0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKā VID brīdina par riskantiem PVN darījumu partneriem un kas tajā mainīsies no jaunā gada?

Kā VID brīdina par riskantiem PVN darījumu partneriem un kas tajā mainīsies no jaunā gada?

Santa Garanča, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes direktore

Jautājums: Vislielākie uzrēķini no nodokļu kontroles pasākumiem ir tieši PVN jomā. Galvenais riska faktors šeit ir sadarbība ar šaubīgiem darījumu partneriem. VID apgalvo, ka pirms audita uzsākšanas informējot uzņēmumu par šādiem darījumu partneriem. Kā notiek šī informēšana? Atbildi sniedz Santa Garanča, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes direktore: "Valsts ieņēmumu dienestā pēdējā pusotra gada laikā attiecībā uz nodokļu kontroles pasākumiem ir aktīvi iedzīvināts princips “Konsultē vispirms!”. Pirms audita uzsākšanas mēs faktiski vienmēr runājam ar auditam atlasīto uzņēmumu. Vienīgais gadījums, kad tas varētu nenotikt, ir tad, ja…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Santa Garanča, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes direktore. Foto: Aivars Siliņš

Jautājums: Vislielākie uzrēķini no nodokļu kontroles pasākumiem ir tieši PVN jomā. Galvenais riska faktors šeit ir sadarbība ar šaubīgiem darījumu partneriem. VID apgalvo, ka pirms audita uzsākšanas informējot uzņēmumu par šādiem darījumu partneriem. Kā notiek šī informēšana?

Atbildi sniedz Santa GarančaValsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes direktore:

"Valsts ieņēmumu dienestā pēdējā pusotra gada laikā attiecībā uz nodokļu kontroles pasākumiem ir aktīvi iedzīvināts princips “Konsultē vispirms!”. Pirms audita uzsākšanas mēs faktiski vienmēr runājam ar auditam atlasīto uzņēmumu. Vienīgais gadījums, kad tas varētu nenotikt, ir tad, ja mums ir lielas aizdomas par to, ka nākamais solis jau varētu būt kriminālprocess - tad jārīkojas operatīvi, citādi iespējams zaudēt pierādījumus. Šajā ziņā uzņēmumi netiek šķiroti pēc to lieluma.

Pirms audita mēs vienmēr runājam ar klientu, izstāstām, kāpēc esam tik tālu nonākuši, kādu riska informāciju saskatām un dodam iespēju līdz audita uzsākšanai uzņēmumam labot situāciju, mainīt uzvedību.

Mūsu mērķis nav veikt uzrēķinus, lai kādi mīti uzņēmumu vidū nebūtu izplatīti. Tikai tad, ja uzņēmums nav gatavs atzīt savas kļūdas un mainīt uzvedību, seko audits.

Lielo uzņēmumu gadījumā reizēm ir situācijas, kad starp simtiem vai pat tūkstošiem darījumu partneru ir trāpījušies viens vai divi šaubīgie. Var saprast, ka nav iespējams izvērtēt pilnīgi visus partnerus, tāpēc mēs šādās situācijās informējam šo nodokļu maksātāju, pasakām priekšā, kam jāpievērš uzmanību. Saeima ir apstiprinājusi 2020. gada budžeta likumu paketi, kurā ir iekļauti arī grozījumi likumā par "Nodokļiem un nodevām", kas mums ļaus šo riska informāciju nodokļu maksātājiem sniegt krietni plašāk nekā līdz šim. Atšķirība būs tā, ka turpmāk varēsim daudz konkrētāk informēt par to, ko tieši esam konstatējuši. Līdz šim likums diezgan stingri nosaka, ka mēs nedrīkstam vienam nodokļu maksātājam izpaust informāciju par citu nodokļu maksātāju. Lai nepārkāptu šo likuma prasību, rakstot brīdinājuma vēstules, centāmies balstīties uz informāciju, kas ir publiski pieejama. Tagad mēs varēsim dalīties jau arī ar to informāciju, kas ir mūsu pašu iegūta, publiski nav pieejama un liecina par konkrētiem riska faktoriem."

Plašāk par VID nodokļu pārbaudēm lasiet intervijā ar S. Garanču žurnāla "Bilance" decembra (456.) numurā.

Lasiet arī: Kā VID no 2020. gada 1. janvāra informēs par darījuma partnera nodokļu riskiem?