0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIKā jāmaksā minimālās sociālās iemaksas, ja darba ņēmējs vienlaikus ir arī pašnodarbinātais?

Kā jāmaksā minimālās sociālās iemaksas, ja darba ņēmējs vienlaikus ir arī pašnodarbinātais?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Pašnodarbināto un darba devēju vidū nereti raisās neskaidrības par situāciju saistībā ar minimālajām obligātajām sociālās apdrošināšanas iemaksām gadījumā, ja pašnodarbinātais vienlaikus ir arī darba ņēmējs. Kam tādā situācijā jāsedz sociālo iemaksu trūkstošā daļa, ja iemaksu objekts nesasniedz 1500 eiro ceturksnī? Kā norāda Valsts ieņēmumu dienesta un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāvji, gadījumā, ja pašnodarbinātais vienlaikus ir arī darba ņēmējs, un, ja tā kopējais sociālo iemaksu apmērs nesasniedz obligāto minimumu, trūkstošo daļu sedz darba devējs. "Ja darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, deklarētais (summētais) obligāto iemaksu objekts ceturksnī…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: 401(K) 2013 on Visual hunt / CC BY-SA

Pašnodarbināto un darba devēju vidū nereti raisās neskaidrības par situāciju saistībā ar minimālajām obligātajām sociālās apdrošināšanas iemaksām gadījumā, ja pašnodarbinātais vienlaikus ir arī darba ņēmējs. Kam tādā situācijā jāsedz sociālo iemaksu trūkstošā daļa, ja iemaksu objekts nesasniedz 1500 eiro ceturksnī?

Kā norāda Valsts ieņēmumu dienesta un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāvji, gadījumā, ja pašnodarbinātais vienlaikus ir arī darba ņēmējs, un, ja tā kopējais sociālo iemaksu apmērs nesasniedz obligāto minimumu, trūkstošo daļu sedz darba devējs.

"Ja darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, deklarētais (summētais) obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par 1500 eiro, obligātās iemaksas no starpības starp 1500 eiro un deklarēto obligāto iemaksu objektu no saviem līdzekļiem veic darba devējs," skaidro VID.

Tomēr tas nenozīmē, kā daļa cilvēku to mēdz pārprast, ka pašnodarbinātajam sociālās iemaksas pašam vispār nebūtu jāmaksā un par visām tā sociālajām iemaksām atbildīgs tikai darba devējs. Kā norāda VID: "Ja persona vienlaikus saņem vairākus dažādu veidu ienākumus un atbilst gan pašnodarbinātā, gan darba ņēmēja statusam, obligātās iemaksas tas veic no abos statusos gūtajiem ienākumiem atbilstoši katram statusam noteiktajai likmei un kārtībai."

Citiem vārdiem - ja cilvēks pelna gan kā pašnodarbinātais, gan kā darba ņēmējs, tad viņš arī maksā sociālās iemaksas par sevi gan kā pašnodarbinātais, gan arī sociālās iemaksas par viņu tiek maksātas kā par darba ņēmēju, un tikai gadījumā, ja šo abu sociālo iemaksu summa nesasniedz minimālo obligāto iemaksu apmēru, trūkstošo daļu piemaksās darba devējs.

Kā zināms, ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī nepārsniedz 500 eiro - tam jāveic sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% (šobrīd) vai 10% (no 1. jūlija) apmērā no ienākumiem, savukārt, ja ienākumi mēnesī pārsniedz 500 eiro - jāveic obligātas iemaksas 31,07% apmērā vismaz no 500 eiro un sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5%(10%) apmērā no starpības starp faktiskajiem ienākumiem un 500 eiro (vai cita izvēlētā objekta, no kā veiktas obligātās iemaksas pēc likmes 31,07%).

Regulējums par minimālajām obligātajām sociālajām iemaksām stāsies spēkā no 2021. gada 1. jūlija.