0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVID INFORMĀCIJAKā šogad aprēķināms un maksājams IIN no autoratlīdzībām?

Kā šogad aprēķināms un maksājams IIN no autoratlīdzībām?

Valsts ieņēmumu dienests publicējis metodisko materiālu, kurā skaidro, kā 2018. gadā aprēķināms un budžetā ieskaitāms iedzīvotāju ienākuma nodoklis ienākumiem no autoratlīdzībām. Autoru un izpildītāju ienākumiem no autoratlīdzības piemēro nodokļa likmi 20% apmērā taksācijas gada laikā. Autoram vai izpildītājam iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, piemēro nodokļa likmes, atkarībā no gada apliekamā ienākuma apmēra: 20% — gada ienākumam līdz 20 004 eiro; 23% — gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 55 000 eiro; 31,4% — gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 eiro. Latvijas Republikā komersanti, individuālie uzņēmumi (arī zemnieku vai zvejnieku saimniecības), kooperatīvās sabiedrības, nerezidentu pastāvīgās pārstāvniecības, iestādes,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts ieņēmumu dienests publicējis metodisko materiālu, kurā skaidro, kā 2018. gadā aprēķināms un budžetā ieskaitāms iedzīvotāju ienākuma nodoklis ienākumiem no autoratlīdzībām.

Autoru un izpildītāju ienākumiem no autoratlīdzības piemēro nodokļa likmi 20% apmērā taksācijas gada laikā.

Autoram vai izpildītājam iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, piemēro nodokļa likmes, atkarībā no gada apliekamā ienākuma apmēra:

  • 20% — gada ienākumam līdz 20 004 eiro;
  • 23% — gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 55 000 eiro;
  • 31,4% — gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 eiro.

Latvijas Republikā komersanti, individuālie uzņēmumi (arī zemnieku vai zvejnieku saimniecības), kooperatīvās sabiedrības, nerezidentu pastāvīgās pārstāvniecības, iestādes, organizācijas, biedrības, nodibinājumi un fiziskās personas, kuras reģistrētas kā saimnieciskās darbības veicējas (turpmāk – autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājs), izmaksājot fiziskajai personai autoratlīdzību (honorāru), izmaksas brīdī ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājs katras izmaksas laikā, aprēķinot no izmaksājamās autoratlīdzības (honorāra) summas ieturamo iedzīvotāju ienākuma nodokli, ņem vērā ar ienākuma gūšanu saistītos izdevumus Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumu Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 57.punktā noteikto normu apmērā.

Izdevumu norma procentos Autordarbs, par kuru tiek izmaksāts honorārs (autoratlīdzība) Autors vai izpildītājs
  50%         par dramatiskiem, muzikāli dramatiskiem darbiem un to izpildījumiem teātra režisors, aktieris, cirka mākslinieks
par horeogrāfiskiem darbiem, pantomīmām un to izpildījumiem horeogrāfs, dejotājs
par muzikāliem darbiem ar tekstu vai bez tā un to izpildījumiem mūziķis, komponists, dziedātājs, diriģents, orķestra mūziķis
par audiovizuāliem darbiem filmas/TV raidījuma režisors, operators, skaņu režisors, video mākslinieks
par zīmējumiem, glezniecības, tēlniecības un grafikas darbiem un citiem mākslas darbiem gleznotājs, tēlnieks, grafiķis
par lietišķās mākslas darbiem, dekorācijām un scenogrāfijas darbiem scenogrāfs, gaismu mākslinieks
par dizaina darbiem dizainers (modes, interjera, mājas lapas, vizuālo uzskates materiālu u.c.), kostīmu mākslinieks
par fotogrāfiskiem darbiem un darbiem, kas izpildīti fotogrāfijai līdzīgā veidā fotogrāfs
par celtņu, būvju, arhitektūras darbu skicēm, metiem, projektiem un celtņu un būvju risinājumiem, citiem arhitektūras darinājumiem, pilsētbūvniecības darbiem un dārzu un parku projektiem un risinājumiem, kā arī pilnīgi vai daļēji uzceltām būvēm un realizētiem pilsētbūvniecības vai ainavu objektiem arhitekts
par ģeogrāfiskām kartēm, plāniem, skicēm, plastiskiem darbiem, kas attiecas uz ģeogrāfiju, topogrāfiju un citām zinātnēm
par apdarēm, muzikāliem aranžējumiem, ekranizācijām un tamlīdzīgiem darbiem komponists – apdares/aranžējuma autors, ekranizācijas režisors
  25% par literāriem darbiem (grāmatas, brošūras, runas, datorprogrammas, lekcijas, aicinājumi, ziņojumi, sprediķi un citi līdzīga veida darbi) un to izpildījumiem, tai skaitā darbiem, kas radīti, izdoti, izpildīti vai citādi izmantoti presē un citos masu informācijas līdzekļos rakstnieks, preses žurnālists, žurnāla redaktors, literārais redaktors
par scenārijiem un audiovizuālu darbu literāriem projektiem filmu, raidījumu, pasākuma scenārija autors
par tulkojumiem, pārstrādātiem darbiem, anotācijām, referātiem, kopsavilkumiem, apskatiem, dramatizējumiem, darbu krājumiem (enciklopēdijas, antoloģijas, atlanti un tamlīdzīgi darbu krājumi) un datu bāzēm tulkotājs, darbu krājumu sastādītājs

