0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKā atšķirt PVN trīsstūrveida darījumu no PVN ķēžu darījuma?

Kā atšķirt PVN trīsstūrveida darījumu no PVN ķēžu darījuma?

Analizējot Pievienotās vērtības nodokļa likuma 16. pantu attiecībā uz preču iegādēm Eiropas Savienības (ES) teritorijā, ir svarīgi ņemt vērā 3. un 4. punktu, lai nodalītu trīsstūrveida un ķēžu darījumus. Kā piemēru var izmantot darījumu, kurā ir iesaistīti trīs uzņēmumi, katrs reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs savā ES dalībvalstī, kad viens ir pārdevējs, viens starpnieks un viens gala pircējs. Ja visi uzņēmumi savā starpā ir vienojušies, ka prece tiks piegādāta no pārdevēja dalībvalsts uz gala pircēja dalībvalsti, tas uzskatāms par trīsstūrveida darījumu un starpnieks PVN deklarācijā nedeklarē preču iegādi ES teritorijā, tikai piegādi gala klientam PVN deklarācijas 482. rindā un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Analizējot Pievienotās vērtības nodokļa likuma 16. pantu attiecībā uz preču iegādēm Eiropas Savienības (ES) teritorijā, ir svarīgi ņemt vērā 3. un 4. punktu, lai nodalītu trīsstūrveida un ķēžu darījumus. Kā piemēru var izmantot darījumu, kurā ir iesaistīti trīs uzņēmumi, katrs reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs savā ES dalībvalstī, kad viens ir pārdevējs, viens starpnieks un viens gala pircējs. Ja visi uzņēmumi savā starpā ir vienojušies, ka prece tiks piegādāta no pārdevēja dalībvalsts uz gala pircēja dalībvalsti, tas uzskatāms par trīsstūrveida darījumu un starpnieks PVN deklarācijā nedeklarē preču iegādi ES teritorijā, tikai piegādi gala klientam PVN deklarācijas 482. rindā un PVN2 ar kodu “S”, kā tas noteikts PVN likuma 16. panta 4. daļā.

Ja uzņēmumi savā starpā nav vienojušies un pārdevējs nav informēts par gala pircēju (vai tas ir PVN maksātājs gala piegādes valstī), starpniekam jādeklarē preču iegāde PVN deklarācijā un pēc tam preču piegāde gala klientam pēc PVN likuma 16. panta 3. daļas noteikumiem, un šo darījumu uzskata par ķēžu darījumu.

Jāatgādina, ka šī nianse nav aprakstīta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izstrādātajā PVN metodikā, vienīgā atsauce uz šādu kārtību ir noteikta 04.02.2014. VID metodiskajā materiāla “Par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu preču piegādēm iekšzemē, preču iegādei Eiropas Savienības teritorijā, īpašajiem pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas režīmiem, preču importam un jaunu transportlīdzekļu iegādei Eiropas Savienības teritorijā” 13. piemērā, kur noteikts trīspusējs darījums – Latvijas uzņēmums pērk no Polijas, bet piegādā uzreiz Lietuvas uzņēmumam (visi iesaistītie ir reģistrēti PVN maksātāji) ar piebildi: “Par šādu darījuma veikšanas kārtību ir vienojušās visas darījumā iesaistītās puses (..) Tāpēc Latvijas uzņēmumam kā starpniekam savā PVN deklarācijā nav jānorāda preču iegāde ES teritorijā no Polijā reģistrēta nodokļa maksātāja.”

Tāpat nekur PVN tiesību aktos nav precizēts, kas šīs situācijas izpratnē ir uzskatāms par vienošanos, jo vienošanās var būt mutiska un vēlāk grūti pierādāma VID.

Vairāk par PVN piemērošanu pārrobežu darījumos var lasīt žurnālā BILANCE publicētajā OSKARA JĒKABSONA sagatavotajā rakstu sērijā Nr. 435/436 un Nr. 437. Raksts satur uzskatāmas shēmas un skaidrojumus.

 

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: