Kā piemērojams neapliekamais minimums un atvieglojumi daļējās dīkstāves laikā?

Atbild MAIJA GREBENKO, žurnāla BILANCE galvenā redaktore

(0)

Jautājums: Kā piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus, ja darbinieks mēneša laikā daļēji bija nodarbināts, bet pārējā laikā bijis dīkstāvē un saņēma dīkstāves pabalstu?

Maija Grebenko
MAIJA GREBENKO, žurnāla BILANCE galvenā redaktore

Atbild MAIJA GREBENKO, žurnāla BILANCE galvenā redaktore

Ja darbiniekam par nostrādāto mēneša daļu tika aprēķināta darba samaksa, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) noteiktais neapliekamais minimums kā arī atvieglojumi, ja uz tiem ir tiesības, tiek piemēroti pilnā summā. Domājams, ka darba samaksa šādā gadījumā samazināsies.

Tajā pašā mēnesī saņemtais dīkstāves pabalsts darba samaksu nepalielina, jo tam netiek piemēroti darbaspēka nodokļi. Savukārt mazākai summai “pienākas” lielāks minimums, tādējādi darbiniekam neveidosies iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parāds (drīzāk – IIN pārmaksa).

Tomēr, ja pieļausim varbūtību, ka krīze pēc pāris mēnešiem beigsies vai darbiniekam paveiksies atrast darbu ar būtiski lielāku darba samaksu (vai tiks gūti citi iespaidīgi ieņēmumi), iepriekš noteiktā minimuma piemērošana nebūtu lietderīga, jo var izveidoties IIN parāds. Atvieglojumu piemērošana nerada šādu ietekmi, to var piemērot apmērā, kādu pieļauj aprēķinātā darba samaksa. Tas nozīmē, ka katram darbiniekam gada laikā ir jākontrolē visu ieņēmumu kopsumma.

Savukārt, kā šogad rēķināsim atvaļinājuma kompensācijas, varēsiet uzzināt M.Grebenko vadītajā tiešraides e-semināra internetā “Atvaļinājumi, to aprēķināšana, uzskaite, pagarināšana, kompensācijas. Atvaļinājumu daudzveidība ārkārtas stāvokļa iespaidā”.

E-seminārs notiks 26. maijā no plkst. 11.00 līdz 13.00.

PIETEIKTIES E-SEMINĀRAM

 

 

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)