 

1.piemērs

Fiziskā persona saņem autoratlīdzību (honorāru) no izdevniecības par enciklopēdijas manuskriptu 2500 euro apmērā. Ievērojot likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ietvertās prasības, autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājs – izdevniecība – izmaksas vietā ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli 20 % apmērā. Aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli, autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājs ņem vērā izdevumu normu 25 %. Tādējādi ieturētais iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir 375 euro ((2500 – 625) x 20 %).

Autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājs ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli iemaksā budžetā ne vēlāk kā ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša piektajā datumā.

2.piemērs

Fiziskajai personai autoratlīdzība (honorārs) ir izmaksāta 2018.gada 1. augustā. Autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājs ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli ieskaita budžetā ne vēlāk kā 2018.gada 5.septembrī.

 Autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājam ir pienākums ne vēlāk kā līdz ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 15.datumam iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām atbilstoši Ministru kabineta 2008.gada 25.augusta noteikumiem Nr.677 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem”.

Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumos Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” noteiktās izdevumu normas piemēro, ja attiecīgais darbs vai izpildījums nav radīts darba attiecību ietvaros, kas izriet no darba līguma, vai darba devējs autoratlīdzības (honorāra) saņēmējam nav atlīdzinājis šos izdevumus.

3.piemērs

Datordizainers iepakojuma grafiskā dizaina izstrādi veic saskaņā ar darba devēja uzdevumu darba tiesisko attiecību ietvaros, ņemot vērā darba līgumā tam noteiktos darba pienākumus. Gūto atlīdzību attiecina uz algota darba ienākumiem, un darba devējs izdevumu normu nepiemēro.

4.piemērs

Fiziskā persona, kas strādā televīzijā un atbilstoši darba līguma nosacījumiem veic režisora asistenta pienākumus, ir izstrādājusi audiovizuāla darba literāro projektu. Minētā darba izstrādē izmantotas darba devēja telpas u.c. resursi. Darba devējs, izmaksājot autoratlīdzību (honorāru), izdevumu normu nepiemēro.

Ja nodokļu maksātājs vienlaikus gūst algota darba ienākumus, kur darba līgumā noteiktā darba alga nav mazāka par minimālo mēneša darba algu, un vienlaicīgi ar darba devēju ir noslēdzis arī autoratlīdzības līgumu, uz izmaksāto autoratlīdzību nav tieši attiecināmas algotā darba pazīmes.

Šaubu gadījumā, lai noteiktu, vai izmaksātā autoratlīdzība pēc ekonomiskās būtības ir algota darba ienākums un autors ir radījis darbu vai izpildītājs - izpildījumu, pildot darba pienākumus, vērtē noslēgto līgumu nosacījumus, īpaši autora vai izpildītāja mantisko tiesību nosacījumus, tai skaitā to, kam pieder tiesības uz intelektuālo īpašumu tā radīšanas laikā. Algotā darba pazīmes izmanto tikai kā papildu kritērijus darījuma ekonomiskās būtības vērtēšanai.

Ja fiziskajai personai no izmaksātās autoratlīdzības (honorāra) par autora darba radīšanu vai izpildīšanu un atsavinātajām mantiskajām tiesībām taksācijas gadā ir ieturēts nodoklis, piemērojot noteikto izdevumu normu, taču faktiskie, ar attaisnojuma dokumentiem apliecinātie izdevumi (kvītis, čeki, maksājuma uzdevumi, internetbankas izdrukas), kas saistīti ar attiecīgā darba radīšanu vai izpildīšanu, pārsniedz noteikto izdevumu normu, fiziskā persona var atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju D, aizpildot deklarācijas pielikumu D1 “Taksācijas gadā Latvijas Republikā gūtie ienākumi (izņemot ienākumus no saimnieciskās darbības)” (turpmāk – pielikums D1) un pievienojot attaisnojuma dokumentu kopijas.

