0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKā no 1. jūlija veiksim sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas

Kā no 1. jūlija veiksim sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas

Inese Helmane

Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas stājās spēkā 1. janvārī, paredz, ka valsts obligātajā sociālajā apdrošināšanā no šā gada 1. jūlija tiek ieviesta minimālo iemaksu prasība.  Par to, kā maksājamas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras(VSAA) tiešsaistes seminārā skaidroja VID Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas galvenā nodokļu inspektore Ināra Kopase un VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Anita Jakseboga. Jaunas likmes no 2021. gada 1. janvāra I. Kopase akcentēja, ka no 1. janvāra VSAOI likme darbiniekiem, kas ir apdrošināti visiem apdrošināšanas veidiem, ir…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā no 1. jūlija veiksim sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas
Ilustrācija: Arvis Villa

Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas stājās spēkā 1. janvārī, paredz, ka valsts obligātajā sociālajā apdrošināšanā no šā gada 1. jūlija tiek ieviesta minimālo iemaksu prasība. 

Par to, kā maksājamas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras(VSAA) tiešsaistes seminārā skaidroja VID Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas galvenā nodokļu inspektore Ināra Kopase un VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Anita Jakseboga.

Jaunas likmes no 2021. gada 1. janvāra

I. Kopase akcentēja, ka no 1. janvāra VSAOI likme darbiniekiem, kas ir apdrošināti visiem apdrošināšanas veidiem, ir samazināta par vienu procentpunktu un sasniedz 34,09%. Darba devēja daļa ir 23,59%, bet darba ņēmēja daļa — 10,50%.

Savukārt darbiniekiem, kas ir pensijas vecumā, VSAOI likme ir samazinājusies no 30,87% līdz 30,02%. Darba devējiem tā ir 20,77% un darba ņēmējiem — 9,25%.

Jaunas, samazinātas VSAOI vispārējās likmes noteiktas arī pašnodarbinātajiem — no 32,15% līdz 31,07%. Savukārt, ja pašnodarbinātais ir pensijas vecumā, likme no 30,34% sarukusi līdz 29,36%.

No 1. jūlija pašnodarbinātajam, kura ienākumi nesasniedz valstī noteikto minimālo algu, līdzšinējo 5% vietā pensiju apdrošināšanai būs jāmaksā 10%.

Jāņem vērā, ka valstī noteiktā minimālā mēneša alga no 2021. gada 1. janvāra ir palielināta no 430 eiro līdz 500 eiro (tā tiek piemērota kā kritērijs VSAOI veikšanā).

Kā iemaksas veiks pašnodarbinātie

No 1. janvāra līdz 30. jūnijam pašnodarbinātajiem īpašas izmaiņas VSAOI veikšanas kārtībā nav gaidāmas.

Pašreizējā maksājumu kārtība paredz: ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru (500 eiro un vairāk), ir jāveic 31,07% iemaksas vismaz no 500 eiro vai no izvēlētā iemaksu objekta, kas nav mazāks par 500 eiro, un 5% pensiju apdrošināšanai no summas virs 500 eiro.

Savukārt, ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, līdz 30. jūnijam obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai būs 5%.

Atšķirīga kārtība ir laika posmā no 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim. Ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī no 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim sasniegs minimālās algas apmēru (500 eiro un vairāk), būs jāmaksā 31,07% VSAOI likme vismaz no 500 eiro vai no izvēlētā lielāka VSAOI objekta, kā arī vismaz 10% no starpības starp faktiskajiem ienākumiem un 500 eiro (vai cita izvēlētā VSAOI objekta, no kā veiktas VSAOI pēc likmes 31,07%).

Savukārt, ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī no 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim nesasniegs minimālās algas apmēru (mazāk par 500 eiro), obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai būs 10% no faktiskajiem ienākumiem.

Kā iemaksas veiks lauksaimnieki

Likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" ir grozītas normas, kas noteica kārtību, kā pašnodarbinātie, kas gūst ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas, maksā VSAOI pensiju apdrošināšanai.

