0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSLIETVEDĪBAKā sagatavot labu projekta pieteikumu

Kā sagatavot labu projekta pieteikumu

Inga Jefrēmova, Mg. proj. mgmt., SIA Mergera valdes locekle, Latvijas Republikas Ārpakalpojuma grāmatvežu asociācijas biedre

Eiropas Savienības fondu un citu finanšu devēju projektu konkursi ir lielisks veids, kā realizēt idejas. Lai piesaistītu ES fondu vai citu finanšu devēju finansējumu, ir jāsagatavo projekta pieteikums. Savukārt, lai sagatavotu labu projekta pieteikumu un veiksmīgi to ieviestu, jāievēro vairāki priekšnoteikumi. Vairāk par priekšnoteikumiem projekta pieteikuma sagatavošanā — šajā rakstā. Autore padomus balstīs uz personīgo pieredzi un kā piemērus minēs projektus, kuru tapšanā pati ir darbojusies. Pirmkārt, ļoti rūpīgi jāiepazīstas ar projekta konkursa…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā sagatavot labu projekta pieteikumu
Foto: © LIGHTFIELD STUDIOS – stock.adobe.com
Inga Jefrēmova, Mg. proj. mgmt., SIA Mergera valdes locekle, Latvijas Republikas Ārpakalpojuma grāmatvežu asociācijas biedre
Inga Jefrēmova, Mg. proj. mgmt.,
SIA Mergera valdes locekle,
Latvijas Republikas Ārpakalpojuma grāmatvežu asociācijas biedre
Foto: Aivars Siliņš

Eiropas Savienības fondu un citu finanšu devēju projektu konkursi ir lielisks veids, kā realizēt idejas. Lai piesaistītu ES fondu vai citu finanšu devēju finansējumu, ir jāsagatavo projekta pieteikums. Savukārt, lai sagatavotu labu projekta pieteikumu un veiksmīgi to ieviestu, jāievēro vairāki priekšnoteikumi. Vairāk par priekšnoteikumiem projekta pieteikuma sagatavošanā — šajā rakstā. Autore padomus balstīs uz personīgo pieredzi un kā piemērus minēs projektus, kuru tapšanā pati ir darbojusies.

Pirmkārt, ļoti rūpīgi jāiepazīstas ar projekta konkursa nolikumu, pieteikuma formu, iesniegšanas vietu, veidu un termiņu, normatīvajiem aktiem un vērtēšanas kritērijiem. Projektu konkursa nolikumā vienmēr ir izklāstīta galvenā informācija, kas attiecas uz konkrēto projektu, un tajā visbiežāk ir arī atsauces uz normatīvajiem aktiem — Eiropas Savienības regulām, Latvijas Republikas likumiem un Ministru kabineta noteikumiem. Lai labāk izprastu, kādu informāciju rakstīt projekta pieteikumā, ir jāpēta vērtēšanas kritēriji, jo tajos ir iekļauta informācija par to, ko tieši projektu vērtētāji vērtēs. Bieži vien pēc vērtēšanas kritērijiem var noteikt, kuri jautājumi projektā ir būtiskākie un kuru sagatavošanai ir jāpievērš īpaša vērība. Tie ir jautājumi, piemēram, ar lielāko iegūstamo punktu skaitu. Piemēram, Biedrības Talsu partnerība vērtēšanas kritērijus Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) projektu rīcībā «Publiskās infrastruktūras pieejamības uzlabošana un attīstība, sabiedrisko aktivitāšu dažādošana, sabiedrības ierosināto aktivitāšu atbalsts vietējo kopienu attīstībai», kas ir atvērta pieteikumu pieņemšanai raksta tapšanas brīdī, ir norādīts, ka projekts, kura plānoto darbību rezultāts līdz šim nav bijis pieejams Talsu partnerības darbības teritorijā, tiek novērtēts ar 2 punktiem, savukārt tāds projekts, kura plānoto darbību rezultāts jau ir pieejams, — 0 punktiem. 

1. attēls Biedrības Talsu partnerība ELFLA vērtēšanas kritēriji

1. attēls Biedrības Talsu partnerība ELFLA vērtēšanas kritēriji

No tā var secināt, ka Talsu partnerība atbalsta tādus projektus, kas ir inovatīvi un līdz šim tās teritorijā nav bijuši. Tas gan nenozīmē, ka šajā projektu pieteikumu kārtā nevar iesniegt projektu, kas konkrētajā kritērijā iegūst 0 punktu. Taču projekta iesniedzējam jārēķinās, ka lielas konkurences gadījumā pat labi sagatavots projekta pieteikums var netikt apstiprināts tāpēc, ka nepietiek līdzekļu, jo priekšroka tiks dota projektam, kura darbību rezultāts līdz šim nav bijis pieejams attiecīgajā reģionā. 