5.piemērs

Fiziskā persona 2018.gadā saņēma autoratlīdzību (honorāru) par tās radītā horeogrāfiskā darba mantisko tiesību atsavināšanu - 600 euro. Ievērojot likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ietvertās prasības, autoratlīdzības (honorāra) izmaksātājs izmaksas vietā ir ieturējis iedzīvotāju ienākuma nodokli 60 euro, piemērojot izdevumu normu 50% jeb 300 euro. Personas faktiskie ar attaisnojuma dokumentiem apliecinātie izdevumi saistībā ar darba radīšanu ir 70 % no autoratlīdzības summas jeb 420 euro.

Precizējot piemērojamo izdevumu apmēru vērā tiek ņemti tikai ar attaisnojuma dokumentiem apliecinātie izdevumi 420 euro apmērā. Līdz ar to faktiskais maksājamais iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir 36 euro ((600 – 420) x 20%), kā rezultātā maksātājam veidojas nodokļa pārmaksa.

Ja fiziskā persona ir saņēmusi autoratlīdzību (honorāru) ārvalstī, tai ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, ārvalstī gūto ienākumu norādot gada ienākumu deklarācijas pielikumā D2 “Fiziskās personas (rezidenta) ārvalstīs gūtie ienākumi” (turpmāk – pielikums D2).

Nodokļa maksātāji gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā iesniedz taksācijas gadam sekojošā gadā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Ja kopējie gada ienākumi ir lielāki par 55 000 eiro, tad deklarāciju iesniedz no 1.aprīļa līdz 1.jūlijam.

6.piemērs

Fiziskajai personai, kas 2018.gadā ārvalstī guvusi ienākumu autoratlīdzības veidā, ir pienākums iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju 2019.gadā no 1.marta līdz 1.jūnijam.

Aprēķinot Latvijas Republikā maksājamo iedzīvotāju ienākuma nodokli no ārvalstī saņemtās autoratlīdzības (honorāra), autoratlīdzības (honorāra) saņēmējs var piemērot šī metodiskā materiāla 13.punktā (tabula ar attaisnotajiem izdevumiem) noteiktās izdevumu normas. Šos izdevumus noteiktās normas ietvaros nav nepieciešams pamatot ar attaisnojuma dokumentiem.

7.piemērs

Fiziskā persona 2018.gadā saņēma autoratlīdzību (honorāru) Vācijā par tās radīto informācijas krājumu 1050 euro apmērā. Nodoklis ārvalstī no minētā ienākuma nav ieturēts. Tā kā ienākums ir gūts ārvalstī, fiziskajai personai ir pienākums deklarēt šo ienākumu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķinā fiziskā persona ir tiesīga samazināt apliekamo ienākumu par izdevumiem 25 % apmērā no autoratlīdzības (honorāra) summa- 262,50 euro (25% no 1050).

Ja fiziskā persona ārvalstī ir saņēmusi autoratlīdzību (honorāru), no kuras ārvalstī ir samaksāts nodoklis, tā ir tiesīga samazināt aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas tai būtu jāmaksā Latvijas Republikā, par summu, kas vienāda ar ārvalstī samaksāto nodokli, ja nodokļa samaksa ir apliecināta ar ārvalsts nodokļu iekasēšanas institūcijas apstiprinātu dokumentu, kurā norādīts apliekamais ienākums un ārvalstī samaksātā nodokļa summa.

8.piemērs

Fiziskā persona 2018.gadā saņēma autoratlīdzību (honorāru) Francijā saistībā ar tās fotogrāfiska darba publicēšanu 400 euro. Francijā ir samaksāts nodoklis 40 euro. Nosakot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu, no autoratlīdzības atskaita ar fotogrāfiska darba radīšanu saistītos izdevumus 50% apmērā – 200 euro (50 % no 400,00). Aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli pēc Latvijā noteiktās likmes minētās autoratlīdzības saņēmējs ir tiesīgs samazināt par 40 euro (Francijā samazinātais nodoklis).

Ārvalstī samaksātās nodokļa summas apmērs, par kuru samazina Latvijas Republikā maksājamā iedzīvotāju ienākuma nodokļa summa, nedrīkst būt lielāks par summu, kas atbilstu Latvijas Republikā aprēķinātajam iedzīvotāju ienākuma nodoklim.