No 1. jūlija pašnodarbinātajiem no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma VSAOI pensiju apdrošināšanai par gadu (5% apmērā) vairs nav jāveic līdz nākamā gada 15. aprīlim. Tādējādi no 2021. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma nav jāveic iemaksas pensiju apdrošināšanai, kas bija 5%.

Savukārt no 1. jūlija pašnodarbinātajiem, kas gūst ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas, būs jāmaksā 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai tāpat kā visiem pārējiem pašnodarbinātajiem — katru ceturksni.

Minimālās obligātās iemaksas no 1. jūlija

Likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" paredzēts, ka no 2021. gada 1. jūlija būs jāveic minimālās obligātās iemaksas. Tās ir obligāts maksājums, ko par katru sociāli apdrošināmu personu veic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Grozījumi paredz atšķirības, kā tās veiks darba devēji un pašnodarbinātie.

Minimālo iemaksu objekts ir 1500 eiro ceturksnī jeb trīs minimālās algas (500 eiro mēnesī).

Minimālo iemaksu kārtība darba devējiem

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) trīs mēnešus pēc ceturkšņa beigām aprēķinās minimālās VSAOI, kas darba devējam un pašnodarbinātajam būs jāpiemaksā līdz minimālajam VSAOI objektam.

VSAA informāciju par summām, kas darba devējam un pašnodarbinātajam ir jāpiemaksā, sniegs VID līdz trešā mēneša 20. datumam.

VID vienas darba dienas laikā Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS) paziņos darba devējam par aprēķinātām minimālajām iemaksām. 

Ja persona ir darba ņēmēja pie vairākiem darba devējiem un pašnodarbinātā, visi viņas ienākumi un aprēķinātais VSAOI objekts tiks saskaitīti kopā un ņemti vērā, aprēķinot minimālās VSAOI.

Ja persona ir darba ņēmēja un vienlaikus pašnodarbinātā, VSAOI būs jāpiemaksā tikai darba devējam.

Konkrēti datumi

Pirmo informāciju no VSAA par minimālajām iemaksām VID saņems līdz 2021. gada 20. decembrim — par šī gada trešo ceturksni. Savukārt VID vienas darba dienas laikā darba devējam nosūtīs informāciju par aprēķinātajām iemaksām EDS.

Pēc tam triju mēnešu laikā līdz trešā mēneša 23. datumam, t.i., līdz 2022. gada 23. martam, darba devējam būs jāveic maksājums vienotajā nodokļu kontā.

Secīgi tāpat VSAA aprēķinās minimālo iemaksu maksājumus par šī gada 4. ceturksni — līdz 20. martam un par to lielumu paziņos VID. Pēc tam VID to paziņos darba devējam, un darba devējam būs jāveic maksājums no saviem līdzekļiem līdz 23. jūnijam.

VSAA pārrēķinu veiks arī par gadu. Aģentūra līdz 20. martam pārrēķinās iemaksas par visu gadu un informēs VID par darba devēja un pašnodarbinātā pārmaksātajām minimālajām VSAOI. 

Par 2021. gadu VSAA rēķinās minimālās iemaksas tikai par pusgadu, t.i., 500 eiro ◊ 6, jo normatīvs būs bijis spēkā tikai sešus mēnešus.

Pārmaksātās sociālās iemaksas darba devējs varēs saņemt atpakaļ uz iesnieguma pamata vai tās tiks izmantotas vienotajā nodokļu kontā nākamajiem nodokļu maksājumiem.

Tātad par minimālajām iemaksām tiks nosūtīti paziņojumi gan par ceturkšņiem, gan kopumā par gadu, un darba devējam maksājumus vajadzēs veikt par katru ceturksni.

Minimālās iemaksas pašnodarbinātajiem

Ja pašnodarbinātais, kurš nav vienlaikus darba ņēmējs, prognozē, ka ienākums no saimnieciskās darbības nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, viņam jāiesniedz EDS iesniegums par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem:

  • līdz 2021. gada 15. jūlijam — par 3. ceturksni;
  • līdz 2021. gada 15. oktobrim — par 4. ceturksni.

