0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAKā noskaidrot patieso labuma guvēju ārzemju uzņēmumam?

Kā noskaidrot patieso labuma guvēju ārzemju uzņēmumam?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Foto: Visual Content on Visualhunt / CC BY

Jautājums: Kā noskaidrot/pārbaudīt patieso labuma guvēju ārvalsts uzņēmumam?

Jeļena Marjasova, Mg.oec., SIA RS ONE Consulting valdes locekle
Jeļena Marjasova,
Mg.oec.,
SIA RS ONE Consulting valdes locekle
Foto: Aivars Siliņš

Atbild Mg. oecJeļena MarjasovaRS ONE Consulting valdes locekle, Finanšu nozares asociācijas sertificēta speciāliste:

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likums nosaka, ka, lai pārbaudītu patiesos labuma guvējus (vai citas personas), ir jāizmanto uzticams un neatkarīgs avots. Par šādiem avotiem tiek uzskatīti attiecīgo valstu reģistri (mūsu Uzņēmumu reģistra analogi). Eiropas Savienības valstu reģistros to ir vienkāršāk izdarīt. Piemēram, Igaunijas uzņēmumu reģistrā informāciju par patieso labuma guvēju var saņemt uzreiz un attālināti – pagaidām gan vēl par to ir jāmaksā, taču maksa ir ļoti simboliska – viens eiro. Tāpat plānots, ka no 2021. gada darbosies ES apvienotā datu bāze, kurā būs pieejama informācija no visu dalībvalstu reģistriem. Ja runājam par citām jurisdikcijām, jāņem vērā, ka likums paredz iespēju noskaidrot informāciju par patiesajiem labuma guvējiem arī patstāvīgi. Likums nedefinē, tieši kādā veidā likuma subjekts noskaidro patieso labuma guvēju ārzemju uzņēmumam, bet var pieņemt, ka šajā gadījumā jāgriežas attiecīgās valsts uzņēmumu reģistrā. Ja nav iespējams to izdarīt attālināti automātiski, var nosūtīt rakstisku iesniegumu. Papildus uzņēmumu reģistros iegūtajai informācijai, likuma subjekts noskaidro patieso labuma guvēju vienā vai vairākos veidos. Viens variants – saņemot klienta apstiprinātu paziņojumu par patieso labuma guvēju.

Es teiktu, ka šo metodi jāizmanto obligāti – piemēram, klienta identifikācijas anketā jāpalūdz sniegt visu nepieciešamo informāciju arī par patieso labuma guvēju, apliecinot to ar klienta parakstu.

Vēl vēlos vērst uzmanību, ka no šāgada 1. jūlija mums visiem ir jāziņo Uzņēmumu reģistram par patiesā labuma guvēja neatbilstībām. Respektīvi, ja ir jauns klients, kam veicam identifikāciju un no klienta noskaidrojam, kurš ir patiesais labuma guvējs, taču tas nesakrīt ar informāciju, ko iegūstam, pārbaudot šīs ziņas Uzņēmumu reģistrā, mums jāziņo reģistram par atklāto neatbilstību,” stāsta eksperte.

Lasiet vēl:

Kā klienta izpētes ietvaros veicama klienta identifikācija?

J. Marjasovas vadītā semināra Klienta sākotnējās izpētes praktiskie aspekti video ierakstu iespējams iegādāties portāla BILANCE PLZ E-veikala sadaļā “Bilances akadēmija“, izvēloties  Semināru un kursu video ieraksti“.

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Visual Content on Visualhunt / CC BY

Jautājums: Kā noskaidrot/pārbaudīt patieso labuma guvēju ārvalsts uzņēmumam?

Jeļena Marjasova, Mg.oec., SIA RS ONE Consulting valdes locekle
Jeļena Marjasova,
Mg.oec.,
SIA RS ONE Consulting valdes locekle
Foto: Aivars Siliņš

Atbild Mg. oecJeļena MarjasovaRS ONE Consulting valdes locekle, Finanšu nozares asociācijas sertificēta speciāliste:

"Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likums nosaka, ka, lai pārbaudītu patiesos labuma guvējus (vai citas personas), ir jāizmanto uzticams un neatkarīgs avots. Par šādiem avotiem tiek uzskatīti attiecīgo valstu reģistri (mūsu Uzņēmumu reģistra analogi). Eiropas Savienības valstu reģistros to ir vienkāršāk izdarīt. Piemēram, Igaunijas uzņēmumu reģistrā informāciju par patieso labuma guvēju var saņemt uzreiz un attālināti - pagaidām gan vēl par to ir jāmaksā, taču maksa ir ļoti simboliska - viens eiro. Tāpat plānots, ka no 2021. gada darbosies ES apvienotā datu bāze, kurā būs pieejama informācija no visu dalībvalstu reģistriem. Ja runājam par citām jurisdikcijām, jāņem vērā, ka likums paredz iespēju noskaidrot informāciju par patiesajiem labuma guvējiem arī patstāvīgi. Likums nedefinē, tieši kādā veidā likuma subjekts noskaidro patieso labuma guvēju ārzemju uzņēmumam, bet var pieņemt, ka šajā gadījumā jāgriežas attiecīgās valsts uzņēmumu reģistrā. Ja nav iespējams to izdarīt attālināti automātiski, var nosūtīt rakstisku iesniegumu. Papildus uzņēmumu reģistros iegūtajai informācijai, likuma subjekts noskaidro patieso labuma guvēju vienā vai vairākos veidos. Viens variants - saņemot klienta apstiprinātu paziņojumu par patieso labuma guvēju.

Es teiktu, ka šo metodi jāizmanto obligāti - piemēram, klienta identifikācijas anketā jāpalūdz sniegt visu nepieciešamo informāciju arī par patieso labuma guvēju, apliecinot to ar klienta parakstu.

Vēl vēlos vērst uzmanību, ka no šāgada 1. jūlija mums visiem ir jāziņo Uzņēmumu reģistram par patiesā labuma guvēja neatbilstībām. Respektīvi, ja ir jauns klients, kam veicam identifikāciju un no klienta noskaidrojam, kurš ir patiesais labuma guvējs, taču tas nesakrīt ar informāciju, ko iegūstam, pārbaudot šīs ziņas Uzņēmumu reģistrā, mums jāziņo reģistram par atklāto neatbilstību," stāsta eksperte.

Lasiet vēl:

Kā klienta izpētes ietvaros veicama klienta identifikācija?

J. Marjasovas vadītā semināra "Klienta sākotnējās izpētes praktiskie aspekti" video ierakstu iespējams iegādāties portāla BILANCE PLZ E-veikala sadaļā "Bilances akadēmija", izvēloties  "Semināru un kursu video ieraksti".