0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAKā darba devējam jāmaksā donoriem?

Kā darba devējam jāmaksā donoriem?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbinieks pieprasa darba devējam apmaksu par laiku, kuru viņš pavadījis, nododot asins. Cik daudz viņam būtu jāmaksā? Atbilde Laiks, ko darbinieks pavada ārstniecības iestādē, nododot asinis vai asins komponentus, Darba likuma 74. panta 1. daļā tiek uzskatīts par attaisnoto prombūtni, kuras apmaksa ir darba devēja pienākums. Vienīgais noteikums darbiniekam: iepriekš par to ir jāvienojas ar darba devēju. Vēršu uzmanību uz to, ka likumā ir teikts, ka jāapmaksā "laiks", nevis darba diena. Tātad tās būs dažas stundas. Papildus tam 74. panta 6. daļā formulētas darbinieka tiesības pēc asins vai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Darbinieks pieprasa darba devējam apmaksu par laiku, kuru viņš pavadījis, nododot asins. Cik daudz viņam būtu jāmaksā?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, žurnāla Bilance redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Laiks, ko darbinieks pavada ārstniecības iestādē, nododot asinis vai asins komponentus, Darba likuma 74. panta 1. daļā tiek uzskatīts par attaisnoto prombūtni, kuras apmaksa ir darba devēja pienākums. Vienīgais noteikums darbiniekam: iepriekš par to ir jāvienojas ar darba devēju. Vēršu uzmanību uz to, ka likumā ir teikts, ka jāapmaksā "laiks", nevis darba diena. Tātad tās būs dažas stundas.

Papildus tam 74. panta 6. daļā formulētas darbinieka tiesības pēc asins vai asins komponentu nodošanas ārstniecības iestādē uz atpūtas dienu. Sakarā ar to, ka asins komponentu nodošana var būt veikta biežāk par asins nodošanu, darbiniekam var uzkrāties pietiekami daudz atpūtas dienu. Lai saskaņotu darba devēja un darbinieka savstarpējās intereses, likumdevējs ierobežojis darba devēja pienākumu atpūtas dienu piešķiršanas skaitam un izmantošanas laikam — jāapmaksā ne vairāk kā piecas šādas dienas kalendāra gada laikā. Darba līgumā vai darba koplīgumā darba devējs var noteikt lielāku apmaksāto atpūtas dienu skaitu.

Arī šajā gadījumā jāievēro noteikums: atpūtas dienu var piešķirt uzreiz vai citā laikā, ievērojot abpusējās intereses, bet ne vēlāk kā viena gada laikā pēc asins vai asins komponentu nodošanas.

Stundas, kad darbinieks atradies ārstniecības iestādē, un atpūtas dienas, ko piešķir darba devējs, ir jāapmaksā šādi: 

  • ja darbiniekam ir noteikta laika alga, viņam jāizmaksā noteiktā darba samaksa;
  • ja darbiniekam ir noteikta akorda alga, viņam jāizmaksā vidējā izpeļņa.

Ar vidējo izpeļņu — viss ir skaidrs. Bet ar darba samaksu mazliet sarežģītāk. Ja darbiniekam noteikta mēnešalga, tad par atpūtas dienu darba samaksa būtu nosakāma proporcionāli darba dienu skaitam mēnesī. Tomēr jāņem vērā, ka mēnešalgas saņēmējiem katrā mēnesī darba dienas "cena" ir atšķirīga. Likumā nav atrunāts, kura mēneša dienas cena jāpiemēro: kad asinis tika nodotas vai kad atlīdzība tiks izmaksāta. Ja darbiniekam noteikta stundas likme (arī laika alga), tad atpūtas dienas apmaksu nosaka, līgumā noteiktās darba stundas reizinot ar stundas likmi. Domājams, ka darbiniekam saglabājamas arī konstantas piemaksas (kas nav atkarīgas no konkrēti veiktā darba, bet minētas darba līgumā). 

Darbinieka — donora un darba devēja savstarpējās attiecības jānoregulē uzņēmuma kārtības noteikumos.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada jūlija (463.) numurā