Ja pašnodarbinātais nav iesniedzis iesniegumu, tad VSAA aprēķinās minimālās iemaksas.

Savukārt, ja pašnodarbinātais ir iesniedzis iesniegumu — prognozi par ienākumiem, ka tie nepārsniegs 1500 eiro ceturksnī, tad minimālās iemaksas VSAA nerēķinās un pašnodarbinātajam būs jāveic iemaksas no faktiskā ienākuma.

Tātad, ja iesniegums nav iesniegts un pašnodarbinātā deklarētais saimnieciskās darbības ienākums ir mazāks par 1500 eiro ceturksnī, VSAA aprēķinās minimālās iemaksas 10% apmērā valsts pensiju apdrošināšanai, kas pašnodarbinātajam, tajā skaitā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam un autoratlīdzības saņēmējam, ir jāveic, lai obligātās iemaksas būtu veiktas vismaz minimālajā apmērā, t.i., no 500 eiro mēnesī jeb ceturksnī 1500 eiro.

Trīs mēnešu laikā pēc ceturkšņa beigām VSAA aprēķinās minimālās iemaksas pašnodarbinātājiem par trešo ceturksni un līdz 20. decembrim par to paziņos VID. Savukārt VID vienas darba dienas laikā informāciju par aprēķinātajām iemaksām nosūtīs pašnodarbinātajiem, kuriem būs tiesības samaksāt par ceturksni aprēķinātās minimālās iemaksas trīs mēnešu laikā.

Savukārt, aprēķinot minimālās iemaksas par gadu, līdz 23. martam pašnodarbinātais saņems paziņojumu par gada aprēķinātajām minimālajām iemaksām, un tās būs pienākums samaksāt.

Tātad gada laikā pašnodarbinātais var izvēlēties, vai veikt vai neveikt minimālo iemaksu avansa aprēķinu gada laikā. Savukārt pēc gada aprēķina maksājumi jāveic obligāti, un maksājumu termiņš ir trīs mēnešu laikā pēc paziņojuma saņemšanas, un tas būs 2022. gada 23. jūnijs.

Vienotais nodokļu konts

Sākot ar 2021. gada 1. janvāri, darba devējs līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 17. datumam iesniedz EDS ziņojumu. Darba devējs obligātās iemaksas iemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 23. datumam.

Savukārt pašnodarbinātais un darba ņēmēji pie darba devēja ārvalstnieka līdz ceturksnim sekojošā mēneša 17. datumam iesniedz EDS ziņojumu. Obligātās iemaksas veic vienotajā nodokļu kontā līdz ceturksnim sekojošā mēneša 23. datumam.

Izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem

VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Anita Jakseboga atgādināja, ka 2021. gada 30. jūnijā visi mikrouzņēmuma (MU) darbinieki zaudē MU darbinieka statusu un kļūst par darba ņēmējiem, par kuriem VSAOI maksā vispārējā kārtībā, un iesniedz darba devēja ziņojumu.
Lai dokumenti grāmatvedībā būtu kārtībā, MU ir jāiesniedz VID ziņas, ka darbinieki 2021. gada 30. jūnijā zaudē MU darbinieka statusu un no 2021. gada 1. jūlija iegūst "parasta" darba ņēmēja statusu.

Turpmāk tikai MU īpašnieks par sevi var turpināt maksāt MU nodokli un iesniegt MU nodokļa deklarāciju, kurā jānorāda ceturkšņa apgrozījums pa mēnešiem.

MU īpašniekiem VSAOI objekts tiks aprēķināts proporcionāli viņu ienākumam vai apgrozījumam. Ja VSAOI objekts ceturksnī būs mazāks par minimālo algu un VID nebūs iesniegts apliecinājums, ka ienākumi nesasniegs mēnesī minimālo algu, VSAA aprēķinās minimālās VSAOI, kas viņiem jāpiemaksā pensiju apdrošināšanai.

Turpinājums lasāms šeit.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada aprīļa (472.) numurā.