0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKā PVN jānomaksā un jāuzrāda deklarācijā par preču piegādi uz (un iegādi no) Lielbritāniju pirms un pēc "Brexit"?

Kā PVN jānomaksā un jāuzrāda deklarācijā par preču piegādi uz (un iegādi no) Lielbritāniju pirms un pēc “Brexit”?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Veicot darījumus ar Lielbritāniju pirms un pēc "Brexit" datuma (2021. gada 1. janvāra), grāmatvežiem jāņem vērā vairākas būtiskas lietas par PVN deklarāciju pareizu aizpildīšanu. Mainoties darījuma statusam (no iegādes vai piegādes uz importu vai eksportu), mainīsies arī tā norādīšana PVN deklarācijā, Valsts ieņēmumu dienesta seminārā skaidroja VID Nodokļu pārvaldes Pievienotās vērtības nodokļa daļas vadītāja Daiga Bereza. PVN piemērošana preču iegādei no Lielbritānijas Ja vēl 2020. gadā tiek iepirkta prece no Lielbritānijas, tā šobrīd ir jāapliek ar PVN likmi vispārējā gadījumā 21% (vai citu likmi, atkarībā no tā, kāda prece tiek iegādāta). Šādu preču iegādi jāuzrāda PVN deklarācijā kā iegādi no…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Veicot darījumus ar Lielbritāniju pirms un pēc "Brexit" datuma (2021. gada 1. janvāra), grāmatvežiem jāņem vērā vairākas būtiskas lietas par PVN deklarāciju pareizu aizpildīšanu. Mainoties darījuma statusam (no iegādes vai piegādes uz importu vai eksportu), mainīsies arī tā norādīšana PVN deklarācijā, Valsts ieņēmumu dienesta seminārā skaidroja VID Nodokļu pārvaldes Pievienotās vērtības nodokļa daļas vadītāja Daiga Bereza.

PVN piemērošana preču iegādei no Lielbritānijas

Ja vēl 2020. gadā tiek iepirkta prece no Lielbritānijas, tā šobrīd ir jāapliek ar PVN likmi vispārējā gadījumā 21% (vai citu likmi, atkarībā no tā, kāda prece tiek iegādāta). Šādu preču iegādi jāuzrāda PVN deklarācijā kā iegādi no Eiropas Savienības - attiecīgi deklarācijas 50., 55. un 64. rindā kā priekšnodokli, atšifrējot to arī pielikumos.

Savukārt no 2021. gada 1. janvāra preces iegāde no Lielbritānijas jau skaitīsies importa darījums. Šādā gadījumā joprojām būs nepieciešams šo preču iegādi aplikt ar PVN (tātad naudas izteiksmē nekas nemainīsies), taču šis nodoklis būs jāsamaksā jau kopā ar muitas maksājumiem un jāuzrāda PVN deklarācijā kā priekšnodoklis 61. rindā. Savukārt, ja komersants ieguvis atļauju īpašajam PVN piemērošanas režīmam, kas ļauj PVN nomaksu neveikt uzreiz uz robežas, bet atlikt uz vēlāku laiku, PVN jānorāda deklarācijā tad, kad preces tiek izlaistas brīvā apgrozījumā, un gan deklarācijas 61. rindā, gan arī 52. rindā (papildus atšifrējot pielikumos).

PVN piemērošana preču piegādei uz Lielbritāniju

Arī šajā gadījumā naudas izteiksmē komersantiem atšķirību nebūs, jo līdz šim preču piegāde uz Lielbritāniju ir preču pārdošana Eiropas Savienības iekšienē, kam ir nulles procentu PVN likme (PVN likuma 43. panta 4. daļa), savukārt no 2021. gada 1. janvāra tas būs eksports, kam arī ir piemērojama nulles procentu likme (PVN likuma 43. panta 1. daļa).

Taču atšķirības būs tajā, kā PVN jānorāda deklarācijā. Preču piegādes gadījumā līdz šāgada beigām darījums jāuzrāda deklarācijas 45. rindā, atšifrējot kā darījumu ar ES dalībvalsti. Savukārt no 1. janvāra preču piegāde uz Lielbritāniju (eksports) būs jānorāda PVN deklarācijas 48.1 rindā.