kredītiestādei) informāciju par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu kontam un tam piesaistītajiem kontiem un ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs (kredītiestāde) sniedz informāciju Konta reģistram);
  • konta īpašnieks, tostarp nerezidents, pats ne vēlāk kā līdz taksācijas gada beigām informē VID par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu kontam, ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs (piemēram, ārvalstu kredītiestāde, Latvijas vai ārvalstu ieguldījumu brokeru sabiedrība) nav subjekts, kas sniedz ziņas iekļaušanai Kontu reģistrā.

Iesniegumu par ieguldījumu konta statusa piešķiršanu kontam, konta īpašnieks VID nosūta elektroniski, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, izvēloties nestrukturēto dokumentu “Informācija Valsts ieņēmumu dienestam” vai “Sarakste ar VID”, pievienojot brīvā formā uzrakstītu iesniegumu, kurā norāda:

  • ieguldījumu konta numurs,
  • iestādes, kurā konts ir atvērts, nosaukums,
  • ieguldījumu konta valūta,
  • konta atvēršanas datums.

Naudas līdzekļi, kas iegūti ieguldījumu konta darījumu izpildes rezultātā, kā arī dividendes, procentu ienākumi un citi naudas līdzekļi, kas tiek saņemti par ieguldījumu kontā un tam piesaistītajos kontos esošajiem finanšu instrumentiem un naudaslīdzekļiem, tiek ieskaitīti ieguldījumu kontā vai tam piesaistītajos kontos.

Par naudas līdzekļu izmaksu no ieguldījumu konta uzskata jebkuru izmaksu no ieguldījumu konta vai tam piesaistītajiem kontiem (tai skaitā maksājumus, pamatojoties uz trešās puses piedziņu, kas vērsta pret konta īpašnieku), ieguldījumu konta atsavināšanu, finanšu instrumentu pārvedumus, kā arī ieguldījumu konta līdzekļu izlietojumu tādu darījumu veikšanai, kas neatbilst uzskaitītajiem darījumiem, izņemot šādas operācijas:

  • 1) naudas līdzekļu pārskaitījumu, kas nepieciešams ieguldījumu konta darījumu izpildei,
  • 2) naudas līdzekļu pārskaitījumu, kas nepieciešams ar ieguldījumu konta darījumiem saistīto komisijas maksu, ar ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu apkalpošanu saistīto komisijas maksu, citu ar ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu ietvaros sniegto pakalpojumu saistīto komisijas maksu, kā arī ar ieguldījumu kontu un tam piesaistītajiem kontiem saistīto līgumsodu, nokavējuma naudas vai procentu samaksai,
  • 3) naudas līdzekļu pārskaitījumu, kas veikts, realizējot kredītiestādes nodrošinājuma tiesības, ja līdzekļi ieguldījumu kontā vai tam piesaistītajos kontos izmantoti kā finanšu nodrošinājums no ieguldījumu konta pakalpojumiem izrietošo konta īpašnieka saistību izpildei,
  • 4) naudas līdzekļu pārskaitījumu finansējuma (izsniegtā kredīta vai aizdevuma) atmaksai un ar to saistīto komisijas maksu un procentu maksājumiem ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam.

Ienākumu no ieguldījumu konta samazina par:

  • 1) dividendēm un procentu ienākumu, kas gūts ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu ietvaros (tie tiek iemaksāti ieguldījumu kontā un piesaistītajos kontos), ja no minētajām dividendēm un procentu ienākuma jau ir ieturēts IIN, piemērojot nodokļa likmi 20% apmērā, un dividendēm, kas nav apliekamas ar IIN. Ja IIN no minētajām dividendēm un procentu ienākuma ir ieturēts nepilnā apmērā, minēto dividenžu un procentu ienākumu, kas gūts ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu ietvaros, samazina proporcionāli attiecībai starp piemēroto ieturētā nodokļa likmi un IIN likmi 20% apmērā;
  • 2) ienākumiem no Latvijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts un pašvaldību vērtspapīriem.

