0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKā VID veic nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības novērošanu?

Kā VID veic nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības novērošanu?

Ikars Kubliņš, Plz.lv

Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu kontroles pasākumu klāstā ietilpst arī tāda metode kā novērošana. Tā ir pārbaude, kuras laikā nodokļu maksātāja juridiskajā adresē vai saimnieciskās darbības veikšanas vietā noteiktā laika posmā tiek fiksētas visas ar saimnieciskās darbības veikšanu saistītās darbības. "Novērošana nozīmē to, ka nodokļu administrācijas darbinieki (divi, trīs, pieci - atkarībā no uzņēmuma apjoma) ierodas uzņēmumā, par kuru mums radušās aizdomas, ka tur darījumi nenotiek tā, kā tam būtu jānotiek, un pavada tur vienu, divas vai vairāk dienas, atkarībā no tā, kāds ir mūsu mērķis," atklāj Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine. Pirms dažiem gadiem VID…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu kontroles pasākumu klāstā ietilpst arī tāda metode kā novērošana. Tā ir pārbaude, kuras laikā nodokļu maksātāja juridiskajā adresē vai saimnieciskās darbības veikšanas vietā noteiktā laika posmā tiek fiksētas visas ar saimnieciskās darbības veikšanu saistītās darbības.

"Novērošana nozīmē to, ka nodokļu administrācijas darbinieki (divi, trīs, pieci - atkarībā no uzņēmuma apjoma) ierodas uzņēmumā, par kuru mums radušās aizdomas, ka tur darījumi nenotiek tā, kā tam būtu jānotiek, un pavada tur vienu, divas vai vairāk dienas, atkarībā no tā, kāds ir mūsu mērķis," atklāj Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine.

Pirms dažiem gadiem VID šādas novērošanas pasākumus tika veicis Rīgas un Pierīgas restorānos. Novērošanas rezultātā ticis secināts, ka laikā, kamēr VID darbinieki atradušies uz vietas, nez kāpēc krietni pieaudzis gan restorānu apgrozījums, gan ieņemtās skaidras naudas apjoms, kā arī bijis redzams, ka ar esošo darbinieku skaitu uzņēmums nespēj nodrošināt savus pakalpojumus. "Tas liecina par to, ka netiek izsniegti čeki, netiek reģistrēti darījumi, iespējams, nav patiess deklarētais darbinieku nostrādāto stundu skaits," secina Ādmine.

Novērošanu var veikt arī gadījumā, ja pastāv aizdomas, ka tiek falsificēti darījumi, viltoti darījumu dokumenti. VID darbinieki prasa nodokļu maksātājam, lai uzaicina tos klātienē apskatīties, kā tiek veikti konkrēti darījumi konkrētā laika periodā. "Protams, arī šajos gadījumos mums reizēm spēlē teātri, atrod gan kravas, gan dokumentus, un tā tālāk, taču mēs esam pietiekami profesionāli, lai atšķirtu, kad darījums notiek patiesi, un kad tā ir fikcija," stāsta Ādmine.

Novērošanas rezultātus izmanto nodokļu auditā. Piemēram, ja vidējie dienas ieņēmumi ir ievērojami mazāki kā novērošanas laikā konstatētie, ir pamats uzskatīt, ka deklarācijā uzrādītie dati neatbilst faktiskajiem rādītājiem. Tādā gadījumā nodokļu maksājumu apmērs tiek noteikts uz novērošanā gūtās informācijas aprēķinu pamata.

Par nodokļu kontroles pasākumiem VID pārstāvji informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētajā seminārā "Kā izvairīties no VID audita?".

Lasiet arī:

Kā grāmatvedim izvairīties no VID nodokļu kontroles pasākumiem?

Kā VID izvēlas uzņēmumus, kuros veikt auditu un citus kontroles pasākumus?

Kādi bijuši VID veikto datu atbilstības un tematisko pārbaužu rezultāti?