0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKā norit VID tematiskās pārbaudes un ar ko tās var beigties?

Kā norit VID tematiskās pārbaudes un ar ko tās var beigties?

Viens no nodokļu kontroles pasākumiem ir tematiskās pārbaudes. Tematiskās pārbaudes tiek veiktas, lai pārbaudītu konkrētus uzņēmuma darījumus vai normatīvo aktu ievērošanu kopumā. "Faktiski tās ir operatīvas pārbaudes, kuras mēs veicam tad, ka redzam, ka audits pagaidām vēl nav nepieciešams," skaidro Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine. Tematiskajām pārbaudēm uzņēmumi tiek atlasīti, pamatojoties uz VID informācijas sistēmā konstatētajiem riskiem, turklāt tās nereti tiek veiktas kampaņveidīgi (pa konkrētām nozarēm). Tematiskajās pārbaudēs tiek caurskatīti uzņēmuma grāmatvedības organizācijas un uzskaites dokumenti, notiek salīdzināšana ar darījumu dalībnieku grāmatvedības informāciju. Ja pastāv aizdomas par aplokšņu algām,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: pexels.com

Viens no nodokļu kontroles pasākumiem ir tematiskās pārbaudes. Tematiskās pārbaudes tiek veiktas, lai pārbaudītu konkrētus uzņēmuma darījumus vai normatīvo aktu ievērošanu kopumā. "Faktiski tās ir operatīvas pārbaudes, kuras mēs veicam tad, ka redzam, ka audits pagaidām vēl nav nepieciešams," skaidro Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine. Tematiskajām pārbaudēm uzņēmumi tiek atlasīti, pamatojoties uz VID informācijas sistēmā konstatētajiem riskiem, turklāt tās nereti tiek veiktas kampaņveidīgi (pa konkrētām nozarēm).

Tematiskajās pārbaudēs tiek caurskatīti uzņēmuma grāmatvedības organizācijas un uzskaites dokumenti, notiek salīdzināšana ar darījumu dalībnieku grāmatvedības informāciju. Ja pastāv aizdomas par aplokšņu algām, tiek pārbaudīti darba līgumi, darba laika uzskaite. Tāpat tematiskajā pārbaudē (tirdzniecības uzņēmumos) VID var pievērsties kases aparāta lietošanas prasību ievērošanas kontrolei, preču izcelsmei un tās legalitātei, utt.

Kā informē Sandra Kārkliņa-Ādmine, VID darbinieki, jau uzsākot tematisko pārbaudi, parasti informē uzņēmumu par tajā saskatītajiem riskiem (protams, ja vien pārbaude nenotiek pie kāda, kuru tur aizdomās par apzinātu krāpšanu). "Mēs vēlamies, lai uzņēmējs saprot, kāpēc mēs pie viņa esam atnākuši, ko mēs vēlamies pārbaudīt. Savukārt pēc pārbaudes noslēguma mēs vēlamies informēt uzņēmēju par to, ko pārbaudē esam ieraudzījuši, kur, mūsuprāt, ir neatbilstības, un kādi būtu iespējamie risinājumi, lai tās labotu," saka Sandra Kārkliņa-Ādmine.

"Tematiskā pārbaude noslēdzas 30 dienu laikā no tās uzsākšanas dienas. Pārbaudes rezultātā mēs varam lūgt nodokļu maksātāju, norādot uz konkrētiem riskiem, labot iesniegtās nodokļu deklarācijas," informē Sandra Kārkliņa-Ādmine.

Tematiskās pārbaudes laikā uzņēmējs ir tiesīgs arī pats pieņemt lēmumu par deklarācijas labošanu (iespējams labot vai precizēt deklarācijas 3 gadu laikā pēc maksāšanas termiņa), kā arī iesniegt VID iesniegumu par nodokļu samaksas pārskatīšanu. Tomēr tad, ja uzņēmējs nelabo deklarācijas un vispār neizrāda nekādu gatavību laboties, tematiskā pārbaude varot noslēgties arī ar skarbākām sekām - nodokļu audita uzsākšanu, administratīvā pārkāpuma protokola sastādīšanu, nodokļu apmēra precizēšanu, soda naudas noteikšanu un pat saimnieciskās darbības apturēšanas procesa uzsākšanu (t.sk. izslēgšanu no VID PVN maksātāju reģistra).

Par nodokļu kontroles pasākumiem VID pārstāvji informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētajā seminārā "Kā izvairīties no VID audita?".

Lasiet arī:

Kā grāmatvedim izvairīties no VID nodokļu kontroles pasākumiem?

Kā VID izvēlas uzņēmumus, kuros veikt auditu un citus kontroles pasākumus?

Kādi bijuši VID veikto datu atbilstības un tematisko pārbaužu rezultāti?

VID nodokļu auditos ieviesis reālā laika pārbaudes principu