IIN no dividendēm un procentu ienākuma

No dividendēm, ja tās apliekamas ar IIN, un procentu ienākumiem Latvijā izmaksas brīdī ir ieturams IIN, arī tad, ja šos ienākumus izmaksā ieguldījumu kontā.

Ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja rīcībā ir informācija par IIN ieturēšanu pilnā apmērā no saņemtajiem dividenžu vai procentu pārskaitījumiem, tāpat, ja dividendes nav apliekamas ar IIN,  ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam nav jāaprēķina IIN.

Ja IIN no dividendēm un procentu ienākuma ir ieturēts nepilnā apmērā, dividenžu un procentu ienākumu, kas gūts ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu ietvaros, samazina proporcionāli attiecībai starp piemēroto ieturētā nodokļa likmi un IIN likmi 20% apmērā.

Ja dividendes vai procentu ienākumi tiek izmaksāti ieguldījumu kontā, ienākuma izmaksātajam izmaksas brīdī, kredītiestādei vai emitentam, ir jāietur IIN.

Savukārt ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam, saņemot dividenžu vai procentu pārskaitījumu uz klienta ieguldījumu kontu no cita ienākumu izmaksātāja, papildus nav jāaprēķina IIN.

Fiziskai personai - konta īpašniekam - ieguldījumu kontā saņemtās dividendes vai procentu ienākumi nav atsevišķi jādeklarē tā gada ienākumu deklarācijā, kad tās saņemtas, ieguldījumu kontā saņemtās dividendes vai procentu ienākumi ir ienākums no ieguldījumu konta, un to fiziskā persona deklarē ienākuma no ieguldījumu konta ietvaros.

Ienākumu no ieguldījumu konta nosaka kā no ieguldījumu konta izmaksātās naudas summas pārsniegumu pār ieguldījumu kontā iemaksāto naudas summu, kurš samazināts par dividendēm un procentu ienākumu, kas gūts ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu ietvaros (tie tiek iemaksāti ieguldījumu kontā un piesaistītajos kontos), ja no minētajām dividendēm un procentu ienākuma jau ir ieturēts IIN, piemērojot likmi 20% apmērā.

Ja IIN no minētajām dividendēm un procentu ienākuma ir ieturēts nepilnā apmērā, minēto dividenžu un procentu ienākumu, kas gūts ieguldījumu konta un tam piesaistīto kontu ietvaros, samazina proporcionāli attiecībai starp piemēroto ieturētā IIN likmi un IIN likmi 20% apmērā.

IIN samaksas kārtība

Ienākumam no ieguldījumu konta nepiemēro gada neapliekamo minimumu, nodokļa atvieglojumus (par apgādībā esošu personu, par invaliditāti un citus) un attaisnotos izdevumus (piemēram, par ārstniecību, izglītību un citus).

Fiziskā persona veic IIN samaksu par gūto ienākumu no ieguldījumu konta, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju un pievienojot tai ieguldījumu pakalpojuma sniedzēja sagatavoto ieguldījumu konta izrakstu.

Ieguldījumu konta izraksts atspoguļo ieguldījumu kontā veiktās naudas iemaksas (tai skaitā iemaksas, kas saistītas ar vērstpapīru notikumiem) un no ieguldījumu konta veiktās naudas izmaksas.

Konta izrakstā apkopota informācija par gada laikā ieguldījumu kontā izdarītajām iemaksām un no tā izdarītajām izmaksām, kā arī, ja ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam ir pieejama tāda informācija, apkopotas ziņas par naudas līdzekļiem, kas iegūti ieguldījumu konta darījumu izpildes rezultātā, un par nodokļiem, kas ieturēti no šiem naudas līdzekļiem.

Gada ienākumu deklarācija iesniedzama VID nākamajā gadā no 1. marta  līdz 1. jūnijam. Ja kopējie gada ienākumi ir lielāki par 78 100 eiro, deklarāciju iesniedz no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.

Aprēķināto nodokļa summu iemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz gada ienākuma deklarācijas iesniegšanas (1. jūnija vai 1. jūlija) sekojošā mēneša 23. datumam.

Lasiet arī: