0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKā grāmatvedim izvairīties no VID nodokļu kontroles pasākumiem?

Kā grāmatvedim izvairīties no VID nodokļu kontroles pasākumiem?

Ikars Kubliņš, Plz.lv redaktors

Nodokļu kontroles pasākumi skar tikai 5% no PVN reģistrā esošajiem nodokļu maksātājiem, līdz ar to, ievērojot noteiktus "uzvedības pamatprincipus", komersantam ir iespējams pavisam droši izvairīties no audita, tematiskajām pārbaudēm un citiem kontroles pasākumiem. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine uzsver trīs galvenos noteikumus, kas jāievēro, lai uzņēmuma grāmatvedim nebūtu jāgaida ciemos VID nodokļu inspektori. "Jūs pavisam noteikti nebūsit mūsu klients, ja nepieļausit nodokļu nenomaksas riskus, nesadarbosities ar riskantiem darījumu partneriem un nemaksāsit aplokšņu algas," skaidro Ādmine. Vērtējot, vai uzņēmumā nepastāv nodokļu nenomaksas vai aplokšņu algu riski, VID ņem vērā datus par darbiniekiem aprēķināto vidējo darba algu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Nodokļu kontroles pasākumi skar tikai 5% no PVN reģistrā esošajiem nodokļu maksātājiem, līdz ar to, ievērojot noteiktus "uzvedības pamatprincipus", komersantam ir iespējams pavisam droši izvairīties no audita, tematiskajām pārbaudēm un citiem kontroles pasākumiem.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine uzsver trīs galvenos noteikumus, kas jāievēro, lai uzņēmuma grāmatvedim nebūtu jāgaida ciemos VID nodokļu inspektori. "Jūs pavisam noteikti nebūsit mūsu klients, ja nepieļausit nodokļu nenomaksas riskus, nesadarbosities ar riskantiem darījumu partneriem un nemaksāsit aplokšņu algas," skaidro Ādmine.

Vērtējot, vai uzņēmumā nepastāv nodokļu nenomaksas vai aplokšņu algu riski, VID ņem vērā datus par darbiniekiem aprēķināto vidējo darba algu mēnesī, kā arī samaksāto nodokļu apjomu uz vienu apgrozījuma eiro. Ja šie rādītāji ir aizdomīgi zemi, VID Nodokļu pārvalde vispirms veic preventīvos pasākumus, un, ja tie nesniedz rezultātu, tiek iesaistīta nodokļu kontrole.

Savukārt, redzot, ka uzņēmums iesaistījies sadarbībā ar riskantiem darījumu partneriem, VID vispirms nosūta vēstuli pašam uzņēmumam, brīdinot par sadarbības partneru reputāciju un aicinot izvērtēt sadarbības nepieciešamību. Ja pirmajā reizē nodokļu maksātājs nereaģē (vai, piemēram, vienu šaubīgu darījumu partneri nomaina ar citu, tikpat aizdomīgu), VID tam nosūtot otru vēstuli ar līdzīgu informāciju. Ja nelīdz arī tas, tad, gadījumā, ja uzņēmums ienes tautsaimniecībā nozīmīgus ieņēmumus, VID aicina tā vadītājus un atbildīgās amatpersonas (parasti - ne grāmatvežus, lai gan vadītāji, protams, var izvēlēties ņemt līdzi jebkuru darbinieku) uz klātienes sarunu. Ir gadījumi, kad šāda pieeja nostrādājot - uzņēmums tiešām pārtrauc sadarbību ar dažādiem riskantiem starpniekiem, preces ražošanai turpmāk iegādājas Eiropas valstīs un budžetā samaksātie nodokļi būtiski pieaug. Citos gadījumos gan viss nebeidzas tik pozitīvi - ja uzņēmums brīdinājumus neņem vērā, tad tam veic auditu un nodokļu uzrēķinu, bet uzņēmums uzsāk maksātnespējas procesu.

Lasiet arī:

Kā norit VID tematiskās pārbaudes un ar ko tās var beigties? Kā VID izvēlas uzņēmumus, kuros veikt auditu un citus kontroles pasākumus? Kā novērtēt darījuma partnera uzticamību?