Ļoti svarīgi ir ievērot projekta iesniegšanas vietu, veidu un termiņu, jo projekti, kas nav iesniegti atbilstoši nolikumam, netiek vērtēti. Projekta nolikumā būs norāde uz to, kādā veidā (formā) jāiesniedz projekts, piemēram, vai projekts ir jāiesniedz kādā speciālā platformā, formātā, klātienē vai e–pastā. Būs norāde arī uz iesniegšanas termiņu, kas var būt ne tikai konkrēts datums, bet arī pulksteņa laiks. Piemēram, jau iepriekš apskatītais ELFLA projekts, kā arī citi projekti, kurus vērtē Lauku atbalsta dienests (LAD), jāiesniedz Elektroniskās pieteikšanās sistēmā (EPS). 

2. attēls Elektroniskā pieteikšanās sistēma https://eps.lad.gov.lv

2. attēls Elektroniskā pieteikšanās sistēma https://eps.lad.gov.lv

Lai kļūtu par EPS lietotāju, vispirms jākļūst par LAD klientu, ko var izdarīt gan tiešsaistē, gan klātienē. Elektroniskās pieteikšanās sistēmā projektus var iesniegt tikai projekta uzsaukumā norādītajā pieņemšanas termiņā, jo projekta pieteikuma veidlapas tiek atvērtas un slēgtas atbilstoši konkrētā projekta pieteikuma pieņemšanas laikam. Pieteikumu iesniegšana kādā sistēmā, kā tas ir, piemēram, ar EPS, ir ērta, jo vienkopus ir redzams, kādi dokumenti jāiesniedz, un tiek norādīts uz kļūdām, kuras neizlabojot projekta pieteikumu nemaz nevar iesniegt. 

Kad visa informācija, kas saistīta ar projekta pieteikumu, ir izpētīta, var rasties jautājumi — gan vispārīgi, gan tādi, kas saistīti ar konkrēto projekta ideju. Šie jautājumi ir jānoskaidro pie projekta organizētāja nolikumā norādītajā veidā, piemēram, piezvanot pa tālruni vai sūtot e–pastu. Skaidrojot neskaidros jautājumus, ne vien tiek uzzinātas atbildes uz tiem, bet arī notiek iepazīšanās ar projekta organizētāju un organizētājam — ar projekta ideju. Šāda iepazīšanās nedod «plus punktus», taču komunikācijā ar projekta organizētāju tiek apspriesta konkrētā ideja, un, to vērtējot, tā vairs nav sveša un vērtēšanas procesā ir vieglāk izprotama. Ļoti bieži projekta pieteikumu pieņemšanas sākumposmā tiek rīkoti semināri par pieteikuma sagatavošanu, arī šajos semināros var uzzināt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem un būtiskām niansēm, sagatavojot projekta pieteikumu. Papildu ieguvums, apmeklējot seminārus, ir iespēja nojaust par konkurenci konkursā, piemēram, spriežot pēc apmeklētāju skaita un paustajām idejām. 

3. attēls Autores sagatavota projekta pieteikums EPS

3. attēls Autores sagatavota projekta pieteikums EPS

Kad par projekta konkursa noteikumiem ir iegūta visa nepieciešamā informācija, var sākt sagatavot projekta pieteikumu. Projekta pieteikums jāraksta «labā rakstu valodā» — bez kļūdām un pārlieku lielas liekvārdības. Projekta pieteikuma vērtētājam ir jālasa un jāvērtē vairāki projekti, tādēļ pieteikums, kas ir grūti lasāms vai ir ļoti apjomīgs (teksta jomā), var netikt pienācīgi izlasīts un novērtēts. Piemēram, LAD administrēto projektu veidlapās ir atļautas aptuveni 2500 rakstzīmes vienai veidlapas ailei. Taču nevajag censties tās visas izmantot ar mākslīgi radītu tekstu. Galvenais ir sniegt atbildi uz jautājumu. 

4. attēls Autores sagatavota projekta pieteikums EPS

4. attēls Autores sagatavota projekta pieteikums EPS

Sagatavojot projekta pieteikumu, īpaša uzmanība jāpievērš finanšu daļai — gan sastādot finanšu plānu, gan aprakstot finanšu plānu un ar to saistītos riskus. Jāņem vērā, ka, realizējot projektu un atklājot neprecizitātes finanšu plānā, starpība būs jāsedz no saviem līdzekļiem vai projekts jāatsauc. Ja projektā ir paredzēts līdzfinansējums, tad noteikti ir jāplāno arī līdzfinansējuma iegūšanas veids, piemēram, savs finansējums, aizņēmums bankā vai ziedojumi. Līdzfinansējuma nepieejamība ir viens no lielākajiem riskiem jebkurā projektā, jo tā dēļ var nākties atsaukt projektu. Tādēļ, plānojot līdzfinansējumu, noteikti ir jāparedz vairāki veidi, kā to piesaistīt. 

Visbeidzot, kad projekts ir sagatavots, tas ir jāiesniedz nolikumā norādītajā veidā. Projekta iesniegšanu nevajag atlikt uz pēdējo brīdi, jo, piemēram, ja projekts tiek iesniegts e–vidē, var gadīties problēmas ar interneta savienojumu, un projekta iesniegšanas termiņš var tikt nokavēts.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada jūlija (487.) numurā.