0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKad ienākums no akciju pirkuma tiesību (akciju opciju) īstenošanas nav apliekams ar nodokli?

Kad ienākums no akciju pirkuma tiesību (akciju opciju) īstenošanas nav apliekams ar nodokli?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis jaunu metodisko materiālu "Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas", ņemot vērā, ka no 2021. gada 12. janvāra akciju pirkuma tiesību (jeb akciju opciju) piešķiršanas nodokļu regulējums attiecas gan uz akciju, gan kapitāla daļu un citu tiesību saņemt dividendes piešķiršanu atbilstoši likuma “Par uzņēmuma ienākuma nodokli” izpratnei par akcijām. Likums skaidro, ka par akcijām uzskata — akciju, paju, kapitāla daļu vai citas tiesības saņemt dividendes. Attiecīgi pēc likuma grozījumiem darba devēji  akciju pirkuma tiesības var piedāvāt arī SIA  darbiniekiem. Īpaši izdevīgi tas var būt jauniem uzņēmumiem, kuriem…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Andrea Piacquadio from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis jaunu metodisko materiālu "Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas", ņemot vērā, ka no 2021. gada 12. janvāra akciju pirkuma tiesību (jeb akciju opciju) piešķiršanas nodokļu regulējums attiecas gan uz akciju, gan kapitāla daļu un citu tiesību saņemt dividendes piešķiršanu atbilstoši likuma “Par uzņēmuma ienākuma nodokli” izpratnei par akcijām. Likums skaidro, ka par akcijām uzskata — akciju, paju, kapitāla daļu vai citas tiesības saņemt dividendes.

Attiecīgi pēc likuma grozījumiem darba devēji  akciju pirkuma tiesības var piedāvāt arī SIA  darbiniekiem. Īpaši izdevīgi tas var būt jauniem uzņēmumiem, kuriem nav iespējams maksāt lielas algas, bet kuri vēlas piesaistīt kvalificētus darbiniekus.

"Akciju opcijas parasti ir veids, kā uzņēmums darbiniekus motivē rūpēties par uzņēmuma kopējo attīstību un tādējādi gūt finansiālo labumu no ieguldītā darba.

Tā, piemēram, ja uzņēmumam būs izcili finanšu rādītāji - arī darbinieks varēs baudīt labumu no tā, ka uzņēmuma akcijas varēs atsavināt par lielāku cenu", norādījusi Viktorija Kristhole-Lūse, zvērinātu advokātu biroja VILGERTS Nodokļu tiesību prakses eksperte (skat. žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI 2019. gada aprīļa numura rakstu "Darbinieku akciju opcijas – rīks, kā uzņēmējam motivēt darbiniekus un ietaupīt nodokļus".

Akciju pirkuma tiesību īstenošana ir akciju iegāde par akciju pirkuma tiesību līgumā noteikto cenu vai, ja tā noteikts līgumā, akciju saņemšana bez maksas, kā to paredz likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.11 panta trešā daļa. Tāpat jaunais regulējums iekļauts arī Komerclikuma grozījumos. 2021.gada 12.janvārī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz iespēju sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (SIA) veidot dažādas daļu kategorijas, norādot tiesības, kuras izriet no katras daļu kategorijas, katras kategorijas daļu skaitu un nominālvērtību.

Kā norāda VID, ienākums, kas gūts, īstenojot akciju pirkuma tiesības, kuras darbiniekam, padomes vai valdes loceklim uz darba attiecību pamata piešķīris darba devējs vai uzņēmums, kas ir ar darba devēju saistīta persona likuma "Par nodokļiem un nodevām" izpratnē, ir jāietver algota darba ienākumā un par to ir jāmaksā algas nodoklis (turpmāk citviet – IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), ja neizpildās nosacījumi par neapliekamu ienākumu.

Metodiskajā materiālā aprakstīts, kādos gadījumos ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas ir neapliekams ienākums. LikumaPar iedzīvotāju ienākuma nodokli 9. panta 43. punktā ir norādīti gadījumi, kuros par ienākumu no opciju īstenošanas nav jāmaksā algas nodoklis (jāīstenojas visiem turpmāk minētajiem nosacījumiem):

  • akciju pirkuma tiesību minimālais turēšanas periods (periods no akciju pirkuma tiesību piešķiršanas dienas līdz dienai, kad darbinieks ir tiesīgs uzsākt akciju pirkuma tiesību īstenošanu) ir ne mazāks kā 12 mēneši;
  • akciju pirkuma tiesību minimālajā turēšanas periodā darbinieks ir darba attiecībās ar uzņēmumu, kurš piešķīris darbiniekam akciju pirkuma tiesības vai ar kuru saistītā persona likuma "Par nodokļiem un nodevām" izpratnē darbiniekam ir piešķīrusi akciju pirkuma tiesības;
  • darba devējs ir iesniedzis VID informāciju par akciju pirkuma tiesību īstenošanas plānu;
  • akciju pirkuma tiesības tiek īstenotas ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad izbeigtas darba attiecības starp maksātāju un darba devēju (kapitālsabiedrība, kura piešķīrusi maksātājam akciju pirkuma tiesības vai kura ir ar darba devēju saistīta persona likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē)
  • kapitālsabiedrība, kura piešķīrusi maksātājam akciju pirkuma tiesības, vai ar to saistīta persona likuma "Par nodokļiem un nodevām" izpratnē nav izsniegusi maksātājam aizdevumu, kas nav atmaksāts līdz akciju pirkuma tiesību īstenošanas brīdim.

Svarīgi ievērot, ka tad, ja izpildījušies visi minētie nosacījumi, bet darba devējs nav sniedzis attiecīgu informāciju VID par akciju pirkuma tiesību īstenošanas plānu, darbiniekam ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas būs ar algas nodokļiem apliekams ienākums. Ja darbinieka ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas ir apliekams ar algas nodokli, darba devējs iekļauj šo ienākumu darba devēja ziņojumā un paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātām summām.

Metodiskajā materiālā uzskaitīts, kāda informācija jāsniedz VID, kā arī apskatīti konkrēti situāciju piemēri.

Lasīt arī: No 2021. gada Latvijā ir viens no pievilcīgākajiem nodokļu režīmiem personāla opcijām